در حال بارگذاری

اعتبارسنجی مشتریان بانک ها توسط شرکت های مختلف

هر یک از افراد حقیقی و حقوقی به عنوان مشتریان بانکی به منظور بهره مندی از تسهیلات بانکی نیاز به اعتبارسنجی دارند تا با رتبه اعتباری خوب و شایان توجه خود بتوانند از این خدمات بانکی استفاده کنند و  با توجه به اینکه در صورت اعتبارسنجی مشتریان بانکی و رتبه اعتباری پایین خود از تسهیلات بانکی محروم می شوند؛ همواره به رتبه اعتباری خود توجه داشته باشند. بنا بر همین موضوع است که امروزه شرکت های اعتبارسنجی مختلفی در اقصاء نقاط دنیا وجود دارند که کار رتبه سنجی مشتریان یا اعتبارسنجی مشتریان بانکی را بر عهده می گیرند. این شرکت ها هم در داخل ایران و هم در سایر کشورهای مختلف دنیا وجود دارند که نظام بانکی خود و به طور کلی اقتصاد کشور خود و سایر کشورهای جهان را با توجه به معیارها و فاکتورهای مختلفی مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهند. در داخل ایران این شرکت های اعتبارسنجی به صورت آنلاین و کاملا به روز رتبه اعتباری افراد را تعیین می کنند تا بانک ها پس از استعلام خیلی راحت نسبت به خوش حساب بودن و بد حساب بودن فرد مورد نظر به نظام بانکی مطلع گردند. در سایر کشورهای مختلف جهان نیز به همین روال می باشد. یکی از شرکت های اعتبارسنجی موجود در کشور چین، NECIPS می باشد که به عنوان سیستم ملی اعتبارسنجی مشتریان کشور چین می باشد. در ادامه در خصوص این شرکت اعتبارسنجی بیشتر توضیح داده خواهد شد.

 

 

سیستم ملی اعتبارسنجی چین ( NECIPS )

سیستم ملی اعتبارسنجی سازمانی NECIPS از جمله شرکت های اعتبارسنجی در کشور چین می باشد که در این وبسایت اینترنتی تمامی سوابق رسمی ثبت شرکت های مختلف در سرتاسر کشور چین بارگذاری می شود. به همین دلیل است که با توجه به ثبت تمامی سوابق رسمی شرکت ها در این وبسایت اینترنتی به عنوان سیستم ملی اعتبارسنجی مشتریان کشور چین، می توان به نتایج و داده های ارائه شده در آن اطمینان حاصل نمود. سیستم ملی اعتبارسنجی سازمانی NECIPS نیز به صورت کاملا دقیق با استفاده از فاکتورها و معیارهای مورد نظر خود توانسته است سال ها در این زمینه در کشور چین فعالیت کند و نتایج و داده های دقیق و بسیار مفیدی را ارائه سازد. بنابراین همان طور که در کشور ما شرکت های اعتبارسنجی بسیار زیادی وجود دارند که اطلاعات دقیقی را در اختیار بانک ها قرار می دهند؛ در کشور چین نیز این سیستم ملی اعتبارسنجی آن ها چنین وظیفه ای را بر عهده گرفته است تا بتواند با توجه به ثبت شرکت های مختلف و اطلاعات ارائه شده در آن ها بتواند در این زمینه مورد بررسی اطلاعات دقیقی را ارائه سازد. اطلاعات و گزارش های اعتبارسنجی ارائه شده در این سیستم ملی اعتبارسنجی در کشور چین کاملا قابل اعتماد بوده و می توان با توجه به ثبت تمامی شرکت ها در این سیستم اعتبارسنجی نسبت به اطلاعات ارائه شده در آن اطمینان حاصل نمود. بنابراین سیستم ملی اعتبارسنجی سازمانی NECIPS نیز به مانند سایر شرکت های اعتبارسنجی مشتریان در سراسر دنیا به فعالیت های خود در این زمینه ادامه می دهد.

خرید ملک در کشور استرالیا

اگر به فکر اقامت دائم در کشور استرالیا هستید و می خواهید در هر یک از شهرهای این کشور سکونت ورزید؛ باید به فکر خرید ملک در کشور استرالیا باشید که برای این منظور شما می توانید از وام ها و تسهیلات بانکی با بهره کم و مبالغ زیاد بهره مند شوید. اقامت دائم کشور استرالیا این امکان را به شما داده است که بتوانید از وام های بانکی برای خرید ملک در استرالیا بهره مند شوید؛ ولی در عین حال باید این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که بدون اعتبارسنجی و بدون در نظر گرفتن رتبه اعتباری شما چنین امری میسر نمی باشد. بنابراین بانک های عامل پس از رتبه سنجی مشتریان خود با در نظر گرفتن امتیازی که این دسته از افراد در اعتبارسنجی مشتریان کسب می کنند؛ تنها در صورتی که رتبه اعتباری من نوعی آن ها بالا باشد؛ به آن ها تسهیلات بانکی خود را ارائه می بخشند. بنابراین خرید ملک در کشور استرالیا با استفاده از همین وام ها و تسهیلات بانکی میسر خواهد شد. ذکر این نکته مهم نیز خالی از لطف نیست افرادی که قصد اقامت موقت استرالیا را دارند؛ با شرایط سخت تری در این زمینه مواجه هستند. به این ترتیب که آن ها می توانند 70 درصد وام را به ارزش قیمت خانه دریافت کنند و باید 30 درصد آن را در همان ابتدا خودشان پرداخت نمایند. در حالی که  تسهیلات بانکی برای افرادی که قصد اقامت دائم استرالیا را دارند؛ به میزان 90 درصد می باشد.

