در حال بارگذاری

در گزارش‌های اعتباری شرکت و شخصی چه نوعی از اطلاعات جمع‌آوری می‌شود؟

چه افراد برای دریافت وام اقدام کنند یا کسب‌و‌کارهای کوچک، بانک‌ها معمولا انواع مشابهی از داده را در گزارش اعتباری خود گردآوری می‌نمایند. این اطلاعات شامل مشخصات کلی، اطلاعات قرارداد‌های در جریان و خاتمه یافته و وضعیت‌های منفی (چک برگشتی،...) شرکت و اشخاص خواهد بود و در واقع هر دو گزارش اعتباری ماهیت و کاربرد یکسان دارند.

مزایای داشتن گزارش اعتباری خوب کسب‌و‌کار چیست؟

اعتبار خوب نجات‌بخش هر کسب‌و‌کار کوچکی است. هر شرکتی برای راه‌اندازی یا توسعه کسب‌و‌کار خود نیاز به جذب منابع مالی دارد. اما این تنها مزیت گزارش اعتباری خوب کسب‌و‌کار نیست. بلکه استعلام گزارش اعتباری شرکت و دارا بودن محتوای گزارش اعتباری و نمره اعتباری خوب مزایای بیشماری دارد که در اینجا به برخی از آن اشاره خواهد شد:

 • شما می‌توانید بدون ضمانت شخصی برای شرکت اعتبار کسب کنید.

این کار بدهی شخصی را کاهش می‌دهد و از دارایی‌های شخصی شما محافظت خواهد کرد.

 • به شما کمک می‌کند در صدر رقیبان خود قرار بگیرید و این جایگاه را حفظ کنید

با این کارحاشیه سود بیشتری کسب خواهید کرد.

 • شما می‌توانید تصمیمات خود را با اطمینان بیشتری اتخاذ کنید و منابع مالی‌ای که نیاز دارید را کسب نمایید.

این کار از تنش‌ها و فشار روانی ایجاد شده در زمان اتخاذ تصمیم‌های دشوار جلوگیری خواهید کرد.

 • به پس انداز پول شما کمک خواهد کرد.

وام‌دهندگان به شرکت‌هایی با اعتبار کسب‌و‌کار خوب نرخ بهره بهتری پیشنهاد می‌دهند.گزارش اعتباری و نمره اعتباری خوب جهت دریافت منابع مالی موردنیاز برای اداره و توسعه سودآور شرکت‌های کوچک ضروری است. چه شما در حال حاضر رتبه‌بندی اعتباری عالی داشته باشید یا تازه کسب‌و‌کارتان را آغاز کرده باشید، موسسات اعتبارسنجی به شما در برقراری ارتباط با وام‌دهندگانی که با همتایان و شرکت‌های همسان با موقعیت شرکت شما همکاری دارند، کمک خواهند کرد. ثبت‌نام در سایت‌های اعتبارسنجی و بهره‌مندی از پنل‌های کسب‌و‌کار بهترین روش برای مدیریت و توسعه کسب‌و‌کار است.

مزایای جداسازی اعتبار کسب‌و‌کار از اعتبار شخصی چیست؟

مهمترین مزیت جداسازی اعتبار شخصی از اعتبار کسب‌و‌کار این است که اعتبار شخصی در صورتی که شرکت به دردسر بیفتد یا دچار مشکل شود خفظ خواهد شد و در امان خواهد ماند. مزایای دیگر عبارتند از:

 • با اعتبار کسب‌و‌کار خوب می‌توانید سرمایه در گردش بیشتری برای کسب‌و‌کار کوچک خود ایجاد کنید.
 • می‌توانید وام‌هایی با نرخ بهره کمتر اتخاذ کنید.
 • جداساری هزینه‌های شرکت از هزینه‌های شخصی آسان‌تر خواهد بود. وقتی زمان پرداخت یا (ثبت) مالیات فرا می‌رسد. سوابق مالی جداگانه برای هزینه‌های شخصی و هزینه‌های کسب‌و‌کار خواهید داشت و زندگی شما و زندگی وکلای مالیات را آسان‌تر خواهد کرد.
 • هر چقدر شرکت اعتبار بیشتری داشته باشد، کارمندان آن از اعتبار بیشتری بهره‌مند خواهند شد و مشمول مزایای بیشتری خواهند شد در خقیقت شرکت با اعتبار خوب خود به کارمندانش اعتبار می‌بخشد.

منبع:

سایت experian

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

پنج مشخصه اعتبار چیست؟

پنج مشخصه اعتبار سیستمی است که توسط وام‌دهندگان برای سنجش اعتبار وام‌گیرندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم پنج مشخصه وام‌گیرنده و شرایط وام را  می‌سنجد و احتمال عدم بازپرداخت وام و ریسک ضرر و زیان مالی ناشی از آن را برای وام‌دهنده تخمین می‌زند. این پنج مشخصه عبارتند از: شخصیت (characterظرفیت (capacity)، سرمایه (capitalوثیقه (collateral) و شرایط (conditions).

اولین  C شخصیت است که توسط سابقه اعتباری متقاضی نمایش داده می‌شود.

دومین C ظرفیت است که توسط نسبت بدهی به درآمد متقاضی محاسبه می‌شود.

سومین C سرمایه است که مقدار پولی است که متقاضی دارا میباشد.

چهارمین C وثیقه است که یکی از دارایی‌های وام‌گیرنده است و می‌تواند به عنوان تضمینی برای بازپرداخت وام در نظر گرفته ‌شود.

پنجمین C شرایط است که هدف وام، مقدار وام و نرخ بهره وام را در نظر می‌گیرد.

5 مشخصه اعتبار ( رتبه بندی اعتباری )

5 مشخصه اعتبار، روش ارزیابی وام‌گیرنده با استفاده از مقیاس‌های کیفی و کمی است. وام‌دهندگان ممکن است گزارش اعتباری، نمره اعتباری، صورت درآمد و اسناد دیگر مرتبط با موقعیت مالی وام‌گیرنده را بررسی کنند و اطلاعات وام را در نظر ‌گیرند.

