در حال بارگذاری

استعلام بانکی آنلاین از شرکت‌ها چیست؟

استعلام بانکی آنلاین از شرکت‌ها نوعی از خدمات سامانه‌های اعتبار سنجی برای بانک‌ها و موسسات مالی‌ای است که قصد دارند به این شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوق وام و تسهیلات اعطا کنند. استعلام معوقات بانکی شرکت‌ها به صورت آنلاین از طریق این سامانه‌های اعتبار سنجی کمک بزرگی به بانک‌ها و موسسات وام دهنده خواهد کرد. استعلام بانکی آنلاین، بررسی هر نوع حساب مالی، اعم از حساب سپرده گذاری یا حساب اعتباری است. این استعلام می تواند به سوابق گذشته، پرداخت‌ها و سایر معاملات خاص مراجعه کند.

در صورت درخواست یک بانک، وام دهنده یا موسسه مالی دیگری که به نسخه‌ای از سابقه حساب نیاز دارد، هنگام درخواست یک فرد، شرکت یا نهاد دیگر برای دریافت اعتبار یا وام، می‌توانید یک سوال از حساب انجام دهید. این اصطلاح غالبا به معنای استعلام اعتبار است: یعنی وقتی درخواستی از یک آژانس اعتباری درباره یک مصرف کننده خاص وجود دارد. آژانس‌های اعتباری ممکن است به عنوان بخشی از ارزیابی اینکه آیا افراد در صورتحساب‌هایی که مسئولیت آن را عهده دار هستند، واجد صلاحیت دریافت وام و اعتبار خواهند بود، سوالاتی را برای شرکت‌های ارائه دهنده کارت اعتباری یا سایر وام دهندگان صادر کنند. این آژانس‌های اعتبار سنجی دارای سامانه‌هایی هستند که وام دهندگان می‌توانند از این سامانه‌های اعتبار سنجی برای استعلام بانکی آنلاین از طریق سایت و اپلیکیشن در گوشی هوشمند خود استفاده کنند.

مزایای استعلام بانکی آنلاین از شرکت‌ها چیست؟

یکی از مزایای استعلام بانکی آنلاین از شرکت‌ها این است که وام دهندگان اعم از بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند از معوقات بانکی و چک‌های برگشتی و به طور کلی اطلاعات مالی و اعتباری آنها آگاه شوند. شفاف سازی اطلاعات مالی در کنار رتبه بندی اعتباری از سوی آژانس‌های اعتبار سنجی به وام دهندگان کمک می‌کند تا به شرکت‌های درست و مناسب وام و تسهیلات مالی و اعتباری اعطا کنند. همچنین آنها می‌توانند با اطلاع از پیشینه و سابقه مالی و اعتباری آن شرکت در صورت اعطای وام و تسهیلات رفتار مالی متناسب و در خور آن شرکت برای دریافت اقساط وام و تسهیلات داشته باشند. از طرفی این مسئله باعث کاهش هزینه‌های بانک‌ها و موسسات مالی وام دهنده و افزایش امنیت و اطمینان آنها می‌شود.

استعلام معوقات بانکی چگونه انجام می‌شود؟

معوقات بانکی شامل طلب‌هایی است که بانک‌ها از شرکت‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی دارند و برای مدت‌های طولانی است که این طلب‌ها وصول نشده‌اند و دردسرهای زیادی برای بانک‌ها به وجود آورده‌اند. حسن استفاده از سامانه از استعلام بانکی آنلاین موسسات و آژانس‌های اعتبار سنجی این است که هر بانک و موسسه اعتباری‌ای که قصد اعطای وام و تسهیلات به شرکت‌های مختلف دارد، می‌تواند با کمک این سامانه به صورت سیستمی و سراسری از تمامی اطلاعات مالی و اعتباری این شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی مطلع شود. ممکن است شرکتی به چند بانک بدهکار باشد و در بازپرداخت اقساط وام و تسهیلات دریافتی از آنها بد قولی کرده باشد و بانک‌ها و موسسات اعتباری از این مسئله به دلیل وجود نداشتن شبکه و سیستم اعتباری و مالی جامع و یکپارچه مطلع نباشند. حالا با وجود چنین سامانه‌های رتبه بندی مالی و اعتبار سنجی هر بانک برای استعلام معوقات بانکی خود و دیگر بانک‌ها اطلاع پیدا کرده و نسبت به اعطای وام و تسهیلات به افراد خوش قول و خوش حساب در پرداخت اقساط وام و تسهیلات خود اقدام کند. از سوی دیگر شرکت‌ها و افراد حقیقی و حقوقی از طریق این سامانه‌های اعتبار سنجی می‌توانند برای استعلام آنلاین تسهیلات برای گرفتن انواع وام و تسهیلات از بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری مختلف اقدام کنند.

منبع: investopedia

استعلام بانکی شرکت، استعلام معوقات بانکی، اعتبار سنجی شخص حقوقی، استعلام چک برگشتی

استعلام رتبه بندی اعتباری

دیگر زمان آن گذشته که مشتریان بانک برای انجام هر فعالیت بانکی کوچکی مانند پرداخت قبوض و ... به بانک مراجعه و صف‌های طویلی ایجاد و زمان و هزینه گزافی را صرف انجام فعالیت‌های بانکی می‌کردند اکنون با برخورداری از بستر اینترنت و ایجاد سامانه‌های بانکی آنلاین و اینترنت بانک هر شخصی در هر ساعتی از شبانه روز با صرف کمترین هزینه و زمان می‌تواند اقداماتی مانند پرداخت قبوض، انتقال وجوه، مشاهده موجودی و مدیرت حساب‌ها و خدمات چک و ... را انجام دهد. استعلام آنلاین بانکی برای بانک و مشتری مزایای بسیاری به همراه داشته است.اما تنها نقطه ضعف آن، عدم تجمیع اطلاعات بانک‌ها است و مشتری باید با مراجعه به بانک‌ها پس ازدریافت نام کاربری و رمز عبور با ورود به وبسایت اختصاص یافته به هر بانک استعلام جداگانه‌ای انجام  دهد و از میزان بدهی قراردادهای در جریان خود اطلاع یابد برای پاسخگویی به این نیاز سامانه‌های اعتبارسنجی یک گام فراتر نهاده‌اند و به تجمیع اطلاعات قراردادهای در جریان و خاتمه یافته مشتریان بانک‌ها، لیزینگ‌ها، شرکت‌های بیمه و سایر اعتباردهندگان پرداختند و به علاوه اطلاعات دیگری مانند وجود چک برگشتی و پرونده قوه قضاییه را به پایگاه داده خود افزوده‌اند و از آنجایی که فرآیند تصمیم‌گیری در معاملات بدون اطلاع از اعتبار طرفین معامله امکان پذیر نیست و تشخیص اعتبار افراد بر مبنای چهره و یا بخشی از فعالیت‌های مالی انها عادلانه نیست سامانه‌های اعتبار سنجی امکان قضاوت عادلانه و به دور از هر گونه اشتباهات انسانی را فراهم آورده‌اند و افراد با مراجعه به سامانه‌های اعتبار سنجی می‌توانند پس از ورود کد ملی و شماره تلفن همراه و احزار هویت استعلام گزارش اعتباری انجام دهند.

 استعلام گزارش رتبه اعتباری

گزارش اعتباری به اندازه کافی اطلاعات دقیق را در اختیار افراد می‌گذارد اما آنچه باعث می‌شود که اطلاعات با سرعت بیشتری در اختیار افراد قرار گیرد و افراد اطلاعات را سریع‌تر و  به صورت خلاصه‌تردر یافت نمایند رتبه اعتباری است که دارای شاخص‌های معین است. رتبه اعتباری و نمره اعتباری بر مبنای اطلاعات گزارش اعتباری تعیین می‌شوند اگر وام‌دهنده زمان کافی برای بررسی دقیق گزارش اعتباری نداشته باشد تنها با استعلام گزارش رتبه اعتباری و مشاهده رتبه اعتباری می‌تواند اطلاعات موردنظر خود را به آسانی کسب کند.