 

نقش اعتبارسنجی در دریافت تسهیلات و خرید ملک در کشور استرالیا

همان طور که گفته شد؛ افرادی که قصد اقامت دائم در استرالیا را دارند؛ شرایط بهتری برای دریافت وام و تسهیلات بانکی به منظور خرید ملک در کشور استرالیا دارند. ولی در عین حال باید به این نکته بسیار مهم توجه شود که در صورت عدم اعتبارسنجی و نداشتن رتبه اعتباری بالا، چنین امری برای این دسته از افراد نیز وجود نخواهد داشت. به این ترتیب که نقش اعتبارسنجی برای دریافت تسهیلات و خرید ملک در استرالیا بسیار پررنگ و حائز اهمیت است. به گونه ای که در صورت نداشتن رتبه اعتباری خوب و شایان توجه در هر یک از شرکت های اعتبارسنجی، نمی توان از تسهیلات بانکی در جهت خرید ملک در استرالیا و به طور کلی برای دریافت تسهیلات استفاده کرد. به همین منظور است که بهتر است همواره نسبت به بدهی ها و اقساط خود به نظام بانکی متعهد بوده و پرداخت های خود را درست سر موعد مقرر شده خود به نظام بانکی تحویل دهید و از وجود چک های برگشتی در کارنامه خود به سیستم های بانکی به طور جد جلوگیری به عمل آورید تا بتوانید خود را به بانک های عامل به عنوان یک فرد خوش حساب و متعهد و مسئولیت پذیر معرفی سازید تا بدین ترتیب بتوانید از وجود تسهیلات بانکی مختلف بانک ها استفاده کنید. کسانی که رتبه اعتباری من نوعی آن ها در شرکت های اعتبارسنجی بالاست؛ می توان از این تسهیلات همواره استفاده به عمل آورند.

اعتبارسنجی مشتریان بانکی به روش های مختلف

اعتبارسنجی مشتریان بانکی به روش های مختلف در شرکت های اعتبارسنجی به طور دقیق و کامل انجام می شود تا با دادن رتبه اعتباری من نوعی به هر یک از مشتریان بانکی، بتوان به نظام بانکی و اعطای تسهیلات آن ها به مشتریان خویش و در نهایت به نظام اقتصادی کشور کمک زیاد و شایان توجهی کرد. به همین منظور در اعتبارسنجی مشتریان بانک نهایت دقت نظر می شود و فاکتورهای بسیار زیادی را در این زمینه مورد بررسی و سنجش قرار می دهند تا در نهایت بتوان با در نظر گرفتن رتبه بندی اعتباری مشتریان بانکی، افراد خوش حساب و بد حساب را در سیستم بانکی با توجه به رتبه اعتباری آن ها از همدیگر تفکیک کرد. تفکیک این دسته از مشتریان بانکی سبب می شود تا بانک های مختلف پیش از اعطای تسهیلات و وام های مختلف به مشتریان خویش تصمیم بهتری را اتخاذ نمایند و تسهیلات خود را تنها به افراد خوش حساب با داشتن رتبه اعتباری بالا پس از اعتبارسنجی مشتریان به آن ها اعطاء کنند و در غیر این صورت از دادن تسهیلات به افراد حقیقی و حقوقی بد حساب جلوگیری نمایند. با توجه به این مسئله که گردش مالی تمامی افراد مختلف در نظام بانکی به طور روزانه قابل مشاهده است؛ ارتباطی میان گردش مالی و اعتبارسنجی مشتریان نیز وجود دارد که در ادامه در این زمینه مطالبی به شما ارائه خواهد شد.