5 مشخصه اعتبار: شخصیت ( رفتاراعتباری )

اگرچه این مشخصه شخصیت ( character ) نامیده می‌شود. اولین C به طور خاص بیانگر سابقه اعتباری است که شهرت وام‌گیرنده یا ردیابی سوابق بازپرداخت بدهی‌ها تعریف می‌شود. این اطلاعات درگزارش اعتباری وام‌گیرنده نمایش داده می‌شود. ( استعلام بانکی )

گزارش اعتباری حاوی اطلاعات جزئی در مورد مقدار وام‌های متقاضی و نحوه بازپرداخت اقساط وام در گذشته است. موسسات اعتبارسنجی( سامانه اعتبار سنجی ) اغلب اطلاعات را برای 7 تا 10 سال حفظ می‌کنند. اطلاعات این گزارش‌ها به وام‌دهندگان کمک می‌کند ریسک اعتباری وام‌گیرنده را ارزیابی کنند. موسسات اعتبار سنجی از اطلاعات موجود در گزارش اعتباری اشخاص برای ایجاد نمره اعتباری استفاده می‌کنند. نمره اعتباری ابزاری است که وام‌دهنده پیش از مشاهده گزارش اعتباری برای اعتبارسنجی استفاده می‌‌نماید. هر یک از وام‌دهندگان استانداردهای خود را دارند و حداقل نمره اعتباری مورد نیاز برای اتخاذ وام را تعیین می‌کنند. این مقدار برای هر وام‌دهنده‌ای متفاوت است. قانون کلی این است که هر چقدر نمره اعتباری وام‌گیرنده بالاتر باشد احتمال دریافت وام بیشتر است. وام‌دهندگان همچنین به طور منظم از نمره اعتباری به عنوان ابزاری برای تنظیم نرخ بهره و شرایط وام استفاده می‌کنند.

5 مشخصه اعتبار: ظرفیت ( توان مالی رتبه بندی اعتباری گزارش اعتباری )

ظرفیت، توانایی وام‌گیرنده برای بازپرداخت وام است که با مقایسه درآمد در برابر بدهی سنجیده می‌شود و نسبت بدهی به درآمد وام‌گیرنده را ارزیابی می‌کند. وام‌دهندگان نسبت بدهی به درآمد را با استفاده از فرمول جمع بدهی‌های کل ماهانه تقسیم بر درآمد ماهانه ناخالص محاسبه می‌نمایند. هر چقدر نسبت بدهی به درآمد متقاضی کمتر باشد، شانس واجد شرایط شدن او برای وام جدید بیشتر است. بسیاری ار وام‌دهندگان ترجیح می‌دهند که نسبت بدهی به درآمد 35% یا کم‌تر باشد. وام‌دهندگان قبل از تایید درخواست وام علاوه بر بررسی درآمد، به مدت زمانی که یک متقاضی در شغل فعلی خود مشغول به فعالیت است و ثبات شغلی او در آینده نگاه می‌کنند.

5 مشخصه اعتبار: سرمایه ( نمره اعتباری امتیاز اعتباری )

وام‌دهندگان همچنین سرمایه‌ای که وام‌گیرنده برای هر سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد را بررسی می‌کنند. هر چقدر سهم سرمایه‌گذاری وام‌گیرنده بیشتر باشد. احتمال عدم بازپرداخت وام کاهش می‌یابد. برای مثال وام‌گیرندگانی که در هنگام خرید خانه می‌توانند پیش پرداخت انجام دهند. معمولا آسان‌تر وام مسکن دریافت می‌نمایند.

5 مشخصه اعتبار: وثیقه ( رتبه بندی اعتباری )

وثیقه به وام‌گیرنده در تضمین وام کمک می‌کند و به وام‌دهنده این اطمینان را می‌دهد که اگر وام‌گیرنده وامش را پرداخت نکند وام‌دهنده می‌تواند با استفاده از وثیقه مقداری از پول خود را بازپس گیرد. بنابراین اینگونه وام‌ها از نظر وام‌هندگان در دسته وام‌های کم ریسک قرار می‌گیرند. وام‌هایی که با وثیقه ضمانت می‌شوند معمولا در مقایسه با دیگر انواع وام‌ها از نرخ بهره کم‌تر و شرایط بهتری برخوردارند.

5 مشخصه اعتبار: شرایط

شرایط وام مانند نرخ بهره و مقدار وام بر تمایل وام‌دهنده برای تامین اعتبار وام‌گیرنده تاثیر می‌گذارد. شرایط وام بیانگر این است که وام‌گیرنده از دریافت وام چه قصدی دارد و می خواهد سرمایه دریافتی را در چه راهی به مصرف برساند. وام‌گیرنده‌ای را در نظر بگیرید که قصد دریافت وام خودرو یا وام بازسازی خانه دارد، وام دهنده با احتمال بیشتری اینگونه وام‌ها را تایید خواهد کرد. به عبارت دیگر هر چقدر هدف وام‌گیرنده از دریافت وام مشخص‌تر و خاص‌تر باشد احتمال تایید وام‌دهنده بیشتر است. به علاوه وام‌دهندگان ممکن است شرایطی را در نظر بگیرند که خارج از کنترل وام‌گیرنده است مانند وضعیت اقتصادی و روند صنعت.

جمع‌بندی رتبه بندی اعتباری ( استعلام بانکی استعلام معوقات بانکی )

درک 5 مشخصه اعتبار برای توانایی دستیابی به اعتبار با کمترین هزینه ضروری است. کوتاهی در هریک از 5 مشخصه شدیدا بر اعتباری که دریافت می‌کنید تاثیر خواهد گذاشت. اگر متوجه شدید که از دسترسی به اعتبار محروم شده‌اید یا باید آن را با نرخ‌های گزاف دریافت کنید. می‌توانید از دانش 5 مشخصه اعتبار استفاده کنید. برای بهبود نمره اعتباری خود تلاش کنید و بدهی‌های خود را به موقع پرداخت نمایید.

منبع:

سایت investopedia

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

چه تفاوتی بین نمره اعتباری شخصی فایکو (Fico) و نمره اعتباری کسب‌و‌کار پیدکس(paydex) در آمریکا وجود دارد؟

نمره اعتباری کسب‌و‌کار به نمره اعتباری شخصی، مانند نمره فایکو که محبوب‌ترین مدل امتیاز‌دهی اعتبار است، شباهت دارد. کاربرد نمره اعتباری کسب‌و‌کار پیدکس شرکت دان و براد استریت بسیار مشابه نمره اعتباری شخصی فایکو است. این نمره به وام‌دهندگان، فروشندگان و تامین‌کنندگان در تشخیص صلاحیت بنگاه و تعیین شرایط وام کمک خواهد کرد. هر چقدر نمره اعتباری بهتر باشد وام‌دهنده با سخاوت بیشتری به تامین مالی بنگاه وام‌گیرنده خواهد پرداخت و شرایط وام بهتری را برای ایشان در نظر خواهد گرفت. تعیین اعتبار موجب می‌شود که از نظر پول و زمان صرفه‌جویی شود و بنگاه می‌تواند زمان بیشتری را به تامین کنندگان و خدمات اختصاص دهد.

