در حال بارگذاری

فعالان اقتصادی در بازار

همه فعالان اقتصادی که در بازار مشغول به کار هستند، جزء کسانی به شمار می آیند که برای معاملات خویش چک های بسیار زیادی را رد و بدل می سازند. در عین حال که برای تامین نیازهای خود از بانک های مختلف هم تسهیلات بانکی درخواست می کنند. این دسته از افراد که در بازار اقتصادی مشغول به فعالیت هستند، می بایست به منظور بهره مندی از تسهیلات بانکی حتی الامکان از برگشت خوردن چک های خود در بازار جلوگیری به عمل آورند. چرا که هر چقدر چک های برگشتی آنان بیشتر شود، در شرکت های اعتبارسنجی به طور کامل ثبت و ضبط می گردد و رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری آن ها را در سامانه های اعتبارسنجی به مراتب پایین می آورند. بنابراین در صورتی که می خواهید از تسهیلات بانکی بهره مند شوید، می بایست همواره نسبت به پاس نمودن چک های خویش متعهد گردید تا برای دریافت تسهیلات بانکی و پس از استعلام بدهی بانکی در شرکت های اعتبارسنجی، هیچ گونه بدهی بانکی و چک های برگشتی در کارنامه شما ثبت نشده باشد تا شما بتوانید با بهره مندی از تسهیلات بانکی در بازار اقتصادی خویش به کسب و کارهای خود را رونق بخشید. اما این بازار اقتصادی با شیوع ویروس کرونا دستخوش تغییرات بسیار زیادی زده است. در ادامه به تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد بر اساس گزارش شرکت اعتبارسنجی مکنزی خواهیم پرداخت.

با همه گیری ویروس کرونا در سطح جهان اقتصاد تمامی کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. به گونه ای که تمامی فعالان اقتصادی را با یک رکود بی سابقه ای مواجه ساخته است. با تعطیل شدن مراکز فروش و پاساژهای مختلف و نیز تعطیلی بازارها بسیاری از فعالان اقتصادی و کسب و کارهای مختلف از کار خود بیکار شده اند و نتوانسته اند آن گونه که باید و شاید کالاهای خریداری شده خود را بفروشند و از طریق آن ها دست به سودآوری بزنند. مسئله ای که در صورتی بغرنج تر می گردد که آن ها برای خرید کالاهای مختلف به صورت عمده آن ها را به صورت چک خریداری نموده اند. چرا که یکی از مسائل بسیار مهم در شرکت های اعتبارسنجی عدم وجود چک های برگشتی است و در صورتی که فعالان اقتصادی نتوانند چک های خویش را پاس کنند و در حساب آن ها مبالغ مندرج در چک وجود نداشته باشد، ممکن است در شرکت های اعتبارسنجی رتبه اعتباری آن ها روندی رو به کاهش داشته باشد. بر حسب شرکت اعتبارسنجی مکنزی دقیقا همین مسئله به عینه در گزارش های ارائه شده مشاهده شده است که ویروس کرونا سبب شده است تا اقتصاد کشورها را به ورطه نابودی بکشاند. بسیاری از فعالان اقتصادی و کسب و کارهای مختلف و نیز شرکت های بزرگ و کارخانه های غول پیکر نیروهای خود را تعطیل کرده اند و عملا نتوانسته اند در طی این مدت دست به سودآوری بزنند. مسئله ای بغرنج که اقتصاد کشورها را دست مایه حوادثی تلخ کرده است. شرکت اعتبارسنجی مکنزی به طور دقیق به این مسئله پرداخته است.