 

رابطه مستقیم گردش مالی با اعتبارسنجی مشتریان

رابطه گردش مالی و اعتبارسنجی مشتریان

همان طور که اشاره شد؛ بانک های عامل تنها وام های خود را پس از اعتبارسنجی مشتریان به آن دسته از افرادی اعطاء می کنند که رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری بالایی داشته باشند. علاوه بر در نظر گرفتن اعتبارسنجی مشتریان، افرادی که به عنوان ضامن متقاضیان وام به نظام بانکی معرفی می شوند؛ می بایست از گردش مالی مطلوبی برخوردار بوده باشند. چرا که اگر این دسته از افراد از گردش مالی پایینی برخوردار باشند؛ بانک ها نمی توانند به آن ها اطمینان کنند که در صورت تاخیر در بدهی و اقساط بانکی افراد متقاضی یا عدم بازپرداخت خود، پرداخت اقساط باید توسط ضامن یا ضامن های آن فرد صورت گیرد که اگر ضامن هم از شرایط مالی خوبی برخوردار نباشد؛ مسلما نمی تواند بازپرداخت بدهی ها و اقساط بانکی آن فرد را تقبل کند. به همین جهت است که بانک ها حتی پس از اعتبارسنجی مشتریان و با در نظر گرفتن رتبه یا امتیاز اعتباری افراد و ضامن های آن ها نیم نگاهی هم به گردش مالی آن ها خواهند داشت تا با در نظر گرفتن وسع مالی ضامن های فرد متقاضی و رتبه اعتباری و اعتبارسنجی آن ها نسبت به اعطای تسهیلات به فرد متقاضی اقدامات لازم را صورت بخشند و در غیر این صورت نسبت به اعطای تسهیلات به این دسته از افراد باید به طور جد خودداری ورزند.

گردش مالی و رتبه مالی؛ شرط اساسی اعطای تسهیلات

به طور کلی به عنوان حُسن ختام باید یادآور شد که گردش مالی بالا و مطلوب با رتبه اعتباری بالا و قابل توجه هر دو در کنار همدیگر می توانند شرایط لازم را برای اعطای تسهیلات شما فراهم سازند. بنابراین هر دو فاکتور در کنار همدیگر نیاز هستند.

اعتبارسنجی مشتریان بانکی عاملی بسیار مهم و حیاتی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که در زمینه نظام بانکی وجود دارد؛ دادن تسهیلات بانکی یا ندادن آن به یک سری از افراد می باشد. بانک ها به جهت اینکه بدهی به بار نیاورند؛ در این زمینه باید تمامی هم و غم خویش را به کار گیرند و به اعتبار سنجی مشتریان خویش و رتبه اعتباری آن ها پیش از استعلام وام توجه داشته باشند. چرا که تسهیلات بانکی تنها باید به افرادی داده شود که با توجه به روش های اعتبارسنجی مشتریان در شرکت های اعتبار سنجی مختلف توانسته اند خود را فردی خوش حساب به نظام بانکی معرفی نمایند. این دسته از افراد با توجه به سابقه ای که در بازپرداخت بدهی ها و اقساط خود به بانک دارند؛ این اطمینان و قوت قلب را به نظام بانکی می دهند که در بازپرداخت اقساط خود به نظام بانکی از هیچ مسئله ای دریغ نخواهند کرد و کاملا به این قضیه متعهد و پای بند می باشند. به همین منظور است که همه ساله قوانین جدید و سخت گیری های جدیدی در این راستا اعمال می شود تا بتوان با در نظر گرفتن فاکتورهای جدید و راهکارهای نوین تا حد امکان درصد خطای مشتریان بانکی را پس از اعتبارسنجی آن ها در نظام بانکی به نقطه صفر رساند تا بانک ها هم با خیالی راحت و آسوده خاطرتر نسبت به اعطای تسهیلات یا عدم وام های خود به مشتریان خویش تصمیم بهتری را اتخاذ نمایند.

 

تشدید مسئله اعتبارسنجی طبق اظهارنظر ریاست محترم قوه قضاییه

مسئله اعتبارسنجی تشدید شود

با توجه به اهمیت بالای اعتبارسنجی ریاست محترم قوه قضاییه، حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در حضور 12 مدیر عامل بانک دولتی و نیمه دولتی و نماینده بانک های غیر دولتی خطاب به تمامی مدیران بانکی اظهار داشتند که مسئله اعتبار سنجی باید تشدید گردد تا بدین ترتیب بتوان به اقتصاد کشور و سیستم بانکی کشور کمک بیشتری کرد. ایشان همچنین اظهار داشتند که فرار از تسهیلات مصداق بارز جرم غیر قابل گذشت می باشد و نظام بانکی باید با این دسته از افراد برخوردی قاطع داشته باشد و به هیچ عنوان به تسهیلات بگیران خود اجازه فرار از بازپرداخت بدهی ها و اقساط خود به نظام بانکی را ندهند تا با جدی گرفتن مسئله اعتبارسنجی و سخت گیری و تشدید در فاکتورهای لازم اعتبار سنجی و رتبه اعتباری مشتریان بانکی بتوان سیستم بانکی کشور را در زمینه اعطای تسهیلات قوت بخشید تا بدین ترتیب تسهیلات بانکی را فقط و فقط به افرادی اعطاء نمود که از رتبه اعتباری بالا و شایسته ای برخوردار باشند.