همان طور که نمره فایکو اعتبار اشخاص را به صورت عدد اندازه می‌گیرد و ریسک اعتباری قرض‌گیرنده را ارزیابی و موجب اطمینان خاطر وام‌دهنده از میزان توان بازپرداخت متقاضی پیش از اعطای تسهیلات می‌شود، نمره اعتباری کسب‌و‌کار نیز اعتبار بنگاه را به صورت عدد نمایش می‌دهد. اطلاعات گزارش اعتباری کسب‌و‌کار برای ایجاد نمره اعتباری به کار می‌رود و وام‌دهندگان بنگاه از آن برای پیش‌بینی توان بازپرداخت به موقع بنگاه استفاده می‌نمایند. هر چه قدر نمره اعتباری بتگاه بالاتر باشد به معنای آن است که بنگاه صورت حساب‌هایش را به موقع پرداخت می‌نماید و معیاری برای تعیین میزان خوش‌حسابی بنگاه است.

در اینجا به تفاوت‌های کلیدی اندکی که مابین نمره اعتباری شخصی فایکو و نمره اعتباری کسب‌و‌کار وجود دارد می‌پردازیم و این دو شاخص اعتباری را از نظر دامنه، استانداردسازی، داده، دسترسی و حریم خصوصی مقایسه می‌نماییم

دامنه: نمره اعتباری شخصی فایکو عددی ما بین 300 تا 850 است. در حالیکه نمره اعتباری کسب‌و‌کار عددی مابین صفر تا 100 در نظر گرفته می‌شود. پرداخت به موقع اقساط به اعتباردهندگان بهترین اقدامی است که برای بهبود نمره اعتباری کسب‌و‌کار می‌توان انجام داد.

استانداردسازی: موسسات اعتباری مصرف‌کننده معمولا از الگوریتم‌های فایکو برای محاسبه نمره اعتباری محاسبه می‌کنند. الگوریتم‌های نمره اعتباری کسب‌و‌کار از استانداردهای یک صنعت تبعیت نمی‌کنند و موسسات اعتبارسنجی مختلف از الگوریتم‌های متفاوتی برای محاسبه نمره اعتباری کسب‌و‌کار استفاده می‌نمایند.

داده: معمولا، نمرات اعتباری و گزارش‌های اعتباری کسب‌و‌کار فقط شامل حساب‌های تحت نام بنگاه هستند و حساب‌های شخصی را مورد محاسبه قرار نمی‌دهند. اگرچه، بسیاری از وام‌دهندگان کسب‌و‌کارهای کوچک و صادرکنندگان کارت اعتباری هنوز اعتبار شخصی را مبتای تعیین شرایط وام قرار می‌دهند.

دسترسی: در آمریکا می‌توان گزارش اعتباری شخصی را از هر سه موسسه اعتبارسنجی مصرف‌کننده (ترنس یونیون، اکویفاکس و اکسپرین) هر 12 ماه یک بار دریافت کرد. اما برای دریافت و مشاهده نمره و گزارش اعتباری بنگاه باید به سه موسسه رتبه‌بندی اعتباری کسب‌و‌کار (دان و برد استریت، اکسپرین و اکویفاکس) پول پرداخت شود. هر سه موسسه رتبه‌بندی اعتباری کسب‌و‌کار روش خاص خود را برای محاسبه رتبه اعتباری و گزارش اعتباری و اعتبارسنجی بنگاه دارند.

حریم خصوصی: در آمریکا فقط خود شخص و برخی از شرکای انتخابی او حق مشاهده گزارش اعتباری را دارند. اما در مورد گزارش‌های اعتباری کسب‌و‌کار، تمام اطلاعات عمومی است و هر زمان که پول پرداخت شود می‌توان اطلاعات شرکت‌های دیگر را مشاهده کرد.

منبع:

سایت nerdwallet

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

گزارش اعتباری اشخاص و گزارش اعتباری شرکت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

گزارش اعتباری اشخاص و گزارش اعتباری شرکت اهداف مشابهی دارند: هدف آنها آگاهی وام دهندگان از میزان اعتبار اشخاص و شرکتها و ارزیابی ریسکی است که با اعطای وام یا کارت اعتباری و تعیین شرایط تسهیل‌کننده پرداخت متحمل می‌شوند. یا وجود اهداف مشابه، این دو گزارش اعتباری در نوع اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، تفاوت دارند. در ادامه به اطلاعات ارائه شده توسط هر یک از این گزارش‌ها اشاره خواهد شد.

گزارش اعتباری اشخاص

موسسات اعتبارسنجی براساس اطلاعات مالی که از اعتباردهندگانی مانند بانک‌ها، موسسات مالی و شرکت‌های بیمه و .. به صورت ماهانه دریافت می‌نمایند. گزارش اعتباری و نمره اعتباری افراد را ارائه می‌دهند و این اطلاعات به خود شخص و در صورت کسب اجازه از ایشان به سایر اشخاص نمایش داده می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر است: 

 • اطلاعات شخصی فرد
 • آمار استعلام
 • سوابق منفی شخص (چک برگشتی، اقساط عقب افتاده ، مشکوک الوصول )
 • اطلاعات مرتبط با قراردادهای در جریان و خاتمه یافته شخص و قراردادهای ضمانت شده شخص (ضامن)

موسسات اعتبارسنجی اطلاعات مندرج در گزارش اعتباری را به منظور ایجاد نمره اعتباری تحلیل می‌نمایند که وام‌دهندگان از آن به عنوان شاخصی برای تعیین میزان اعتبار افراد استفاده می‌نمایند. در ایران از روش‌های  استاندارد و الگوریتم‌های ایجاد شده توسط شرکت مشاوره رتبه‌بندی ایران استفاده می‌شود و سامانه‌های اعتبارسنجی وظیفه ارائه گزارش اعتباری و نمره اعتباری را به عهده دارند.