استعلام رتبه بندی اعتباری

رتبه بندی اعتباری ارزیابی کمی اعتبار یک وام‌گیرنده با توجه به بدهی‌ها و تعهدات مالی است. رتبه اعتباری نشان‌دهنده ریسک احتمالی معاملات با اشخاص است. برای مثال فردی که دارای چک برگشتی، پرونده قوه قضاییه و اقساط سر رسید شده پرداخت نشده در قراردادهای در جریان خود است از نظر وام‌گیرنده ریسک اعتباری بالایی دارد و معاملات با این افراد توصیه نمی‌شود. اما همین شخص نیز می‌تواند پس از استعلام رتبه‌بندی اعتباری و مشاهده نقاط ضعف گزارش اعتباری خود اقدامات لازم را جهت بهبود رتبه اعتباری انجام دهد و در استعلامات آتی به عنوان شخص خوش حساب شناخته شود. بنابراین بسیار ضروری است که استعلام رتبه‌بندی اعتباری را به موقع و پیش از انجام معاملات مهم مانند اتخاذ وام مسکن یا خودرو، دریافت کارت اعتباری و حتی مصاحبه استخدامی انجام دهیم. مهم‌ترین عامل در تعینن رتبه اعتباری، تاریخچه اعتباری است که روند رفتار مالی مشتری را به وضوح نشان می‌دهد.

وام در اصل نوعی بدهی است و رتبه بندی اعتباری توان مالی و تمایل و احتمال بازپرداخت وام را در محدوده توافق قرارداد تعیین می‌کند. رتبه‌بندی اعتباری  مناسب بیانگر احتمال بالای بازپرداخت وام بدون وجود هیچ مشکلی است اما رتبه بندی اعتباری ضعیف پیام‌آور آن است که وام‌گیرنده در گذشته سابقه معوق شدن وام داشته است و احتمال آنکه الگوی رفتاری مالی پیشین خود را در آینده تکرار کند بسیار بالاست.

استعلام اقساط معوق، رتبه اعتباری، اعتبارسنجی، اعتبارسنجی شرکت، اعتبارسنجی اشخاص حقوقی

استعلام گزارش اعتباری

هنگامی که یک وام‌دهنده یا اعتباردهنده گزارش اعتباری شما را از سامانه اعتبارسنجی استعلام می‌نماید. استعلام در تاریخچه اعتباری شما نمایش داده خواهد شد. دو نوع استعلام گزارش اعتباری در سامانه‌های اعتبارسنجی وجود دارد: سخت و نرم.

استعلام سخت : زمانی که وام‌دهنده گزارش اعتباری متقاضیان وام را به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری خود استعلام نماید. این نوع از استعلام در گزارش اعتباری نشان داده می‌شود و بر نمره اعتباری اثر می‌گذارد. تعداد زیاد استعلام گزارش اعتباری در یک مدت زمان کوتاه از نظر وام‌دهنده نگران کننده است. زیرا نشان دهنده آن است که شخص توانایی مالی پرداخت صورت حساب‌ها را ندارد. البته استعلام‌های سخت اثر موقت منفی بر نمره اعتباری دارند.

استعلام نرم: وقتی که شخص گزارش اعتباری خود را استعلام می‌نماید، استعلام نرم در نظر گرفته می‌شود. استعلام نرم در گزارش اعتباری ذکر نمی‌شود و بر نمره اعتباری تاثیری ندارد.

چگونه می‌توان استعلام‌های اعتبارسنجی را مدیریت کرد؟

 • فقط هنگامی اقدام به دریافت وام یا کارت اعتباری نمایید که واقعا نیاز داشته باشید.
 • قرارداد وام مسکن یا خودرو را در چارچوب زمانی کوتاه تنظیم کنید.
 • به طور منظم گزارش اعتباری و لیست آمار استعلام خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اشتباهی صورت نگرفته و نام تمام کسب‌و‌کارهای ذکر شده در لیست را می‌شناسید و استعلام‌ها با اجازه شما انجام شده است در این صورت می‌توانید از دزدی هویت احتمالی جلوگیری کنید.
 • برای مدیریت سایر عواملی که بر نمره اعتباری تاثیر می‌گذارند نیز به همین ترتیب اقدام کنید به ویژه تاریخچه اعتباری اهمیت بسیاری دارد. در هر ماه صورت حساب‌های خود را به موقع پرداخت کنید و بدهی کارت اعتباری خود را در اسرع وقت پرداخت نمایید.

و فراموش نکنید که شما می‌توانید گزارش اعتباری خود را در هر زمانی از طریق سامانه‌های اعتبارسنجی استعلام نمایید.

استعلام چک برگشتی

حال اگر پس از استعلام گزارش اعتباری و بررسی آن متوجه شدید که دارای سابقه چک برگشتی هستید برای بازیابی اعتبار اقدامات لازم را جهت رفع سوء اثر سوابق چک برگشتی خود انجام دهید. براساس بخشنامه بانک مرکزی رفع سو اثر از سوابق چک برگشتی اشخاص تنها از طریق شعب بانکها و به صورت ذیل امکان پذیر است:

 1. تامین مبلغ چک برگشتی: شخصی که دارای چک برگشتی است می‌بایست مبلغ چک را به حساب خود واریز نماید و در قبال آن بانک برگشت چک را رفع و مبلغ مورد نظر را به ذینفع پرداخت نماید.
 2. تحویل لاشه چک برگشتی به بانک: شخص واگذارنده چک می‌بایست لاشه چک برگشتی را به بانک تحویل و از بانک رسید دریافت نماید.
 3. ارائه رضایت‌نامه محضری ذی‌نفع چک به بانک: چنانچه لاشه چک برگشتی موجود نباشد و به دلایلی مانند سوختن یا مفقود شدن ارائه آن به بانک امکانپذیر نباشد. در این صورت با ارائه رضایت‌نامه محضری ذینفع به بانک می‌توان به رفع سوء اثر چک موردنظر اقدام کرد.
 4. تامین مبلغ چک و واریز آن به سپرده قرض‌الحسنه جاری و درخواست مسدود نمودن سپرده به مدت 24 ماه: چنانچه تحویل لاشه چک برگشتی و ارائه رضایت‌نامه محضری ذینفع به بانک امکان پذیر نباشد. اگر صادرکننده چک دارای سپرده قرض‌الحسنه جاری مفتوح باشد می‌تواند با واریز مبلغ کسری موجودی به سپرده، از شعبه افتتاح‌کننده سپرده درخواست نماید تا وجه موردنظر را جهت پرداخت چک برگشتی حداکثر به مدت 24 ماه مسدود نماید. در این صورت بانک باید تامین وجه چک را طی نامه‌ای به ذینع اطلاع دهد تا به منظور دریافت وجه چک به بانک مراجعه کند.
 5. ارائه حکم قضایی مبنی بر رفع سوء اثر چک برگشتی
 6. رفع سوء اثر خودکار چک برگشتی در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی پس از مدت سه سال: اگر هیچ یک از اقدامات فوق جهت رفع سوء اثر چک برگشتی از جانب صادر‌کننده چک انجام نشود. سابقه چک برگشتی پس از مدت سه سال به صورت خودکار در سامانه اطلاعاتی بانک مرکزی رفع سوءاثر می‌شود.

منبع:

 • سایت experian
 • سایت bmi

اعتبارسنجی اشخاص حقوقی، رتبه بندی اعتباری شرکت، استعلام اقساط معوق، سر رسید اقساط عقب افتاده، اعتبارسنجی

استعلام گزارش اعتباری

وقتی می‌خواهید معامله ای انجام دهید که به دانستن اعتبار نیاز باشد به وام‌دهندگان و سایر معامله‌گران مجوز استعلام گزارش اعتباری از سامانه‌های اعتبارسنجی می‌دهید. اگر گزارش اعتباریتان را بررسی نمایید در گزارش اعتباری آمار استعلام گزارش اعتبارسنجی را مشاهده خواهید کرد. بنابراین بسیار ضروری است که گزارش اعتباریتان را به صورت دوره‌ای و منظم مشاهده نمایید. البته هنگامی که اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام به استعلام گزارش اعتبار سنجی شما نمایند پیامکی جهت اخذ اجازه ارسال می‌گردد و بنابراین از هرگونه دزدی هویت احتمالی جلوگیری خواهد شد.