تقویت اعتبارسنجی با استفاده از ساز و کارهای مختلف

آقای رئیسی در اظهارات خود به سیستم بانکی کشور خطاب به مدیران عامل بانک ها اظهار داشتند که نظام بانکی کشور با ساز و کارهای مختلف باید فرآیند اعتبار سنجی مشتریان را تقویت کند. ضمن اینکه اعطای وام و تسهیلات بانکی به افراد نیازمند و گره گشایی از زندگی و معیشت مردم باید در دستورالعمل بانک ها قرار گیرد تا شرایط برای تحصیل و ازدواج و معیشت مردم راحت تر شود. ولی در عین حال باید با سخت گیری بیشتر در زمینه اعتبارسنجی مشتریان، تسهیلات بانکی را تنها به افراد با رتبه اعتباری بالا اعطاء ساخت.

حفظ و ارتقای رتبه اعتباری من با توجه به عدم بدهی های بانکی

رتبه اعتباری من به عنوان یک فرد حقیقی یا حقوقی ممکن است با توجه به عملکرد خود در نظام بانکی آبستن حوادث بسیار زیادی شود. رتبه اعتباری من می تواند با توجه به عدم بدهی های بانکی و متعهد بودن نسبت به بازپرداخت بدهی ها و اقساط خود به بانک، حفظ و ارتقاء یابد و یا ممکن است با توجه به تاخیر و دیرکرد بدهی و اقساط خود به نظام بانکی، رو به افول رود. بنا بر رتبه اعتباری من به روش های اعتبارسنجی مشتریان که در شرکت اعتبارسنجی مورد ارزیابی و سنجش قرار می گیرد؛ بانک ها می توانند در خصوص تسهیلات و امتیازهای مختلف به مشتریان خود تصمیم گیری نمایند. رتبه سنجی مشتریان یا همان اعتبارسنجی مشتریان در نظام بانکی با توجه به همین رتبه اعتباری من با در نظر گرفتن فاکتورها و ملاک های مختلفی مورز ارزیابی و سنجش قرار می گیرد تا در نهایت به هر یک از افراد حقیقی و حقوقی، یک رتبه اعتباری درخور رفتارهای بانکی به آن ها داده شود. شرکت های اعتبارسنجی مختلفی ظهور پیدا کرده اند تا رتبه اعتباری من نوعی به عنوان فرد حقیقی و حقوقی را مورد ارزیابی قرار دهند. با توجه به خرید اقساطی از فروشگاه های آنلاین بهتر است هر یک از این افراد به عنوان مشتریان بانکی به رتبه اعتباری خود توجه داشته باشند. در ادامه در رابطه با تاثیر رتبه اعتباری من در همین زمینه به بحث و گفتگو خواهیم پرداخت.

 

خرید اقساطی از فروشگاه های آنلاین با در نظر گرفتن رتبه اعتباری مشتریان

با توجه به این مسئله که در بسیاری از فروشگاه های آنلاین می توان به صورت اقساطی خرید کنید؛ در عین حال که خرید به شکل اقساطی می تواند برای شما جذابیت هایی همراه داشته باشد باید به رتبه اعتباری من هم توجه داشته باشید. چرا که هر گونه تاخیر و یا دیرکرد در بازپرداخت اقساط خود می تواند رتبه اعتباری من نوعی را دستخوش تغییراتی کند. همان طور که می دانید اگر رتبه اعتباری من نوعی تنزل یابد؛ شما طبیعتا نمی توانید از تسهیلات و وام های مختلف بانکی به خوبی استفاده نمایید و همین مسئله به نوبه خود سبب تحریک همه افراد خواهد شد تا نسبت به بازپرداخت بدهی و اقساط خود به نظام بانکی و فروشگاه های آنلاین حساسیت بیشتری به خرج دهند. بنابراین رتبه اعتباری من با وجود خرید اقساطی از فروشگاه های آنلاین می تواند با تغییراتی همراه شود و شرکت های اعتبارسنجی نیز به خوبی به این مسئله واقف هستند. بنابراین در صورتی که تصمیم به خرید اقساطی از هر فروشگاه آنلاینی گرفته اید و می خواهید وسایل مختلف و مورد نیاز منزل خویش را به صورت قسطی خریداری کنید؛ بایستی حتما نسبت به پرداخت اقساط خود متعهد باشید و قسط های خود را به درستی سر موعد مقرر شده خویش پرداخت نمایید. پرداخت به موقع بدهی های بانکی و اقساط مختلف شما سبب حفظ و ارتقای رتبه اعتباری من نوعی می گردد که به طور قطع به یقین جذابیت های خاص خود را دارد.