گزارش اعتباری شرکت

شرکت‌ها برای ایجاد سابقه اعتباری در مقایسه با اشخاص به روابط تجاری و اعتباری فعلانه‌تری نیاز دارند و در این صورت است که می‌توانند اعتباری مجزا از اعتبار شخصی صاحبان شرکت ایجاد کنند. به محض ثبت شرکت و دریافت شناسه ملی و آغاز فعالیت‌های اعتباری و تجاری آن‌، موسسات اعتبارسنجی می‌توانند ردیابی اعتبار تجاری و دیگر فعالیت‌های اعتباری را اغاز کنند. معاملات اعتبار تجاری زمانی رخ می‌دهد که تامین‌کننده به شرکت خریدار اجازه دهد هزینه را مدتی پس از خرید پرداخت نماید. پرداخت‌هایی که بر مبنای اعتبار تجاری صورت می‌گیرد به موسسات اعتبارسنجی گزارش می‌شود. گزارش اعتباری شرکت شامل اطلاعات زیر است:

 • مشخصات شرکت شامل اطلاعات صاحبان شرکت و شرکت‌های تابعه
 • آمار استعلام
 • اطلاعات مالی شرکت
 • سوابق بدهی و تجاری و بانکی شرکت

موسسات رتبه‌بندی اعتباری پس از تحلیل گزارش اعتباری شرکت، نمره اعتباری ارائه می‌دهند. اینکه شرکت چگونه صورت‌حساب‌هایش را پرداخت نماید. در هنگام تنظیم شرایط تجاری اطلاعات مفیدی در اختیار فروشندگان و تامین‌کنندگان قرار می‌دهد. گزارش اعتباری شرکت باید از شرکت‌های اعتبارسنجی خریداری شود.

چه زمانی از ترکیب گزارش‌های اعتباری اشخاص و گزارش اعتباری شرکت استفاده می شود؟

برای صاحبان شرکت بسیار مهم است که سابقه اعتباری مجزایی برای شرکت خود ایجاد کنند. اگر سابقه اعتباری برای شرکت موجود نباشد. وام‌دهندگان برای تعیین ریسک اعتباری معاملات خود به سوابق اعتباری صاحبان شرکت بسنده خواهند کرد که  ظرفیت شرکت برای آنچه نیاز دارد را محدود می‌کند. زمانی که یک شرکت برای خود مشخصات اعتباری ایجاد کند، حتی اگر شرکت شخص حقوقی مجزا باشد، صاحب شرکت شخصا مسئول هرگونه تعهد وام خواهد بود.

بسیار نادر است که یک شرکت نوپا بدون ضمانت شخصی صاحب شرکت بتواند وام دریافت کند. بنابراین بسیار ضروری است که صاحبان شرکت هر چه زودتر اقدامات لازم را جهت ایجاد اعتبار شرکت انجام دهند.

منبع:

سایت investopedia

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

چرا باید گزارش اعتباری خود را به طور منظم بررسی کنیم؟

از همان ابتدایی که فعالیت‌های مالی و اعتباری خود را آغاز می‌کنید. پرونده اعتباری شما گشوده می‌شود و تا پایان عمر این پرونده همراه شما خواهد بود و پیوسته با هر اقدام مالی و اعتباری به اطلاعات آن افزوده خواهد شد. این اطلاعات بر اساس گزارشات اعتباردهندگان، ماهانه به روز خواهند شد و ممکن است در هر ماه براساس الگوریتم اعتبارسنجی و عوامل تاثیرگذار بر نمره اعتباری تغییرات اندکی در نمره اعتباری مشاهده شود و اطلاعات منفی هر 8 سال یک بار به طور خودکار توسط سامانه‌های اعتبارسنجی از گزارش‌های اعتباری حذف خواهند شد.

گزارش اعتباری نشان‌دهنده یک تصویر سریع از وضعیت مالی اشخاص حقیقی و حقوقی است که از طریق آن افراد به دنیای کسب‌و‌کار معرفی می‌شوند. اشخاص دیگر تنها با اجازه شما می‌توانند گزارش اعتباری شما را مشاهده کنند و بنابراین شما هم باید برای اطلاع از مواردی که در گزارش اعتباری‏تان وجود دارد به‌طور منظم آن را مشاهده نمایید.

 • تصویر اعتباری شما که از طریق گزارش اعتباری ارائه می‌شود می‌تواند تاثیر زیادی بر اتفاقات مهم زندگی شما داشته باشد.

سابقه مالی شما می‌تواند بر چگونگی خرید یا اجاره خانه و خریدهای بزرگ مانند خرید ماشین، لوازم و جواهرات  تاثیر بگذارد. با برخورداری از سابقه مالی خوب می‌توانید وام بگیرید و در بعضی از صنایع خاص استخدام شوید. دستیابی و حفظ اعتبار خوب نیازمند توجه به جزئیات است. بررسی گزارش اعتباری به طور منظم کمک می‌کند که به تصویری دقیق از وضعیت مالی دست یابید.

 • با استعلام منظم گزارش اعتباری از احتمال بروز هر گونه خطا و اطلاعات منفی جلوگیری کنید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که گزارش اعتباری‌تان حاوی هیچ‌گونه خطایی نیست باید گزارش اعتباری‌تان را به طور منظم بررسی نمایید. اگر در گزارش اعتباری خطایی پیدا کردید می‌توانید از طریق موسسات اعتبارسنجی آن را اصلاح کنیدو اگر سابقه اعتباری شما حاوی داده‌هایی باشد که  شما را از نظر اعتباری ضعیف نشان دهد و این داده‌ها دقیق و درست باشد. شما باید پیش از آنکه این قبیل داده‌ها بر آینده اعتباری شما تاثیر قابل توجهی بگذارند از وجود آن‌ها آگاه شوید و در صورت امکان علت ظهور این داده‌ها را برای وام‌دهندگان توضیح دهید.

بنابراین لازم است که:

 • یک کپی از گزارش اعتباری خود تهیه کنید.

با توجه به مواردی که پیش از این ذکر شد شما نیاز دارید که گزارش اعتباری‌تان را به طور منظم از موسسات اعتبارسنجی استعلام نمایید. گزارش اعتباری تصویری روشن و واضح از وضعیت مالی و اعتباری مشتریان در اختیار وام‌دهندگان و کلیه اعتباردهندگان قرار می‌دهد.

 • از نمره اعتباری خود آگاه باشید.

خیلی مهم است که نمره اعتباری خود را بدانید و هر از گاهی آن را استعلام نمایید. داشتن نمره اعتباری بالا شانس شما را برای تایید وام افزایش خواهد داد و به بهبود شرایط پیشنهادی وام مانند (افزایش نرخ بهره و مقدار وام) کمک می‌کند. به علاوه، نمره اعتباری کم می‌تواند عامل بر هم زننده ببسیاری از معاملات با وام‌دهندگان باشد.