استعلام گزارش رتبه اعتباری

اگرچه در هر ماه تغییرات بسیار اندکی در رتبه اعتباری و نمره اعتباری مشاهده می‌شود و تغییرات عمده به ندرت صورت می‌پذیرد.. اما ردیابی روند تغییر رتبه اعتباری برای بهبود اعتبار بسیار ضروری است. ردیابی و بررسی هر گونه تغییر در تاریخچه اعتباری و روند پرداخت قراردادهای در جریان و خاتمه یافته جهت جلوگیری از هر گونه کاهش در نمره اعتباری و رتبه اعتباری بسیار با اهمیت است. استعلام گزارش رتبه اعتباری به ویژه پیش از اقدام به دریافت وام مسکن یا خودرو یا هرگونه فعالیتی که نیازمند بررسی اعتبار است به ویژه برای هر شخصی که خواهان معرفی خود به عنوان شخص خوش حساب در نظام بانکی کشور هستند ضرورت دارد.

استعلام بانکی آنلاین

هریک از بانک‌ها به منظور تامین رضایت و نیازهای مشتریان خود و صرفه‌جویی در زمان و هزینه با برخورداری از بستر اینترنت اقدام به ایجاد سامانه‌هلی استعلام بانکی آنلاین نموده‌اند. با راه اندازی این سامانه‌ها تعداد مراجعات افراد به بانک بسیار کاهش می‌یابد و امکان دسترسی آسان به خدمات بانکی فراهم می‌شود. مشتریان حقیقی دارای حساب جاری یا پس‌انداز می‌توانند از خدمات اینترنتی بانک‌ها بهره‌مند شوند که شامل خدمات زیر است:

 • مشاهده موجودی و خلاصه حساب‌ها
 • خدمات انتقال وجه (حواله)
 • مشاهده لیست سپرده‌ها و امکان افتتاح سپرده
 • مدیریت قبوض و خرید شارژ سیم کارت اعتباری
 • خدمات چک
 • خدمات مربوط به تسهیلات (مشاهده جزئیات و پرداخت اقساط تسهیلات)
 • تنظیمات کاربر (تغییر رمز ورود، نام کاربری، رمز دوم)

اگرچه بسیاری از این اطلاعات در گزارش‌های اعتباری سامانه‌های اعتبارسنجی وجود ندارد اما مشتریان نیازمند سامانه‌ای هستند که اطلاعات قراردادهای در جریان و خاتمه یافته همه بانک‌ها را به صورت یکپارچه مشاهده نمایند و اطلاعاتی مانند مبلغ بدهی سر رسید نشده و مبلغ بدهی سررسید شده پرداخت نشده و تعداد اقساط باقیمانده را در قالب یک گزارش و با صرف کمترین زمان و هزینه مشاهده نمایند. در این صورت دیگر نیازی نیست که به صورت جداگانه از تک تک بانک‌ها استعلام نمایند و به علاوه در استعلام آنلاین بانکی امکان مشاهده اطلاعات توسط افرادی به غیر از مشتریان حقیقی و حقوقی دارای حساب‌های جاری و پس‌انداز وجود ندارد و وام‌دهندگان نمی‌توانند از میزان اعتبار متقاضی دریافت وام از طریق استعلام بانکی مطلع شوند. بنابراین سامانه‌های اعتبارسنجی اطلاعات مرتبط با اعتبار افراد و هر آنچه که بتواند چهره اعتباری افراد را نشان دهد، ارائه می‌دهند. 

استعلام چک برگشتی

افرادی که می‌خواهند چک دریافت کنند باید اطمینان حاصل کنند که فرد واگذارنده چک سابقه چک برگشتی نداشته باشد. در استعلام آنلاین بانکی فرد از خدمات زیر بهره‌مند می‌شود:

 • استعلام وضعیت چک
 • مشاهده وضعیت دسته چک‌ها
 • گزارش چک‌های پاس شده
 • گزارش وضعیت چک‌های واگذاری شده
 • ثبت و ابطال درخواست دسته چک

و در حقیقت مشتری بانک می‌تواند از وضعیت چک‌های واگذاری خود مطلع ‌شود و چک‌های خود را مدیریت نماید اما اطلاعات وضعیت چک‌هایی که از دیگران دریافت می‌کند را نمی‌تواند از طریق استعلام بانکی کسب کند در حالیکه سامانه‌های اعتبارسنجی این امکان را فراهم آورده‌اند که افراد با کسب اجازه از صادرکننده چک گزارش اعتباری او را مشاهده نمایند و از سابقه اعتباری او مطلع شوند.

استعلام رتبه بندی اعتباری

استعلام رتبه بندی اعتباری به مدریت تامین مالی بانک‌ها کمک شایانی خواهد کرد بانک‌ها با استعلام رتبه اعتباری مشتریان خود می توانند با مقایسه رتبه و اطلاعات گزارش اعتباری مشتریان خود در تصمیم گیری‌های خود سرعت عمل و دقت بیشتری داشته باشند و بتوانند هزینه‌های ناشی از اعطای وام به افراد با ریسک بالا را کاهش دهند

سررسید اقساط، استعلام ضامن، استعلام بانکی، رتبه اعتباری، استعلام چک

 معرفی انواع طرح‌های ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

وام بانک آینده ویژگی‌ها و خصوصیات خاص خود را دارد. بانک آینده یکی از بانک‌های معتبر و شناخته شده ایرانی در دنیا است. تنوع طرح‌های اعطای وام و تسهیلات این بانک توجه عده زیادی از افراد را برای استفاده از آنها جلب کرده است. برای بررسی انواع وام‌های بانک آینده و استعلام تسهیلات آن می‌توانید به سایت بانک آینده مراجعه کنید. بانک آینده برای اعطای هرگونه وام و تسهیلات به مشتریان اقدام به استعلام ضامن از هر مشتری می‌کند. در ادامه این مقاله انواع طرح‌های اعطای تسهیلات و وام بانک آینده معرفی و بررسی خواهد شد.

1-معرفی طرح کارا برای ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

برای مشتریان حقیقی بر اساس این طرح می‌توان تا سقف 5 میلیارد ریال و برای مشتریان حقوقی تا سقف 20 میلیارد ریال وام بانک آینده دریافت کرد. حداقل مدت بازپرداخت اقساط این طرح 12 ماه و حداکثر آن 60 ماه است. نرخ سود تسهیلات این طرح به صورت سالیانه 6 درصد محاسبه می‌شود. حداقل دوره میانگین‌گیری برای بهره بردن از امتیازات این طرح 3 ماه و ضریب پرداخت حداقل 50 درصد مبلغ متوسط حساب است. هر ماه به دوره میانگین‌گیری اضافه شود، 4 قسط به تعداد اقساط و 20 درصد به ضریب پرداخت تسهیلات اضافه خواهد شد.

2-معرفی طرح متخصصان برای ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

 این طرح تسهیلات و وام بانک آینده برای افراد متخصص در نظر گرفته شده است. در ادامه جزئیات و خصوصیات این طرح به تفکیک معرفی خواهد شد.