چک برگشتی عاملی در جهت افت رتبه اعتباری

با توجه به این مسئله که وجود چک برگشتی سبب افت رتبه اعتباری می شود؛ در صورتی که بخواهید از تسهیلات بانکی بهره مند شوید؛ باید از رتبه اعتباری من نوعی بالایی در شرکت های اعتبارسنجی مشتریان بانکی بهره مند شوید. در حالی که هر چقدر در کارنامه بانکی شما چک های برگشتی زیادی وجود داشته باشد؛ شما به عنوان یک فرد بد حساب در نظام بانکی معرفی می شوید. شرکت های مختلفی امروزه از روش های اعتبارسنجی مشتریان با در نظر گرفتن فاکتورها و معیارهای مختلف، به مشتریان حقیقی و حقوقی بانک ها رتبه های اعتباری مختلفی را ارائه می سازند. یکی از مهمترین این فاکتورهای تعیین کننده وجود یا عدم چک های برگشتی است. بدین ترتیب که تنها در صورتی که در کارنامه بانکی شما چک برگشتی وجود نداشته باشد؛ رتبه اعتباری شما بالا خواهد بود و می توانید از تسهیلات بانکی به خوبی استفاده کنید و در غیر این صورت نمی توانید از این تسهیلات استفاده کنید. به همین منظور هر ساله قوانین سخت گیرانه تری در خصوص چک های برگشتی در کشور اعمال می شود تا هم نظام بانکی و اقتصاد کشور رو به رشد پیش رود و هم مشتریان بانکی بتوانند با رتبه اعتباری بالا از خدمات بانکی به خوبی بهره مند شوند.

 

اجرای قانون جدید چک

کاهش چک های برگشتی از زمان اجرای قانون جدید چک

قوانین جدید چک های برگشتی به منظور کاهش چک های برگشتی هر ساله اعمال می شود تا با رفع معایب قوانین قبلی بتوانند با اعمال سخت گیری های بیشتر از بروز چک های برگشتی جلوگیری شود. با توجه به اعمال و اجرای قانون جدید چک که اخیراً اجرایی شده است؛ نتایج حاکی از آن است که چک های برگشتی از زمان اجرای قانون جدید چک برگشتی کمتر شده است و این نشان دهنده ارتقای رتبه اعتباری افراد حقیقی و حقوقی است که با اعمال قوانین جدید چک های برگشتی، کمتر چک های آن ها برگشت خورده است. ضمن اینکه هر چقدر چک های برگشتی در کارنامه هر فردی از افراد حقیقی و حقوقی در نظام بانکی کشور کمتر باشد؛ اقتصاد یک کشور به طور کلی نوپاتر خواهد شد. به همین منظور است که هر ساله قوانین جدید با در نظر گرفتن رفع معایب قوانین جدید در کشور اجرا می شود.

ارتباط مستقیم رتبه اعتباری با چک برگشتی

چک برگشتی ارتباط مستقیمی با رتبه اعتباری دارد. به این صورت که با کاهش چک برگشتی، رتبه اعتباری و امتیاز اعتباری افراد بیشتر و با افزایش چک برگشتی، رتبه اعتباری افراد کمتر می شود. بنابراین باید حتی الامکان با قوانین جدید از شیوع چک های برگشتی جلوگیری کرد که قانون جدید چک این امکان را فراهم آورده است تا کمتر چک های افراد مختلف به عنوان مشتریان بانکی برگشت بخورد و همین امر سبب افزایش امتیاز و رتبه اعتباری آن ها شده است که به طور کلی یک اقدام خوشایندی به حساب می آید. بدین ترتیب کلیه افراد می توانند با افزایش رتبه اعتباری خود از تسهیلات بانکی در بانک های مختلف استفاده کنند تا بخشی از نیازهای خود را با این وام ها برطرف سازند.

اعتبارسنجی افراد با در نظر گرفتن چک های برگشتی

با توجه به این نکته که وجود چک برگشتی در کارنامه هر فردی سبب افت رتبه اعتباری آن ها می شود و در گزارش اعتبار بانکی در یک شرکت اعتبارسنجی به خوبی می توان پی به رتبه اعتباری و میزان خوش حسابی و بد حسابی افراد حقیقی و حقوقی برد؛ بهتر است همواره تا حد امکان از بروز چک های برگشتی در کارنامه خود در نظام بانکی جلوگیری به عمل آورید تا بتوانید از رتبه اعتباری بالایی بهره مند شوید. وجود یک رتبه اعتباری بالا پس از اعتبارسنجی افراد در شرکت های اعتبار سنجی مختلف سبب می شود تا شما پس از استعلام بانکی در صورت نیاز به تسهیلات بانکی بتوانید از وام ها و خدمات بانک های مختلف به خوبی استفاده کنید. این در صورتی است که اگر پس از استعلام بانکی، رتبه اعتباری شما جالب توجه نباشد و در گزارش های اعتبارسنجی، شما را به عنوان یک فرد بد حساب معرفی سازند؛ شما دیگر قادر نخواهید بود از تسهیلات بانکی و مزایای آن ها استفاده نمایید. به همین جهت است که در نظام بانکی و در پیشبرد اقتصاد بهتر کشور، همواره قوانین مختلفی برای چک های برگشتی ارائه می شود تا با رفع معایب قوانین گذشته بتوانند تا حد امکان از برگشت خوردن چک های افراد حقیقی و حقوقی جلوگیری  شود که در نهایت سبب ارتقای سطح اقتصادی کشور می باشد.