منبع:

سایت investopedia

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی،سامانه ملی اعتبارسنجی

پنل کسب‌ و‌ کار چیست؟

پنل کسب‌و‌کار برای ارزیابی دوره‌ای اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعتباردهندگان مانند بانک‌ها، موسسات مالی، موسسات اعتبارسنجی، مشاوران اعتبار و به طور کلی کلیه شرکت‌هایی که فعالیت‌ها و تصمیم‌گیری‌های‌شان بر مبنای اعتبار اشخاص صورت می‌گیرد و به طور مکرر به استعلام گزارش اعتباری و نمره اعتباری افراد نیاز دارند از پنل کسب‌و‌کار استفاده می‌کنند.به ویژه آنکه کسب‌و‌کارها و اشخاص باید مورد بررسی اعتباری قرار بگیرند تا واجد شرایط دریافت وام و اعتبار شوند.

هدف پنل کسب‌و‌کار چیست؟

پنل کسب‌وکار از منظر اعتبار‌دهندگان دارای سه هدف اصلی است: 1) تعیین رتبه اعتباری متقاضی وام 2) بررسی سابقه اعتباری متقاضی وام و 3) نمایان ساختن اطلاعات منفی احتمالی

 • اعتبارسنجی (رتبه بندی اعتباری رتبه اعتباری )

پنل کسب‌و‌کار ابزاری برای بررسی توانایی اشخاص حقیقی و حقوقی برای بازپرداخت بدهی است. اعطای اعتبار به اعتماد وام‌دهنده به توانایی مالی قرض‌گیرنده برای بازپرداخت به موقع وام یا پرداخت اقساط کالاهایی که خریداری کرده بستگی دارد. گزارش اعتباری عاملی تعیین‌کننده در تایید یا عدم تایید وام می‌باشد.

 • بررسی سابقه اعتباری ( استعلام بانکی )

سابقه اعتباری در حقیقت همان سابقه مالی است که نشان‌‌دهنده مدیریت اعتبار و روند پرداخت اقساط در طی زمان است. این سابقه از طریق اعتباردهندگان مانند بانک‌ها، لیزینگ‌ها، شرکت‌های بیمه، موسسات مالی و ... ماهانه به موسسات اعتبارسنجی گزارش می‌شودکه شامل اطلاعات وام‌دهندگانی است که قبلا از آنها وام دریافت شده و سابقه پرداخت اقساط و مقدار وام مربوط به هر وام‌دهنده را نشان می‌دهد. سابقه اعتباری توسط یک عدد به نام نمره اعتباری نمایش داده می‌شود.

 • نمایان ساختن اطلاعات منفی

گزارش اعتباری همچنین هر اطلاعات منفی احتمالی در مورد سابقه مالی مانند پرونده‌های قوه قضاییه و ورشکستگی و چک برگشتی را آشکار می‌سازد. اگر گزارش اعتباری شما مکررا مورد بررسی قرار می‌گیرد. باید بدانید چه چیزی در گزارش اعتباریتان وجود دارد. شما می‌توانید هر داده منفی بالقوه را شناسایی و قبل از آنکه برای یک وام یا شغل درخواست دهید به رفع داده‌های منفی احتمالی اقدام کنید.

 • بررسی اینکه آیا قرض‌گیرنده همچنان به الزامات وام پایبند است

ممکن است اعتبار‌دهنده بخواهد میزان پایبندی قرض‌گیرنده به معیارها و استانداردهای وام و پایداری شرایط مالی او را تعیین کند در این صورت استعلام گزارش اعتباری بهترین گزینه برای رسیدن به این هدف است.

 • کمک به اخذ تصمیمات ( امتیاز اعتباری )

همه استخدام‌کنندگان از گزارش اعتباری به عنوان یک عامل تعیین‌کننده در تصمیم‌‌گیری و استخدام متقاضیان استفاده نمی‌کنند. اما در صنایع خاص مانند بانکداری، مشاور املاک و خدمات مالی گزارش اعتباری می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد و براساس رتبه اعتباری ممکن است احتمال تصاحب شغل را آسان‌تر و یا حتی سختتر نماید. کسب‌و‌کارها و اشخاص باید برای خود سابقه اعتباری ایجاد کنند تا بتوانند واجد شرایط دریافت وام شوند و نظر وام‌دهندگان را به سمت خود جلب کنند و امتیازات لازم جهت اخذ وام را کسب نمایند

منبع:

سایت investopedia

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی، اعتبار سنجی شرکت، نمونه فرم اعتبار سنجی مشتری

مباحثی در مورد نمره اعتباری شرکت  ( رتبه اعتباری – گزارش اعتباری )

صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک باید توانایی انجام چند وظیفه و تخصص را به طور همزمان داشته باشند این وظایف شامل تنظیم استراتژی برای یک سال پیشرو شرکت و معامله با مشتری و مدیریت کارمندان و مسائل داخلی شرکت است. اما با این همه مشغله کاری اصلا غافلگیر‌کننده نیست که از امکان استعلام نمره اعتباری و گزارش اعتباری شرکت از طریق موسسات اعتبارسنجی آگاهی نداشته باشند.  

بر طبق گزارشات اخیر موسسه اعتبارسنجی اکسپرین در آمریکا، تقریبا 50 درصد از صاحبان کسب‌و‌کارهای کوچک اظهار کردند که درک کافی از نمره اعتباری و گزارش اعتباری شرکت ندارند. آن‌ها نمی‌دانند که با استعلام نمرات و گزارش اعتباری شرکت باری از دوششان برداشته خواهد شد و دیگر نیازی به صرف زمان و هزینه زیاد برای تعیین میزان اعتبار شرکت‌های طرف قرارداد و همکاران تجاریشان نیست. با این حال، به محض اینکه کسب‌و‌کار رشد می‌کند. دانستن نمره اعتباری شرکت و از آن مهم‌تر بهبود و حفظ آن برای تداوم موفقیت شرکت ضروری است.

اما نمره اعتباری خوب شرکت چیست؟ ( امتیاز اعتباری )

همانند نمره اعتباری اشخاص هر چقدر نمره اعتباری شرکت از لحاظ مقدار عددی بیشتر باشد. شرکت در موقعیت مالی بهتری قرار خواهد گرفت. از طرفی دیگر هر چقدر این مقدار کمتر باشد. شرکت به ندرت واجد شرایط دریافت وام و مزایای حاصل از اعتبار خواهد شد.