 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار اعضای هیئت علمی و اساتید دانشگاه مبلغ 500 میلیون ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار پزشکان و دندانپزشکان متخصص و فوق تخصص مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 10 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار پزشکان عمومی مبلغ 1 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار دندانپزشکان عمومی مبلغ 1 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار دامپزشکان عمومی مبلغ 1 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار داروسازان (داروخانه‌ها) مبلغ 1 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 10 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار کارشناسان علوم آزمایشگاهی مبلغ 3 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 10 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار رادیولوژیست‌ها (پزشکان و دندانپزشکی) مبلغ 3 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار سایر رشته‌های مربوطه (پیراپزشکی، مامایی و ...) مبلغ 1 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار وکلا و سردفتران رسمی مبلغ 500 میلیون ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 5 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.
 • در این طرح برای کمک به خرید تجهیزات، لوازم و وسایل کار مهندسان (ساختمان و عمران) مبلغ 500 میلیون ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه و برای خرید مطب یا محل کار مبلغ 3 میلیارد ریال با مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه تسهیلات ارائه می‌شود.

 

3-معرفی طرح ارزش برای ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

این طرح تسهیلات و وام بانک آینده برای افراد دارای حساب قرض الحسنه جاری این بانک طراحی شده است. البته فرد متقاضی باید معادل مبلغ تسهیلات دارای میانگین حساب 4 ماهه باشد. این طرح دارای اقساط بازپرداخت وام 36 ماهه است.

 • افراد می‌توانند تا سقف 80 میلیون ریال برای خرید کالای مصرفی بادوام ایرانی از این تسهیلات استفاده کنند.
 • افراد می‌توانند تا سقف 150 میلیون ریال برای خرید خودرو ایرانی از این تسهیلات استفاده کنند.
 • افراد می‌توانند تا سقف 100 میلیون ریال برای تعمیر مسکن خود تسهیلات جعاله بگیرند.

 

4-معرفی طرح توانا برای ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

این طرح ارائه تسهیلات و وام بانک آینده برای کارکنان و نیروی انسانی سازمان‌ها، شرکت‌ها و اداراتی که نزد این بانک دارای حساب قرض الحسنه هستند، جاری طراحی شده است. سقف ارائه تسهیلات این طرح برای هر نفر 500 میلیون ریال با اقساط 36 الی 60 ماهه و با نرخ 7 الی 10 درصد است.

5-معرفی بسته اعتباری زندگی برای ارائه تسهیلات و وام بانک آینده

این طرح تسهیلات و وام بانک آینده به منظور کمک هزینه تکمیل مسکن یا محل کار و بازسازی آن، کمک هزینه‌ی خرید خودرو داخلی و کمک هزینه‌ی خرید کالای مصرفی بادوام ایرانی طراحی شده است.

جزئیات و خصوصیات کمک هزینه تکمیل مسکن یا محل کار و بازسازی آن در بسته اعتباری زندگی

سقف تسهیلات برای افراد حقیقی مبلغ 600 میلیون ریال، نوع بازپرداخت اقساطی و حداکثر تعداد اقساط آن 36 ماه است. سقف تسهیلات برای افراد حقوقی مبلغ 1 میلیارد ریال، نوع بازپرداخت اقساطی و حداکثر تعداد اقساط آن 36 ماه است.

جزئیات و خصوصیات کمک هزینه خرید خودرو داخلی در بسته اعتباری زندگی

سقف تسهیلات برای افراد حقیقی مبلغ 500 میلیون ریال، نوع بازپرداخت اقساطی و حداکثر تعداد اقساط آن 36 ماه است.

جزئیات و خصوصیات کمک هزینه خرید کالای مصرفی بادوام ایرانی در بسته اعتباری زندگی

سقف تسهیلات برای افراد حقیقی مبلغ 250 میلیون ریال، نوع بازپرداخت اقساطی و حداکثر تعداد اقساط آن 36 ماه است.

منبع: ba24
سررسید اقساط، استعلام ضامن، استعلام بانکی، رتبه اعتباری، استعلام چک

استعلام بدهی بانکی

تا پیش از این با استعلام بدهی بانکی و شیوه های آن آشنا شدیم و به این نتیجه دست یافتیم که استعلام بدهی بانکی می تواند کمک حال معامله گران در بازار باشد و سابقه افراد را نسبت به پرداخت بدهی و قبوض خود به خوبی نشان دهد تا با چنین اطلاعاتی با دیدی باز وارد معامله با افراد حقیقی و حقوقی شد. اما در این بخش می خواهیم باری دیگر در خصوص استعلام بدهی بانکی این بار از یک منظر دیگری بپردازیم. حتما می دانید که استعلام بدهی بانک ی به شیوه های مختلفی صورت می پذیرد که با این شیوه ها نیز آشنایی مختصری صورت گرفته است. حال سوال اینجاست عمده تفاوت میان این شیوه ها چیست؟ به تعبیری دقیق تفاوت استعلام بدهی بانک ها از سامانه های اعتبارسنجی و استعلام بدهی مستقیما از بانک ها چیست؟ برای پاسخ دهی به این سوال ابتدای امر می بایست هر یک از روش های یاد شده را به صورت دقیق تر مورد بررسی کاوش قرار داد تا پس از مشخص شدن زیر و بم این روش ها بتوان به صورت شفاف تری عمده تفاوت میان این شیوه ها را فراگرفت.

استعلام بدهی بانکی به شیوه مستقیم از بانک ها

برای استعلام بدهی بانکی به شیوه مستقیم با مراجعه به یکی از شعب بانکی می بایست ساعتی از وقت خود را خالی نموده و خستگی راه و شلوغی خیابان ها و ترافیک را به جان خریده تا در نهایت به صف های معمولا شلوغ بانک ها رسیده و بعد از سپری شدن دقایق زیاد یا ساعت ها انتظار نهایتا بتوان پس از ارائه مدارک لازم جهت استعلام بدهی بانکی و احراز هویت در نزد بانک ها، استعلام بدهی بانکی را به صورت مکتوب در دست گرفت و از اطلاعات مندرج در آن باخبر گشت. بنابراین علی رغم اینکه استعلام بدهی بانکی برای بسیاری از معامله گران حائز اهمیت است و می توانند بر حسب ارزیابی نکات و اطلاعات مندرج در آن تصمیم شایسته ای را بگیرند ولی در عین حال می بایست این سختی ها را نیز به جان بخرند. تمامی این مشکلات با پیشرفت روز به روز تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی روزمره انسان ها برطرف گردیده است. در ادامه با سامانه اعتبار سنجی آشنا خواهیم شد که در این سامانه چنین مشکلاتی برای استعلام بدهی بانکی پیش روی مراجعه کنندگان نیست.

 

سامانه اعتبارسنجی

سامانه اعتبار سنجی آیس در راستای تسهیل در امور بانکی مشتریان بستری را فراهم نموده است تا تنها با استفاده از استعلام کد ملی و موبایل خود بتوانید نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع گردید. در این سامانه که به صورت 24 ساعته می توان آنلاین نسبت به استعلام بدهی بانکی مطلع گشت، اطلاعاتی درج شده است که بدون نیاز به مراجعه حضوری به راحتی می توان نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت و تمامی اطلاعات مندرج در استعلام کتبی بانک را این بار به صورت آنلاین در کمترین زمان ممکن و با بیشترین بازدهی ممکن به پیش برد. بنابراین این سامانه بر حسب دستورالعمل بانک ملی مرکزی برای تسهیل در امور اشخاص حقیقی و حقوقی بنا شده است که با تکیه بر تکنولوژی روز دنیا تنها با مراجعه به سایت اعتبارسنجی آیس می توان کلیه مراحل استعلام بدهی بانکی را در کسری از ثانیه به پیش برد. از دیگر عواملی که در استعلام بدهی بانکی به شیوه مستقیم وجود داشت، ذکر این مسئله بود که استعلام بدهی بانکی به صورت جداگانه توسط هر بانکی صورت می گرفت و امکان گرد آوردن اطلاعات تمامی بانک ها وجود نداشت؛ لذا سامانه اعتبارسنجی آیس با در نظر گرفتن این مسئله بستری را فراهم آورده است تا علاوه بر آنلاین بودن استعلام بدهی بانکی و صرفه جویی در وقت و انرژی مراجعه کنندگان خود، تمامی این اطلاعات را به صورت یکپارچه و یک دست در پهنه بسیار وسیع و گسترده ای در کسری از ثانیه برای اعتبار سنجی فراهم آورده است. بنابراین بی هیچ شک و شبهه ای می توان اذعان داشت که بهره مندی از سامانه اعتبارسنجی آیس به مراتب خیلی بهتر از استعلام بدهی بانکی به صورت مستقیم به بانک است. در ادامه به صورت تیتر وار به مهمترین تفاوت های استعلام بدهی بانکی به صورت مستقیم با مراجعه به بانک ها و استعلام بدهی بانکی به روش اعتبارسنجی آیس خواهیم پرداخت تا با عمده تفاوت های این دو آشنا گردیم.