 

 

پنج محرومیت صادر کننده چک در صورت برگشت چک

با صدور قوانین جدید چک برگشتی به منظور پیشگیری از برگشت خوردن چک ها و ارتقای سطح اعتبار سنجی افراد مختلف در سطح کشور، صادر کننده چک بر اساس این قوانین جدید و در صورتی برگشت خوردن چک خود از پنج مولفه محروم خواهد شد که این مولفه ها و محرومیت های صادر کننده های چک های برگشتی به شرح زیر می باشند:

  1. عدم امکان افتتاح حساب جدید
  2. عدم دریافت کارت بانکی جدید
  3. عدم اعطای هر گونه تسهیلات به فرد مذکور
  4. عدم دریافت خدمات ارزی مختلف
  5. عدم ضمانت نامه بانکی

بنابراین نه تنها فرد صادر کننده چک از دریافت تسهیلات بانکی محروم می شود؛ بلکه این محرومیت های پنج گانه به طور کلی برای آن فرد مدنظر قرار می گیرد. به همین منظور است که معمولا افراد حقیقی و حقوقی به منظور بهره مندی از هر یک از مولفه های فوق برآنند تا با پرداخت بدهی ها و اقساط خود به نظام بانکی و پاس کردن چک های خود و جلوگیری از ناکافی بودن موجودی آن از رتبه خوبی در شرکت های اعتبارسنجی بهره مند شده تا بتوانند از خدمات و تسهیلات مختلف بانک ها بهره مند گردند.

قوانین جدید چک های برگشتی

امروزه قوانین جدیدی در چک های برگشتی مطرح شده است که به ارتقای رتبه اعتباری و اعتبار سنجی مشتریان هم کمک می کند. به عنوان مثال: در گذشته های نه چندان دور اگر چک فردی برگشت می خورد؛ وی به مدت 10 روز فرصت داشت تا چک را پاس کند و اسمش در لیست سیاه بانک مرکزی قرار نگیرد. اما امروزه اگر چک شما برگشت بخورد؛ اسم فرد مورد نظر به صورت آنلاین در بلافاصله در سامانه مشتریان بدحساب بانک مرکزی قرار می گیرد و 24 ساعت پس از آن هم محرومیت های پنج گانه بر وی اعمال می گردد.

لزوم اعتبارسنجی مشتریان بانکی در نظام بانکی

اعتبارسنجی مشتریان بانکی به روش های مختلفی همواره در نظام بانکی صورت گرفته و می گیرد تا بدین ترتیب هر یک از مشتریان بانکی نسبت به رتبه اعتباری من نوعی خود در سامانه اعتبارسنجی مطلع گردند. کسب اطلاع از رتبه اعتباری افراد خود سبب می شود تا آن ها بتوانند پس از در نظر گرفتن رتبه سنجی مشتریان، نسبت به تسهیلات بانکی اقدامات لازم را در صورت نیاز صورت بخشند تا بتوانند از خدمات نظام بانکداری بهره مند شوند. اما آیا تنها اعتبارسنجی و اعطای تسهیلات و بسیاری از خدمات ارائه شده در نظام بانکی برای همیشه به همین حالت روتین وار و سنتی خود باقی می ماند یا خیر؟ طبیعتا ما در قرن بیست و یکم زندگی می کنیم و در عصر حاضر، بهتر است همگام و همسو با پیشرفت های تکنولوژی گام برداریم. کما اینکه در بسیاری از زمینه ها غرق در تکنولوژی شده ایم. در ادامه بیشتر در خصوص بانکداری دیجیتال سخن گفته می شود که امروزه مطرح شده است.