چه عواملی بر نمره اعتباری شرکت تاثیر می‌گذارند؟ ( رتبه بندی اعتباری شرکت )

نمره اعتباری شرکت درست همانند عکس‌های فوری، تصویری واضح و روشن و البته بسیار سریع از سلامت مالی شرکت ارائه می‌دهد. نمره اعتباری شرکت تحت تاثیر عوامل متعددی مانند سوابق پرداخت‌های گذشته قرار می‌گیرد. پرداخت منظم و به موقع صورت‌حساب‌ها در نمره اعتباری بالاتر انعکاس خواهد یافت که به اعتبار‌دهندگان نشان می‌دهد که بنگاه شما دارای جریان نقدی مثبت و سالم است. علاوه بر پیگیری پرداخت‌ها، مسائلی مانند پرونده‌های قوه‌قضایی می‌توانند اثر منفی بر نمره اعتباری شرکت شما داشته باشند.

آگاهی از نمره اعتباری شرکت مزایای بسیاری دارد. اما میان دانستن و درک نمره اعتباری تفاوت بسیاری وجود دارد. درک عواملی که بر نمره اعتباری شرکت تاثیر می‌گذارند برای بهبود و حفظ نمره اعتباری بسیار ارزشمند است.

چرا دانستن نمره اعتباری شرکت اهمیت دارد؟ ( استعلام بانکی استعلام معوقات بانکی استعلام چک برگشتی )

اگر یک مشتری یا شرکت دیگر قصد همکاری تجاری با شما داشته باشد. احتمالا نمره اعتباری شرکت شما بر تصمیمات ایشان تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین با استعلام گزارش اعتباری شرکت از موسسات اعتبارسنجی شما همیشه نصویری کامل از آنچه اعتباردهنده مشاهده می‌کند در اختیار خواهید داشت. نمره اعتباری شرکت فقط به هنگام دریافت اعتبار از بانک اهمیت ندارد بلکه بر تصمیم و انتخاب شرکتی که قصد همکاری تجاری با شما دارد تاثیر خواهد گذاشت.

با استعلام گزارش اعتباری توسط موسسات اعتبارسنجی، تامین‌کنندگان، شرکای تجاری و یا حتی رقیبان می‌توانند سابقه اعتباری هر شرکتی را در هر زمان و در هر مکان و با کمترین هزینه مشاهده کنند. به عنوان یک صاحب کسب‌و‌کار، شما باید انتظار هر اتفاق غیر منتظره‌ای را داشته باشید. اما با کمک ابزارهای موسسات اعتبارسنجی، دیگر نیازی نیست که بر شانس خود تکیه کنید و تصمیمات خود را فقط بر مبنای شانس اتخاذ کنید.

چه عواملی بر نمره اعتباری شرکت تاثیر می‌گذارد؟ ( رتبه بندی اعتباری )

با استعلام گزارش اعتباری بنگاه، به دیدی کامل از اعتبار شرکت‌تان دست می‌یابید. گزارش اعتباری شما را در درک آن چه بر نمره اعتباری شرکت تاثیر می‌گذارد یاری خواهد کرد. عواملی مختلفی وجود دارد که می‌توانند تاثیر منفی بر گزارش اعتباری شرکت شما داشته باشند که حتی ممکن است باعث عدم صلاحیت شما در دریافت وام شوند. در زیر مثال‌هایی از عوامل تاثیرگذار آورده شده است:

 • اقساط معوق وام‌ها و کارت‌های اعتباری موجود
 • وجود چکهای برگشتی
 • داشتن سطح بالایی از بدهی
 • قراردادهای ضمانت

منبع:

سایت experian

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

پنج مشخصه اعتبار چیست؟

پنج مشخصه اعتبار سیستمی است که توسط وام‌دهندگان برای سنجش اعتبار وام‌گیرندگان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم پنج مشخصه وام‌گیرنده و شرایط وام را  می‌سنجد و احتمال عدم بازپرداخت وام و ریسک ضرر و زیان مالی ناشی از آن را برای وام‌دهنده تخمین می‌زند. این پنج مشخصه عبارتند از: شخصیت ((character، ظرفیت (capacity)، سرمایه (capitalوثیقه (collateral) و شرایط (conditions).

اولین  Cشخصیت است که توسط سابقه اعتباری متقاضی نمایش داده می‌شود.

دومین C ظرفیت است که توسط نسبت بدهی به درآمد متقاضی محاسبه می‌شود.

سومین C سرمایه است که مقدار پولی است که متقاضی دارا میباشد.

چهارمین C وثیقه است که یکی از دارایی‌های وام‌گیرنده است و می‌تواند به عنوان تضمینی برای بازپرداخت وام در نظر گرفته ‌شود.

پنجمین C شرایط است که هدف وام، مقدار وام و نرخ بهره وام را در نظر می‌گیرد.

5 مشخصه اعتبار) رتبه بندی اعتباری )

5 مشخصه اعتبار، روش ارزیابی وام‌گیرنده با استفاده از مقیاس‌های کیفی و کمی است. وام‌دهندگان ممکن است گزارش اعتباری، نمره اعتباری، صورت درآمد و اسناد دیگر مرتبط با موقعیت مالی وام‌گیرنده را بررسی کنند و اطلاعات وام را در نظر ‌گیرند.

5 مشخصه اعتبار: شخصیت ( رفتاراعتباری )

اگرچه این مشخصه شخصیت ((character نامیده می‌شود. اولین C به طور خاص بیانگر سابقه اعتباری است که شهرت وام‌گیرنده یا ردیابی سوابق بازپرداخت بدهی‌ها تعریف می‌شود. این اطلاعات درگزارش اعتباری وام‌گیرنده نمایش داده می‌شود. ( استعلام بانکی )

گزارش اعتباری حاوی اطلاعات جزئی در مورد مقدار وام‌های متقاضی و نحوه بازپرداخت اقساط وام در گذشته است. موسسات اعتبارسنجی( سامانه اعتبار سنجی ) اغلب اطلاعات را برای 7 تا 10 سال حفظ می‌کنند. اطلاعات این گزارش‌ها به وام‌دهندگان کمک می‌کند ریسک اعتباری وام‌گیرنده را ارزیابی کنند. موسسات اعتبار سنجی از اطلاعات موجود در گزارش اعتباری اشخاص برای ایجاد نمره اعتباری استفاده می‌کنند. نمره اعتباری ابزاری است که وام‌دهنده پیش از مشاهده گزارش اعتباری برای اعتبارسنجی استفاده می‌‌نماید. هر یک از وام‌دهندگان استانداردهای خود را دارند و حداقل نمره اعتباری مورد نیاز برای اتخاذ وام را تعیین می‌کنند. این مقدار برای هر وام‌دهنده‌ای متفاوت است. قانون کلی این است که هر چقدر نمره اعتباری وام‌گیرنده بالاتر باشد احتمال دریافت وام بیشتر است. وام‌دهندگان همچنین به طور منظم از نمره اعتباری به عنوان ابزاری برای تنظیم نرخ بهره و شرایط وام استفاده می‌کنند.