تفاوت استعلام بدهی بانکی سامانه اعتبار سنجی و مراجعه مستقیم به بانک

تفاوت های این دو به صورت تیتر وار به موارد زیر خلاصه می گردند:

 1. وقت گیر بودن استعلام بدهی بانکی به شیوه مستقیم در قیاس با سامانه اعتبارسنجی
 2. استعلام بانکی به صورت مستقیم فقط در ساعت های کاری صبح تا ظهر امکان پذیر است. حال آنکه در سامانه اعتبار سنجی آیس می توان در هر ساعتی از روز و شب نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع شد. ولی در شیوه مستقیم به علت اینکه بانک ها تنها در ساعت های اداری کار می کنند، امکان استعلام در ساعت های غیر اداری را از افراد سلب می کنند. این مسئله به ویژه برای افرادی که در ساعت های اداری خود مشغول کارهای روزمره خود هستند، می توانند بسیار مسئله ساز گردد.
 3. در شیوه مستقیم به صورت جداگانه در هر بانکی استعلام صورت می پذیرد و امکان گرد آوردن اطلاعات تمامی بانک ها وجود ندارد. حال آنکه در سامانه اعتبارسنجی آیس تمامی اطلاعات به صورت یکپارچه و یک دست به صورت گسترده در کسری از ثانیه وجود دارد و به راحتی می توان به تمامی این اطلاعات دسترسی داشت.
 4. سرعت عمل، دقت نظر و امنیت استعلام بدهی بانکی به شیوه سامانه اعتبارسنجی آیس نسبت به شیوه مستقیم بسیار بالاتر و منسجم تر است. چرا که هیچ گونه وقتی از مراجعه کننده تلف نمی گردد و از دقت نظر بالاتری نیز برخوردار است و می توان قاطعانه گفت استعلام بدهی بانکی در سامانه اعتبار سنجی با ضریب خطای بسیار کمتری مواجهه می گردد. علاوه بر آن از امنیت بالاتری نیز برخوردار است. چرا که در سیستم های بانکی ممکن است احراز هویت به درستی صورت نگیرد و اطلاعات به دست آمده در استعلام لو رود ولی در سامانه اعتبارسنجی این اتفاقات رخ نمی دهد و از امنیت بسیار بالاتری برخوردار است. چرا که هر فردی تنها یک کارت ملی دارد و با شماره کارت ملی خود وارد سامانه می گردد.

بنابراین با توجه به تفاوت های به عمل آمده در مورد استعلام بدهی بانکی به این دو شیوه می توان به ضرس قاطع اذعان داشت که استعلام به شیوه سامانه اعتبارسنجی آیس بسیار بهتر و مطلوب تر از شیوه مراجعه مستقیم است.

اعتبارسنجی شرکت،ارزیابی شرکت،رتبه بندی شرکت

 معرفی انواع طرح‌های ارائه تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد

وام بانک مهر اقتصاد با هدف کمک به تامین مالی افراد مختلف با تنوع فوق العاده ارائه می‌شود. این بانک از نظر تنوع وام و تسهیلات جزء برترین بانک‌های کشور است. برای استعلام تسهیلات این بانک و کسب اطلاعات کامل در این زمینه می‌توانید به سایت بانک مهر اقتصاد مراجعه کنید. این بانک مانند هر بانک دیگری برای اعطای وام و تسهیلات برای هر مشتری خود استعلام ضامن انجام می‌دهد.

1-طرح مهر نوین برای دریافت تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد

این طرح با هدف خرید دارایی‌هایی چون (تجهیزات کسب و کار، محل کسب و کار و ...) و دریافت خدماتی چون (تعمیر مسکن و خودرو، هزینه درمان و ...) طراحی شده و دریافت سود علی الحساب سالانه آن 6 درصد است.

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مهر نوین

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مهر نوین عبارتند از:

 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 4 ماه می‌توان 100.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 16 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 4 ماه می‌توان 50.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 32 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 8 ماه می‌توان 200.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 16 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 8 ماه می‌توان 100.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 32 ماه با بانک تسویه کرد.

2-طرح شمیم مهر برای دریافت تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد

این طرح با هدف تامین منابع مالی مورد نیاز تجار، تولید کننده و ... طراحی شده و دریافت سود علی الحساب سالانه آن 14 درصد است.

انواع حالت‌های تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح شمیم مهر

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح شمیم مهر عبارتند از:

 • در حالت اول نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات به ترتیب 14 و 12 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده 71 تا 80 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، اقساطی و 6 تا 60 ماه است.
 • در حالت دوم نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات 12 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده 81 تا 90 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، اقساطی و 6 تا 60 ماه است.
 • در حالت سوم نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات 14 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده 81 تا 90 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، اقساطی و 6 تا 60 ماه است.
 • در حالت چهارم نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات به ترتیب 12 و 14 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده 91 تا 100 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، اقساطی و 6 تا 60 ماه است.
 • در حالت پنجم نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات به ترتیب 14 و 16 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده 91 تا 100 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، اقساطی و 6 تا 60 ماه است.
 • در حالت ششم نرخ سود علی الحساب و نرخ سود تسهیلات به ترتیب 12 و 18 درصد است. نسبت تسهیلات به سپرده تا 100 درصد و روش و مدت بازپرداخت اقساط، سر رسیدی و  تا 12 ماه است.

 

وام بانک مهر اقتصاد

3-طرح مسدودی برای دریافت تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد

اعطای تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در این طرح به صورت قرض الحسنه با نرخ 4 درصد سالیانه محاسبه شده است.

انواع حالت‌های تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مسدودی

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مسدودی عبارتند از:

 • در حالت اول مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و حق برداشت آن کاملا مسدود است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 36 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار با 100 درصد اعتبار بانک، 400.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 12/1 است.
 • در حالت دوم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و حق برداشت آن کاملا مسدود است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 60 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار با 50 درصد اعتبار بانک 300.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 6/1 است.
 • در حالت سوم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و حق برداشت آن کاملا مسدود است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 48 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار با 80 درصد اعتبار بانک، 360.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 9/1 است.
 • در حالت چهارم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و دارای حق برداشت متغیر است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 24 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار با 30 درصد اعتبار بانک، 260.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 12/1 است.
 • در حالت پنجم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و دارای حق برداشت کامل است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 24 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار بدون اعتبار بانک، 200.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 12/1 است.
 • در حالت ششم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و با حق استفاده مجدد است. مدت انتظار دریافت وام 1 تا 3 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 24 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار با 50 درصد اعتبار بانک، 300.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات 9/1 است.
 • در حالت هفتم مبلغ سپرده 200.000.000 ریال و دارای حق استفاده مجدد است. مدت انتظار دریافت وام 1 ماه و حداکثر مدت بازپرداخت اقساط آن 120 ماهه خواهد بود. کل مبلغ اعتبار بدون اعتبار بانک 200.000.000 ریال است. همچنین دوره مصرف این تسهیلات دارای قابلیت استفاده مجدد است.

4-طرح مهر برای دریافت تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد

این طرح با هدف خرید دارایی‌هایی چون (تجهیزات کسب و کار، محل کسب و کار و ...) و دریافت خدماتی چون (تعمیر مسکن و خودرو، هزینه درمان و ...) طراحی شده است.