 

 

بانکداری دیجیتال تنها راه ادامه فعالیت بانک ها در آینده

بانک ها از گذشته های نه چندان دور همواره خدمات بسیار شایان توجهی را به مشتریان خود ارائه داده اند و در حال حاضر نیز شما می توانید از خدمات بسیار زیاد نظام بانکی از جمله اعطای تسهیلات با در نظر گرفتن اعتبارسنجی مشتریان و سایر مسائل مربوط به آن بهره مند شوید. اما به غیر از سرویس دهی حضوری بانک ها، ادامه فعالیت نظام بانکداری کشور بیشتر در گرو بانکداری دیجیتال می باشد. به این صورت که هر یک از بانک ها می بایست خدمات خود را به صورت دیجیتال در بستر اینترنت هم به مشتریان خود ارائه دهند تا همگام و همسو با پیشرفت های تکنولوژی بتوان در زمینه نظام بانکداری نیز دست به خدمات آنلاین و غیر حضوری زد. به واقع می توان اذعان داشت که بانکداری دیجیتال چیزی فراتر از واقع است تا شما بتوانید با دیجیتالی کردن تمامی بانک ها و تمامی خدمات و سرویس دهی های بانکی به صورت غیر حضوری از بسیاری از این خدمات بدون مراجعه به شعبه های مختلف بانک ها بهره مند شوید. بنابراین بهتر است هر چه سریعتر در نظام بانکداری، تمامی فعالیت های بانک ها را در آینده بر پایه بانکداری دیجیتال تنظیم نمود تا بدین ترتیب هر یک از افراد حقیقی و حقوقی بتوانند با توجه به دیجیتالی شدن نظام بانکداری، نسبت به ارتقای رتبه اعتباری خود در شرکت های اعتبارسنجی اقدامات لازم را صورت بخشند و بتوانند تمامی بدهی ها و اقساط بانکی خود را به صورت غیر حضوری پرداخت نموده و تمامی فعالیت های دیگر خود را از جمله چک های برگشتی و راه های کنترل و جلوگیری از آن را به صورت غیر حضوری انجام دهند تا با اعتبارسنجی مناسب خود بتوانند همچنان از بسیاری از تسهیلات بانکی بهره مند شوند.

بانکداری سنتی یا دیجیتال

بانکداری سنتی که تا پیش از این مطرح بود و امروزه نیز همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهند؛ بهتر است فعالیت های خود را به صورت دیجیتال و الکترونیک به مشتریان خود ارائه دهند و راهی جزء این مسئله به ویژه در آینده نظام بانکداری ندارند تا تمامی فعالیت ها از جمله اعتبارسنجی مشتریان و مطلع شدن از رتبه اعتباری و بسیاری از خدمات و فعالیت های دیگر به صورت دیجیتال اجرا شود. 

توجه به رتبه بندی اعتباری با پرداخت به موقع بدهی های بانکی خویش

تمامی افراد به منظور حفظ و ارتقای رتبه بندی اعتباری خویش بایستی نسبت به بدهی های بانکی خویش متعهد باشند. چرا که پس از استعلام وام با توجه به اعتبارسنجی مشتریان، هر یک از افراد حقیقی و حقوقی در جهت استفاده از تسهیلات مختلف بانکی می بایست جایگاه مناسبی در رتبه بندی اعتباری داشته باشند. گزارش اعتبار بانکی کاملا به روز بوده تا همه افراد به محض استفاده و بهره بردن از تسهیلات و وام های مختلف بانکی با در نظر گرفتن رتبه بندی اعتباری آن ها نسبت به اعطاء یا عدم اعطای تسهیلات به آن ها تصمیم گیری شود. یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در رتبه بندی اعتباری شرکت ها یا رتبه اعتباری اشخاص حقیقی، عدم تاخیر یا دیرکرد در بازپرداخت ها و متعهد بودن نسبت به بدهی های بانکی است. به همین منظور مسئله امنیت در پرداخت بدهی های بانکی از جمله مسائل حائز اهمیتی است که باید بدان توجه و اهتمام خاصی ورزیده شود. در همین راستا در جهت ارتقای امنیت، رمز دوم پویا نیز با تغییراتی همراه شده است تا امنیت را بیش از پیش برقرار سازند. در ادامه در خصوص جزئیات جدید رمز دوم پویا بیشتر سخن به میان می آید.

جزئیات یکسان سازی رمز دوم پویا

به منظور ارتقای بحث امنیتی در بازپرداخت بدهی های بانکی به نظام بانکی توسط هر یک از افراد حقیقی و حقوقی این روزها تغییراتی در رمز دوم پویا اعمال شده است که جزئیات یکسان سازی آن به شرح زیر می باشد:

از این به بعد با توجه به جزئیات ارائه شده جدید در خصوص یکسان سازی رمز دوم پویا، پیامکی که به شما ارسال می شود؛ تنها برای یک تراکنش مورد استفاده قرار می گیرد و دیگر نمی توان با همان رمز تراکنش های دیگری را هم انجام داد؛ بلکه اعتبار خود را با یک تراکنش از دست می دهد. بنابراین برای تراکنش های بعدی شما می بایست مجددا درخواست رمز دوم پویا بزنید تا پیامکی مجدد برای شما ارسال شود. ضمن اینکه پیامک های ارسال شده حاوی اطلاعاتی جدید هستند که در آن ها نوع  و مبلغ تراکنش و دریافت کننده وجه در آن قید شده است که تا پیش از این، اطلاعاتی از این دست در پیامکی های حاوی رمز دوم پویا مطرح نمی گردید. بنابراین به طور کلی در صورتی که می خواهید بدهی های خود را در نظام بانکی صاف کنید تا با ایجاد تاخیر در سررسید اقساط خود و یا دیرکرد در بازپرداخت بدهی های خود، رتبه بندی اعتباری شما متزلزل نگردد؛ طبق جزئیات ارائه شده به میزان چشمگیری امنیت رمزهای دوم پویا ارتقاء یافته اند و همین مسئله سبب شده است تا شما با خیالی راحت و آسوده خاطر، از طریق تلفن همراه خود در کسری از ثانیه نسبت به پرداخت اقساط و بدهی های خود اقدام کنید تا بدین ترتیب همچنان بتوانید رتبه اعتباری بالا و قابل توجهی را برای خود ثبت کنید. چرا که در صورت دیرکرد یا عدم توجه به بازپرداخت بدهی های خود ممکن است رتبه اعتباری شما کاهش یافته و از خدمات و تسهیلات بانکی محروم گردید.

تاثیر رتبه اعتباری مشتریان بانکی در اقتصاد کشورها

رتبه اعتباری هر یک از افراد حقیقی و حقوقی در شرکت اعتبارسنجی، تاثیر زیادی در اقتصاد کشورها دارد. به همین دلیل است که در نظام بانکی به طور کلی تاکید بسیار زیادی روی رفتار اشخاص حقیقی و حقوقی و نسبت تعهد پذیری و پای بندی بیشتر آن ها به بدهی و تعهدات آن ها به بانک ها می شود. چرا که استعلام بانکی در گزارش اعتبار بانکی به راحتی قابل انجام است. در تمامی بانک ها پیش از اعطای تسهیلات بانکی به رتبه اعتباری آن ها در هر یک از شرکت های اعتبارسنجی توجه می شود تا پس از مشخص شدن رتبه اعتباری آن ها نسبت به اعطای تسهیلات یا عدم آن تصمیم گیری شود. بنابراین با توجه به رتبه اعتباری افراد مختلف در نظام بانکی و اعمال سخت گیری هایی که همه ساله در مورد چک های برگشتی به سیستم بانکی اعلام می شود؛ می توان اقتصاد یک کشور را تخمین زد. در ادامه در خصوص اقتصاد کشور ایران طبق گزارشات و پیش بینی های بانک تسویه بین الملل سخن به میان خواهد آمد که آینده اقتصاد کشور را در سال آتی پیش بینی نموده است.

 

 

رشد 4.4 درصدی اقتصاد کشور در سال آینده در گزارش بانک تسویه بین الملل

طبق گزارش هایی که بانک تسویه بین الملل پیش بینی کرده است؛ به این مسئله توجه دارند که با خبر احتمالی بازگشت آمریکا به برجام در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، اقتصاد ایران در سال آتی حدود 4.4 درصد رشد خواهد کرد. چرا که در شرایط بحران شدید ناشی از کرونا و محدودیت های سرمایه گذاری خارجی، چنین مسئله ای محتمل بوده و اقتصاد ایران می تواند با رشدی قابل توجه به خود ببیند؛ به گونه ای که حتی می تواند به رشد منفی اقتصاد خود در سه سال پیش رو پایان دهد. بانک تسویه بین الملل در طی گزارش خود اذعان نموده است که با توجه به برطرف شدن تحریم ها در سال 2021 این احتمال هست که اقتصاد ایران حدود 4.4 درصد و در سال 2022 حدود 6.9 درصد و در نهایت در سال 2023 معادل 6 درصد با رشد مواجه خواهد شد. ضمن اینکه میزان ذخایر ارزی ایران نیز تا سال 2023 به میزان قابل توجهی با افزایش صادرات نفتی رو به رو خواهد شد. بنابر همین گزارش های احتمالی و با توجه به شرایط فعلی حاکم بر آمریکا با توجه به شیوع ویروس کروناست که این پیش بینی ها دور از انتظار نیست و هیچ بعید نیست که در سال آینده کشور شاهد رشد قابل توجهی در اقتصاد خود باشد.

اقتصاد کشورها با توجه به کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا، اقتصاد بسیاری از کشورها رو به افول رفته است. اقتصاد کشور آمریکا نیز در همین راستا با توجه به عملکرد ضعیفی که در مقابل کرونا داده است؛ رو به افول رفته است و همین مسئله سبب پیش بینی هایی شده است که بانک تسویه بین الملل ارائه نموده است. همین مسئله همه گیری ویروس کرونا در تمامی کشورها وجود دارد و هر کشوری با راهکارهای مختلف سعی در حفظ رتبه اعتباری افراد خود و به طور کلی ارتقای اقتصاد کشور خود دارد.