5 مشخصه اعتبار: ظرفیت ( توان مالی رتبه بندی اعتباری گزارش اعتباری )

ظرفیت، توانایی وام‌گیرنده برای بازپرداخت وام است که با مقایسه درآمد در برابر بدهی سنجیده می‌شود و نسبت بدهی به درآمد وام‌گیرنده را ارزیابی می‌کند. وام‌دهندگان نسبت بدهی به درآمد را با استفاده از فرمول جمع بدهی‌های کل ماهانه تقسیم بر درآمد ماهانه ناخالص محاسبه می‌نمایند. هر چقدر نسبت بدهی به درآمد متقاضی کمتر باشد، شانس واجد شرایط شدن او برای وام جدید بیشتر است. بسیاری ار وام‌دهندگان ترجیح می‌دهند که نسبت بدهی به درآمد 35% یا کم‌تر باشد. وام‌دهندگان قبل از تایید درخواست وام علاوه بر بررسی درآمد، به مدت زمانی که یک متقاضی در شغل فعلی خود مشغول به فعالیت است و ثبات شغلی او در آینده نگاه می‌کنند.

5 مشخصه اعتبار: سرمایه ( نمره اعتباری امتیاز اعتباری )

وام‌دهندگان همچنین سرمایه‌ای که وام‌گیرنده برای هر سرمایه‌گذاری در نظر می‌گیرد را بررسی می‌کنند. هر چقدر سهم سرمایه‌گذاری وام‌گیرنده بیشتر باشد. احتمال عدم بازپرداخت وام کاهش می‌یابد. برای مثال وام‌گیرندگانی که در هنگام خرید خانه می‌توانند پیش پرداخت انجام دهند. معمولا آسان‌تر وام مسکن دریافت می‌نمایند.

5 مشخصه اعتبار: وثیقه ( رتبه بندی اعتباری )

وثیقه به وام‌گیرنده در تضمین وام کمک می‌کند و به وام‌دهنده این اطمینان را می‌دهد که اگر وام‌گیرنده وامش را پرداخت نکند وام‌دهنده می‌تواند با استفاده از وثیقه مقداری از پول خود را بازپس گیرد. بنابراین اینگونه وام‌ها از نظر وام‌هندگان در دسته وام‌های کم ریسک قرار می‌گیرند. وام‌هایی که با وثیقه ضمانت می‌شوند معمولا در مقایسه با دیگر انواع وام‌ها از نرخ بهره کم‌تر و شرایط بهتری برخوردارند.

5 مشخصه اعتبار: شرایط

شرایط وام مانند نرخ بهره و مقدار وام بر تمایل وام‌دهنده برای تامین اعتبار وام‌گیرنده تاثیر می‌گذارد. شرایط وام بیانگر این است که وام‌گیرنده از دریافت وام چه قصدی دارد و می خواهد سرمایه دریافتی را در چه راهی به مصرف برساند. وام‌گیرنده‌ای را در نظر بگیرید که قصد دریافت وام خودرو یا وام بازسازی خانه دارد، وام دهنده با احتمال بیشتری اینگونه وام‌ها را تایید خواهد کرد. به عبارت دیگر هر چقدر هدف وام‌گیرنده از دریافت وام مشخص‌تر و خاص‌تر باشد احتمال تایید وام‌دهنده بیشتر است. به علاوه وام‌دهندگان ممکن است شرایطی را در نظر بگیرند که خارج از کنترل وام‌گیرنده است مانند وضعیت اقتصادی و روند صنعت.

جمع‌بندی رتبه بندی اعتباری ( استعلام بانکی استعلام معوقات بانکی )

درک 5 مشخصه اعتبار برای توانایی دستیابی به اعتبار با کمترین هزینه ضروری است. کوتاهی در هریک از 5 مشخصه شدیدا بر اعتباری که دریافت می‌کنید تاثیر خواهد گذاشت. اگر متوجه شدید که از دسترسی به اعتبار محروم شده‌اید یا باید آن را با نرخ‌های گزاف دریافت کنید. می‌توانید از دانش 5 مشخصه اعتبار استفاده کنید. برای بهبود نمره اعتباری خود تلاش کنید و بدهی‌های خود را به موقع پرداخت نمایید.

منبع:

سایت investopedia

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی

چطور می‌توان جلوی چک برگشتی را گرفت؟

 چک برگشتی چکی است که دریافت کننده چک هنگام وصول آن نزد بانک با پیغام عدم موجودی کافی حساب از بانک برای وصول و دریافت پول آن مواجه می‌شود. هم کسی که چک را صادرمی کندو هم دریافت کننده چک می‌تواند با اقداماتی که انجام می‌دهد، جلوی چک برگشتی را بگیرد. کسی که چک را می‌نویسد باید اطمینان حاصل کنند که در تاریخ مشخص شده به میزان مبلغ نوشته شده در چک در حساب خود پول دارد.

اقداماتی که صاحبان چک با رعایت آن می‌توان جلوی چک برگشتی را بگیرند.

1-تعادل را بشناسید: مانده حساب موجود خود را (که ممکن است با مانده حساب شما متفاوت باشد) بررسی کنید. از  طریق سامانه‌های اعتبار سنجی می‌توان استعلام بانکی گرفت. افراد دریافت کننده چک می‌توانند با گرفتن استعلام بانکی از صاحب چک گزارش حساب و وجود یا عدم وجود چک برگشتی او را مشاهده کند.

2-آینده نگری کنید: برای هزینه‌های غیر منتظره پول اضافی را در حساب بانکی خود بگذارید. این پول می‌تواند به شما کمک کند تا وقتی که پرداخت هزینه‌هایی را فراموش کرده‌اید و در هنگام اضطرار به پول نقد نیاز دارید این هزینه‌ها را جبران کنید. اگر به طور مداوم مانده حساب خود را بررسی و چک کنید، به احتمال زیاد هرگز هیچ گونه چک شما برگشت نمی‌خورد. ( چک برگشتی )

3-حساب بانکی خود را متعادل کنید: مانده حساب، سپرده‌ها و برداشت‌های حساب خود را ردیابی کنید. اگر حساب‌های خود را متعادل کنید، قبل از اینکه بانک بخواهد اقدام کند، خودتان از موجودی حساب خود مطلع خواهید شد. برای جلوگیری از چک برگشتی و پرداخت جریمه، زمان سر رسید تاریخ چک را دارید.