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مهر

انواع تسهیلات و وام بانک مهر اقتصاد در طرح مهر عبارتند از:

 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 3 ماه با نسبت تسهیلات 100 درصد به معدل سپرده می‌توان 100.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 30 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 3 ماه با نسبت تسهیلات 50 درصد به معدل سپرده می‌توان 50.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 60 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 6 ماه با نسبت تسهیلات 100 درصد به معدل سپرده می‌توان 100.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 60 ماه با بانک تسویه کرد.
 • در صورت سپرده گذاری با مبلغ 100.000.000 ریال به مدت 6 ماه با نسبت تسهیلات 200 درصد به معدل سپرده می‌توان 200.000.000 ریال وام و تسهیلات دریافت کرد که اقساط آن را باید ظرف 30 ماه با بانک تسویه کرد.

 

منبع: mebank

سررسید اقساط، استعلام ضامن، استعلام بانکی، رتبه اعتباری، استعلام چک

استعلام بدهی بانک

برای استعلام بدهی بانکی عمدتا می بایست به یکی از شعبه بانک ها مراجعه نمود و با ارائه مدارک مورد نظر به بانک و پس از احراز هویت توسط متولیان بانکی می توان نسبت به بدهی های خود در نزد بانک مطلع گشت. تا پیش از این در خصوص استعلام بدهی بانک و تاثیر آن در معاملات و بازار اقتصاد مطالبی را خواندیم و یادآور گشتیم که استعلام بدهی بانکی تا چه میزان ممکن است برای اشخاص حقیقی و حقوقی مهم باشد و در تصمیم گیری های آن ها دخیل باشد. اما در این قسمت می خواهیم به راه های استعلام بانکی بپردازیم و به این نکات دست یابیم که برای اطلاع یافتن از اطلاعات درج شده در استعلام بدهی بانکی می بایست چکار کرد؟ بهترین و ساده ترین کار در این مورد چیست و مسائلی از این نوع که ممکن است از جمله سوالات هر کسی باشد. بنابراین اگر تا پایان این برگ نوشته با ما همراه باشید، می توانید از سرچشمه تمامی این نکات و اطلاعات در خصوص استعلام بدهی بانکی سیراب گردید. پس با ما تا پایان همراه باشید.

روش های استعلام بدهی بانک

متداول ترین روش برای استعلام بدهی بانک همان مراجعه به یکی از شعب بانکی است. اما این روش پیچیدگی های زیادی را با خود به همراه دارد. از جمله دشواری های پیش روی این روش، وقت گیر بودن و اتلاف وقت است که ممکن است برای یک استعلام بدهی بانکی ساعت ها پشت چراغ های قرمز و ترافیک های درون شهری وقت تلف شود و با مراجعه به بانک با شلوغی و هیاهوی مردم رو به رو شد و دقایق بسیار زیادی را در صف انتظار به انتظار نشست تا سرانجام وقت شما فرا رسد. تمامی این مشکلات ممکن است برای افراد پیش آید و از دقایق و ساعت های بسیار زیادی را از آنان بگیرد. به همین علت باید به دنبال راه حل های دیگری بود تا با تمسک جستن به آن راهکارها بتوان به استعلام بدهی بانکی دسترسی آسان تری داشت. شاید یکی از این روش ها دست یافتن به استعلام بانکی تنها با ارسال یک پیامک است تا  به این منظور بتوان نسبت به استعلام بانکی چک های برگشتی خود مطلع شد. برای این منظور تنها کافیست شماره شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک های صیادی را به سامانه استعلام پیامکی بانک به  شماره 701701 با متن ۱*۱* شناسه استعلام ۱۶ رقمی ارسال نمود تا از وضعیت اعتباری صادرکننده چک باخبر گشت. این روش خیلی ساده تر از مراجعه حضوری به بانک است و با کمترین هزینه و کمترین اتلاف وقتی می توان نسبت به استعلام بدهی بانکی صادر کننده چک های  باخب گشت. روش های دیگری نیز در این خصوص وجود دارد. یکی از دیگر روش ها استفاده از اپلیکیشن است که دقیقا همین اطلاعات را به شما می دهد که در قالب پیامک از آن می توان مطلع گشت. اما باز هم پیشرفت تکنولوژی و ورود صنعت به زندگی ماشینی افراد به این موارد ختم نمی شود؛ بلکه تاثیر تکنولوژی در زندگی ماشینی ما فراتر از این حرف هاست. در ادامه با بهترین و ساده ترین روش استعلام بدهی بانکی آشنا خواهیم شد.

بهترین روش استعلام بدهی بانکی

بی تردید با ورود اینترنت به جامعه و رشد دامن گیر صنعت و تکنولوژی در زندگی بشری می توان حدس زد که تمامی کاغذبازی های اداری به یکباره جای خود را می توانند به اینترنت دهند تا با سرعت در مبادلات مختلف و ایمن بودن اطلاعات پیشرفت هایی را در زندگی خود مشاهده سازیم. تاثیر پذیری از دنیای اینترنت در زمینه بانکی نیز بر هیچ کس پوشیده نیست. به واقع می توان گفت با ورود اینترنت به سیستم های بانکی تمامی شعب بانکی به یکدیگر متصل شده و ارتباط های خود را با شیوه های مختلفی آنلاین با یکدیگر پیگیری می کنند. در خصوص استعلام بدهی بانکی نیز این امر مستثنی نگشته؛ بلکه می توان امروزه به بهترین شکل ممکن تنها با ورود به شبکه اینترنتی به صورت اینترنتی از استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت و نیازی به شکل حضوری و رفتن به شعب بانکی نیست؛ بلکه در هر جا و مکان و هر نقطه ای از این سرزمین می توان تنها با ورود به اینترنت به صورت آنلاین از استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت. طبیعتا این روش شگفت انگیز خدمت نوینی به فعالان بازار و سرمایه است که برای انجام معاملات خود در بازار نیاز به استعلام بدهی بانکی دارند. ولی با توجه به سختی ها و اتلاف وقت هایی که استعلام بدهی بانکی به صورت حضوری داشت، از انجام استعلام بدهی بانکی ممانعت به خرج می دادند. ولی امروزه این کار با سهولت بیشتری همراه است و به راحتی می توان به صورت آنلاین و در هر لحظه ای و نه فقط در ساعات کاری بانکی بلکه 24 ساعته می توان با ورود به دنیای اینترنت نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت. اما حتما پیش خود خواهید پرسید چگونه و به چه صورت می توان آنلاین و با ورود به اینترنت نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت؟ در ادامه به این چالش نیز پاسخ داده خواهد شد.

روش آنلاین استعلام بدهی بانکی

روش آنلاین استعلام بدهی بانکی به این صورت است که بانک ملی مرکزی در راستای استفاده ای بهینه و برای پیشبرد استعلام بدهی بانکی آنلاین سامانه ای را برای تسهیل در امور اشخاص حقیقی و حقوقی طراحی و تعبیه کرده است که با ورود به این سامانه که به سامانه اعتبار سنجی آیس شهرت یافته است، می توان به راحتی هم به استعلام بدهی بانکی خود روی آورد و هم اینکه رتبه اعتباری یا گزارش اعتباری خود را در این سامانه مشاهده نمود تا در هر زمانی از روز بتوان تنها با این سامانه به راحتی و بدون هیچ گونه دردسر و دغدغه ای نسبت به استعلام بدهی بانکی خود مطلع گشت و پس از استعلام صورت گرفته نسبت به خوش حساب بودن یا بد حساب بودن در بازار معاملات تصمیم گیری های لازم را عملی ساخت. بنابراین می توان به ضرس قاطع گفت استعلام بدهی بانکی به صورت آنلاین از جمله خدمات نوین و پیشرفته ای است که کار مراجعه کنندگان را بسیار تسهیل بخشیده است. ضمن اینکه علاوه بر استعلام بدهی بانکی در سامانه اعتبارسنجی آیس می توان نسبت به رتبه اعتباری خود در این سامانه مطلع گشت.