4- با پرداخت کنندگان چک ارتباط برقرار کنید: اگر چکی را که کشیده‌اید و بعدا متوجه می شوید که قرار است برگشت بخورد، به سرعت با دریافت کننده تماس بگیرید. قبل از واریز چک، به آنها اطلاع دهید تا آن را برای وصول نزد بانک نبرد. این باعث صرفه جویی در وقت و هزینه برای هر دوی شما می‌شود. ( چک برگشتی )

اقداماتی که دریافت کنندگان چک با رعایت آن می‌توان جلوی چک برگشتی را بگیرند.( رتبه بندی اعتباری )

دریافت کنندگان چک همیشه با پذیرش چک، ریسک می‌کنند، اما مدیریت این خطرات امکان پذیر است.

1-تایید اعتبار: برای تایید اعتبار قبل از پذیرش یا وصول چک، با بانک صاحب چک تماس بگیرید. برخی از بانک ها همکاری خواهند کرد، اما برخی دیگر هیچ اطلاعاتی در مورد حساب‌های مشتری ارائه نمی دهند. شما نمی‌دانید مگر اینکه امتحان کنید. ( چک برگشتی )

2-استفاده از خدمات سامانه‌های اعتبار سنجی: افراد می‌توانند از پایگاه داده‌هایی استفاده کنند که حساب‌های مربوط به چک را ردیابی می‌کنند و با ارائه گزارش معوقات بانکی به جلوگیری دریافت چک از افراد بد حساب و بدقول و برگشت خوردن آن کمک می‌کنند. آنها حتی ممکن است پرداخت چک‌های بد را  با دریافت هزینه اضافی تضمین کنند.

3-فرآیندها: در مورد اینکه از چه کسی چک بگیرید، گزینشی عمل کنید. برای برخی از مشاغل، این ریسک ارزش آن را دارد و شما می‌توانید با گرفتن چک (در مقابل نیاز به کارت‌های اعتباری یا فقط پول نقد) به مشتریان بیشتری خدمت کنید. اما اگر می خواهید چک را بپذیرید، بهترین راه حل را دنبال کنید تا از برگشت خوردن آن جلوگیری شود.

منبع: thebalance

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی،سامانه ملی اعتبارسنجی

چک برگشتی چیست؟

 چک برگشتی سندی است که برای وصول نزد بانک داده شده، اما مبلغ این چک قابل دریافت نیست زیرا صاحب حساب بودجه کافی برای تامین اعتبار آن را ندارد. هنگامی که یک حساب از بودجه کافی برخوردار نیست، بانک درخواست پرداخت مبلغ آن چک را رد می‌کند و آن را به فرد متقاضی باز می‌گرداند. به جای دادن پول به گیرنده، درخواست برگشت چک می‌شود تا صاحب حساب نسبت به رفع و رجوع آن اقدام کند.

چرا چک برگشت می‌خورد؟ ( چک برگشتی)

هنگامی که افراد چک صادرمی کنند یک اعتماد به نفس وجود دارد: فورا هیچ تغییری در نقدینگی آنها اتفاق نمی‌افتد و چندین روز طول می کشد تا وجوه از یک حساب به حساب دیگر انتقال یابد. دریافت کننده چک (یا گیرنده چک) واقعا نمی‌داند که چکی که پرداخت کننده کشیده چه مقدار پول در حساب او وجود دارد، اما بیشتر مشتریان به صاحب چک اعتماد می‌کنند، بنابراین چک‌ها اغلب پذیرفته می‌شوند. این در حالی است که آنها می‌توانند از طریق سامانه‌های اعتبار سنجی چک (استعلام چک صیادی )وضعیت دسته  چک رو بررسی میکنند و در صورتی مشاهده بد قولی و بد حسابی از آن فرد چک دریافت نکند. ( استعلام معوقات بانکی )

شما میتوانید هر مبلغی در چک بنویسید: امکان نوشتن چک برای هر مبلغی که می‌خواهید وجود دارد، خواه واقعا این مبلغ در حساب چک شما موجود باشد یا نه.

حوادث اتفاق می‌افتد: گاهی اوقات بطور تصادفی چک برگشت می‌خورد. ممکن است صاحب چک فراموش کرده باشد که مبلغ چک در حساب او موجود نیست. در این زمان افرادی که چک می‌کشند، می‌توانند از طریق سامانه‌های اعتبار سنجی گزارش اعتباری خود را دریافت کنند.

دلایل اتفاق افتادن چک برگشتی چیست؟

در ادامه مقاله برخی از دلایل وقوع چک برگشتی بررسی می‌شود.

 • حساب‌های بسته شده: اگر حساب چک به هر دلیلی بسته شد، چک‌ها برگشت می‌خورند. در بعضی موارد، این نشانه کلاهبرداری است و همچنین می‌تواند در صورت کند بودن پرداخت چک‌های واریز کننده، چک برگشتی اتفاق بیفتد.
 • متوقف کردن پرداخت: اگر نویسنده چک  جلوی پرداخت چک را گرفت، بانک باید آن درخواست را احترام بگذارد. در این موارد، پرداخت کنندگان باید دریابند که چرا این درخواست انجام شده است و ترتیبات ارائه برای پرداخت یک روش جایگزین را انجام دهند. ( چک برگشتی )
 • مشکلات با چک: در صورت وجود هرگونه مورد مشکوکی، بانک‌ها می توانند از پذیرفتن چک بپرهیزند. مشکلات رایج شامل امضاهای گمشده و چک‌های قدیمی است اما سایر موارد ممکن است باعث شود که بانک ها چک را بررسی کنند. ( چک برگشتی )

وقتی چک برگشت می‌خورد بانک صاحب چک را مطلع می‌کند و مسئله را با او در میان می‌گذارد. بانک تایید خواهد کرد که آیا حساب چک دارای پول است یا خیر، اگر این چک خوب باشد، بانک چک را پرداخت می‌کند. در صورت بروز هر مشکلی، بانک توضیحات مختصری ارائه می‌دهد و درخواست را به بانک گیرنده باز می‌گرداند. سامانه‌های اعتبار سنجی در این زمینه بسیار کمک می‌کند و هر فردی می‌تواند قبل از دریافت چک گزارش اعتباری او را در سامانه‌ها بررسی کند و رتبه و اعتباری او را مشاهده می‌کند. سابقه چک برگشتی هر فردی در این سامانه‌های اعتبارسنجی و رتبه بندی مالی و اعتباری وجود دارد.

منبع: thebalance

استعلام بانکی، رتبه بندی اعتباری، چک برگشتی، معوقات بانکی