اعتبارسنجی شرکت،ارزیابی شرکت،رتبه بندی شرکت

 وام بانک ملی برای خرید ملک و خانه چه خصوصیات و ویژگی‌هایی دارد؟       

وام بانک ملی دارای خصوصیات و ویژگی‌های متفاوت برای خرید ملک و خانه نسبت به وام بانک مسکن است. تا مدت‌ها تنها بانکی که برای خرید ملک و خانه تسهیلات و وام ارائه می‌داد، بانک مسکن بود اما از چندی پیش بانک ملی هم با ارائه طرح‌هایی وارد بازار مسکن شده است و تا حد زیادی توانسته مشکلات و معضلات افراد فاقد خانه و ملک را حل کند. در واقع بانک ملی با هدف انحصار شکنی در اعطای وام و تسهیلات برای خرید مسکن تصمیم گرفته است تا این طرح ویژه خرید مسکن را ارائه دهد. این طرح ویژه خرید مسکن از نیمه دی ماه سال 1396 رونمایی شد و اوراق آن در اردیبهشت ماه سال 1397 در سه نماد بازار فرابورس گشایش یافت و نخستین پرداخت تسهیلات به مشتریان در خرداد ماه این سال اتفاق افتاد. یکی از مهمترین نکات این طرح ویژه خرید مسکن این است که سن ساختمان تاثیری در اعطای وام بانک ندارد و کودکان زیر 18 سال هم می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. البته بانک ملی برای استعلام ضامن مانند هر بانک دیگری که وام اعطا می‌کند، می‌تواند با دریافت مدارک و اسناد مختلف نسبت به شخص متقاضی اقدام می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا از زوایای مختلف خصوصیات و ویژگی‌های وام بانک ملی برای خرید ملک و خانه را بررسی کنیم.

معرفی طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران

همانطور که اشاره شد، بانک ملی با توجه به معضلات و مشکلات خرید ملک و خانه با ارائه طرح‌های متنوع وارد بازار مسکن شده است. در همین راستا وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن در سه طرح به مشتریان و افراد مختلف ارائه می‌شود که هر کدام خصوصیات و ویژگی‌های خاص خود را دارند. انواع اوراق خرید ملک و خانه ارائه شده توسط بانک ملی اعتبار زمانی 2 ساله دارد و تا 1 ماه پس از گذشت تاریخ انقضا امکان دریافت تسهیلات و وام با آن وجود دارد اما پس از پایان این مهلت زمانی بانک ملی برای دارنده اوراق خرید مسکن هیچ گونه تعهدی ندارد. این اوراق خرید مسکن بانک ملی در بازار فرابورس و کارگزاری‌های سازمان بورس اوراق بهادار امکان خرید و فروش دارد و بانک ملی برای رفاه حال دارندگان حساب این بانک امکان خرید و فروش این اوراق در شعب خود را محقق کرده است. افراد می‌توانند برای استعلام تسهیلات و کسب اطلاعات بیشتر به سایت بانک ملی مراجعه کنند.

طرح شماره 1 وام بانک ملی برای خرید ملک و خانه

در طرح شماره 1 وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب 160.000.000 ریال تعیین شده است. حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری 1 ماه و نرخ سود متعلقه به سپرده 10 درصد است. همچنین مبلغ حداقل سپرده به ازای هر سهم اوراق 182 میلیون ریال به صورت ماهانه است.

طرح شماره 2 وام بانک ملی برای خرید ملک و خانه

در طرح شماره 2 وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن که به زودی ارائه خواهد شد، حداقل مانده تعیین شده برای افتتاح حساب 160.000.000 ریال تعیین شده است. حداقل مدت سپرده سرمایه گذاری 3 ماه و نرخ سود متعلقه به سپرده 12 درصد است. همچنین مبلغ حداقل سپرده به ازای هر سهم اوراق 223 میلیون ریال به صورت ماهانه است. البته سود سپرده‌های این طرح هر ماه 10 درصد در حساب سپرده گذاران منظور خواهد شد و در صورتی که کمترین مانده روزانه مشتری در طول سه ماه کمتر 223 میلیون ریال نشود، 2 درصد سود باقی مانده واریز خواهد شد. اگر مشتری قبل از سررسید 3 ماهه تمام یا بخشی از سپرده خود را برداشت کند، سود در نظر گرفته برای سپرده او 10 درصد مانند سپرده سرمایه گذاری عادی محاسبه خواهد شد.

 

محاسبه اقساط وام مسکن

طرح شماره 3 وام بانک ملی برای خرید ملک و خانه

در طرح شماره 3 وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن نرخ سود به سپرده‌های این طرح 10 درصد و حداقل مبلغ سپرده گذاری 50.000 ریال است. هر فردی می‌تواند به صورت همزمان یا غیر همزمان چند حساب سپرده سرمایه گذاری خاص گواهی مسکن بانک ملی را افتتاح کند. در این طرح اولویت اعطای وام و تسهیلات به افراد بر اساس امتیازات ارائه شده و منابع هر شعبه است. امتیازات و نکات طرح شماره 3 افتتاح حساب سپرده گواهی مسکن عبارتند از:

 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 360 میلیون ریال با ضریب موجودی 5/0 درصد به صورت متوسط، 6 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 370 میلیون ریال با ضریب موجودی 75/0 درصد به صورت متوسط، 9 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 380 میلیون ریال با ضریب موجودی 1 درصد به صورت متوسط، 12 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 410 میلیون ریال با ضریب موجودی 5/1 درصد به صورت متوسط، 18 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 440 میلیون ریال با ضریب موجودی 2 درصد به صورت متوسط، 18 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 470 میلیون ریال با ضریب موجودی 5/2 درصد به صورت متوسط، 30 ماه است.
 • مدت انتظار دریافت اوراق تا حداکثر 500 میلیون ریال با ضریب موجودی 3 درصد به صورت متوسط، 36 ماه است.

سقف تسهیلات و وام بانک ملی برای خرید مسکن در نقاط مختلف کشور

 • سقف دریافت تسهیلات وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن در شهر تهران به صورت انفرادی 600 میلیون ریال، برای زوجین 1 میلیارد ریال (برای هر یک از زوجین 500 میلیون ریال) و برای جعاله 100 میلیون ریال است.
 • سقف دریافت تسهیلات وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن برای مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر به صورت انفرادی 500 میلیون ریال، برای زوجین 800 میلیون ریال (برای هر یک از زوجین 400 میلیون ریال) و برای جعاله 100 میلیون ریال است.
 • سقف دریافت تسهیلات وام بانک ملی برای خرید ملک و مسکن برای سایر نقاط شهری به صورت انفرادی 400 میلیون ریال، برای زوجین 600 میلیون ریال (برای هر یک از زوجین 300 میلیون ریال) و برای جعاله 100 میلیون ریال است.

شرایط اعطای تسهیلات و وام بانک ملی برای خرید مسکن در نقاط مختلف کشور

تسهیلات خرید مسکن بانک ملی با هدف کمک به خرید مسکن برای افراد مختلف در نقاط مختلف کشور ارائه می‌شود. افراد علاوه براینکه می‌توانند از بورس اوراق حق تقدم مسکن را خریداری کنند، می‌توانند از تسهیلات ارائه شده برای خرید مسکن استفاده کنند. البته این تسهیلات می‌تواند شرایط ساخت مسکن را علاوه بر خرید آن برای افراد مختلف فراهم کند. نرخ سود تسهیلات معادل 5/17 درصد و دوره بازپرداخت تسهیلات طرح حداکثر 12 سال است. تسهیلات جعاله تا سقف 100 میلیون ریال (20 برگ اوراق) با نرخ 5/17 درصد و دوره بازپرداخت 36 ماهه ارائه می‌شود. مبلغ تسهیلات ارائه شده به ازای هر برگ اوراق حق تقدم 5 میلیون ریال و سقف اعطای تسهیلات هر شخص 600 میلیون ریال (120 برگ اوراق) است. نوع عقد تسهیلات فروش اقساط طرح اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن است.

منبع: bmi

رتبه بندی شرکت،اعتبارسنجی شرکت،ارزیابی شرکت،استعلام بانکی،استعلام چک

 

سررسید اقساط بانک ، استعلام آنلاین اقساط معوق بانکی

بسیاری از مردم با گرفتن وام های مسکن و ازدواج و... یا معاملات تجاری خود نیاز به وام دارند و با گرفتن وام می باییست در زمان سررسید اقساط بانک به بانک مراجعه کرده و اقساط خود را به موقع پرداخت نمایند. با توجه به شفافیت موضوع که از پیش مشخص است که یک فرد چقدر وام گرفته است و چه زمانی می بایست نسبت به واریز اقساط آن اقدام ورزد، بنابراین می توان گفت که افراد حقیقی و حقوقی که وام های کلان می گیرند پس از استفاده از آن می بایست با فرارسیدن سررسید اقساط بانک، تمامی اقساط خود را سر موقع مقرر شده خویش به بانک واریز نمایند تا هیچ گونه بدهی و مشکلی گریبانگیر آن ها نگردد. اما در پاره ای از اوقات پیش می آید که افراد با توجه به مشغله های فراوان نسبت به پرداخت به موقع اقساط خود مبادرت نمی ورزند و یا اینکه با توجه به وضعیت معیشت مردم توان پرداخت اقساط در برخی از اوقات به یک معضل جدی برای آن ها تبدیل می گردد و این مسئله آن ها را آزار می دهد. هر چند که برخی از مردم نیز عمدا نسبت به پرداخت اقساط خود اقدامی را صورت نمی دهند و اقساط خود را چند ماهی به عقب می اندازند تا بتواند با پول آن دست به معامله بزنند یا کارهای شخصی خویش را به پیش ببرند. بهر حال به هر دلیلی اگر پرداخت اقساط یک فرد حقیقی و حقوقی به تعویق بیفتد یا ماه های متولی اقدامی جهت پرداخت اقساط صورت نپذیرد، چنین شخصی نسبت به بدهی های خود در نزد بانک بی اهمیت تلقی می گردد. لذا می بایست هر چه زودتر برای بازپرداخت بدهی های خود چاره ای بیندیشد.

گزارش اعتباری افراد

با گزارش اعتباری افراد پیش از این با عنوان رتبه اعتباری آشنا شده اید. گزارش اعتباری همان رتبه اعتباری است که به نوعی گزارشی از عملکرد و پیشینه افراد است که در صورت گزارش گیری افراد حقیقی و حقوقی نسبت به سررسید اقساط بانکی می توان با توجه به این گزارشات میزان التزام به تعهدات یک فرد را نسبت به بازپرداخت اقساط وی به خوبی شناخت که آیا وی تا پیش از این نسبت به بازپرداخت اقساطش به بانک در سر موعد مقرر شده خویش اهتمام ورزیده است یا خیر؟ پس با یک گزارش گیری ساده می توان به خوش حساب بودن و وفاداری یک فرد نسبت به تعهداتش یا بدحسابی وی و عدم وفاداری و التزام به تعهداتش پی برد و بر حسب آن گزارشات وارد معامات خود شد. حال سوال اینجاست که انجام این گزارش گیری چه منفعتی دارد و چرا بایستی سررسید اقساط بانکی افراد را چک نمود و اصولا این کار چه تاثیری در روند معامله گری دارد؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد.

تاثیر عدم واریز اقساط در موعد سررسید اقساط بانک بر روی گزارش اعتباری افراد

همان گونه که پیش از این گفتیم گاهی اوقات طبق یک سری شرایطی ممکن است افراد نسبت به واریز اقساط خود در موعد سررسید اقساط بانکی همت نورزند و این کار را به تاخیر بیندازند. با این وجود اگر با سررسید اقساط بانک به هر یک از دلایل یاد شده از جمله خالی بودن حساب افراد، نیاز مبرم داشتن به پول یا هر دلیل دیگری کلیه افراد حقیقی و حقوقی تحت چنین شرایطی یک امتیاز منفی در نزد بانک ها می گیرند. این امتیاز منفی اشخاص حقیقی و حقوقی تاثیر بسزایی در رتبه اعتباری یا گزارش اعتباری افراد می گذارد و ممکن است به یکباره رتبه افراد را تا حد بسیار زیادی جا به جا سازد و با نزول رتبه اعتباری افراد در بازار سبب به هم ریختن وجهه اقتصادی یک فرد می گردد و اعتبار وی را در نزد بازاریان از بین می برد. بنابراین اگر می خواهید همچنان در بازار و معاملات خود فردی با اعتبار باشید که همگان نسبت به شما و وجهه اقتصادی شما ایمان داشته باشند و به نوعی فردی مطمئن و خوش حساب محسوب گردید، می بایست حتما نسبت به واریز اقساط به موقع خود در موعد سررسید اقساط بانکی نهایت هم و غم خویش را بکار بسته تا هیچ گونه تاخیری در واریز اقساط خود نداشته باشید و آن ها را درست سر موعد مقرر شده خود به بانک ها پرداخت نمایید تا به این منظور از رتبه اعتباری بالایی هم برخوردار باشید. چرا که با یک استعلام و گزارش گیری ساده از بانک ها می توان پیشینه افراد را مشاهده کرد اگر سابقه پرداخت اقساط یک فرد حقیقی و حقوقی در نزد بانک ها با عدم پرداخت و پرداخت با تاخیر همراه شده باشد، گزارش اعتباری فرد و رتبه اعتباری وی با نزول چشمگیری ممکن است رو در رو گردد که این امر سبب عدم معامله کردن سایر معامله گران با وی می باشد و راه وی را در بازار معاملات با سختی و دشواری بیشتری مواجه خواهد ساخت.

آیا گزارش اعتباری افراد معیار مناسبی است؟

گزاش اعتباری افراد معمولا نشان دهنده سابقه یک فرد تا پیش از این بوده است و طبیعتا هر چقدر فرد نسبت به پرداخت اقساط خود وفادار بوده باشد، دارای یک رتبه اعتباری بالا و شایان توجه است و عکس این مطلب نیز امکان پذیر است که با عدم واریز اقساط در موعد سررسید اقساط بانک نمایانگر عدم تعهد یک فرد نسبت به واریز اقساط خود به بانک می باشد. اما آیا این مسئله همیشگی است یا یک مسئله نسبی می باشد؟ در پاسخ باید اذعان داشت که گزارش اعتباری و رتبه یک فرد در بسیاری از موارد کارساز و کارآمد بوده و هست اما با این وجود نمی توان به ضرس قاطع گفت افرادی با رتبه اعتباری بالا به هیچ عنوان امکان ندارد اقساط خود را در موعد سررسید اقساط بانک واریز نکنند  و آن را به تاخیر بیندازند. چرا که این امر در پاره ای از اوقات ممکن است برای هر کسی پیش آید و تاخیر در پرداخت اقساط برای تمامی افراد حقیق و حقوقی امری اجتناب ناپذیر است. از جانب دیگر اگر بخواهیم از زاویه ای دیگر به این مسئله نگاه کنیم و این سوال پیش آید که آیا عدم واریز اقساط در موعد سررسید اقساط بانک همیشه در گزارش اعتباری و با نزول رتبه اعتباری یک فرد همراه است یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که هر چند فاکتورهای دیگری نیز در گزارش اعتباری افراد دخیل هستند ولی قطعا عدم واریز اقساط در موعد مقرر شده سررسید اقساط بانک  تا حد بسیار زیادی ممکن است سبب نزول رتبه اعتباری یک فرد گردد.

ارزیابی شرکت ، اعتبارسنجی شرکت،رتبه بندی شرکت