دستیابی به خودرو

خودرو به عنوان یکی از وسایل نقلیه ای به شمار می آید که در هر خانه ای بسیار مورد نیاز می باشد. وجود خودرو به ویژه برای کسانی که مدت زمان زیادی را بیرون از خانه می گذرانند و روزانه مجبور به ترک خانه و رفت و آمد در سطح شهر می باشند، به یکی از ضروریات اولیه آن ها تبدیل شده است تا با بهره مندی از وجود این وسیله کارآمد و مفید بتوان کار آن ها را راه انداخت. اما به واقع خرید خودرو برای همگان میسر نخواهد شد. چرا که قیمت خودرو ها روز به روز در حال افزایش می باشد و افراد کمی هستند که قادر به خرید خودرو به صورت نقدی باشند. به همین منظور آن ها می توانند برای دستیابی به خودرو از وام های بانکی استفاده به عمل آورند. بانک های مختلف به منظور حمایت مشتریان خویش رو به وام هایی برای خودرو می آورند که در این میان می توان به وام خودرو پست بانک اشاره داشت که شما می توانید با داشتن رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری بالای خود در شرکت های اعتبارسنجی از مزایای این وام ها بهره مند شوید. به این صورت که با مراجعه به بانک پس از درخواست وام خودرو در صورت رتبه اعتباری بانکی پس از استعلام وام گیرنده پس از احراز شرایط لازم در صورت خوش حساب بودن کلیه افراد حقیقی و حقوقی می توانند پس از استعلام بانکی از وجود وام خودرو پست بانک بهره مند شوند.

وام خودرو پست بانک با رتبه اعتباری بالا

برای بهره مندی از وام خودرو پست بانک به افراد با رتبه اعتباری بالا نیاز به حساب سپرده قرض الحسنه است. البته حساب جاری نیز برای استفاده از این وام مورد پذیرش واقع می گردد. مدت زمان مسدودی 500 ماه و سپرده نیز 5 برابر سپرده یا معادل حساب جاری باید باشد. پس از استعلام بانکی کلیه افراد حقیقی و حقوقی در صورت داشتن رتبه اعتباری بالا می توان از مزایای وام خودرو تا سقف مبلغ 15 میلیون تومان با سود 18 درصدی استفاده بهینه ای برد که مدت خواب سپرده 6 ماه می باشد و حداکثر زمان بازپرداخت نیز 36 ماه برآورد شده است تا شما بتوانید در طی این بازه زمانی نسبت به بازپرداخت اقساط خویش همت بگمارید و آن ها را درست سر موعد مقرر شده خویش پرداخت نمایید تا رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری شما در سامانه جامع اعتبارسنجی متزلزل نگردد. برای استفاده از این وام به منظور خرید خودرو شما نیاز به 2 ضامن رسمی هم دارید تا در نهایت با در نظر گرفتن تمامی این موارد و فراهم آوردن شرایط و ضوابط لازم  از جمله رتبه اعتباری بالا بتوانید از وام خرید خودرو در پست بانک بهره مند شده و مبلغی تا سقف 15 میلیون تومان را دریافت کنید تا با استفاده از این مبلغ و نیز پس اندازهایی که خودتان داشته اید، روی هم رفته بتوانید یک خودروی خوب و مناسبی را خریداری کنید و نیاز خود را با استفاده از آن برطرف نموده تا برای سرکار رفتن، سفر رفتن و حتی گشت و گذار در فامیل و سطح شهر دیگر هیچ گونه مشکلی نداشته باشید و همیشه از این وسیله کارآمد در زندگی خود بهره مند گردید.

تسهیلات بانکی

بانک های مختلفی به منظور حمایت از کسب و کارهای مختلف و نیز برآورده نمودن نیازهای مشتریان خویش رو به ارائه تسهیلات بانکی آورده اند که برخی از آن ها تسهیلات بانکی مربوط به وام ازدواج، هزینه مسکن، خرید کالا و همچنین وام خودرو و وام های بسیار زیادی دیگری می باشد. در این بین وام خودرو مناسب تمامی افرادی می باشد که توان مالی خرید خودرو را ندارند و می خواهند با خرید خودرو روزانه نیازهای خود را برطرف نمایند تا با راحتی و فراغ بال بیشتری امورات زندگی خویش را صورت بخشند. اما برای استفاده به عمل آوردن از هر گونه تسهیلات بانکی نیاز به امتیاز اعتباری بالایی است که افراد در سامانه ملی اعتبارسنجی کسب می کنند. شرکت های اعتبارسنجی با پارامترهای مختلفی که برای خود در نظر می گیرند، به کلیه افراد حقیقی و حقوقی رتبه یا امتیاز اعتباری می بخشند تا آن ها بتوانند بر حسب امتیاز اعتباری خویش از تسهیلات بانکی بهره مند شده و در صورت داشتن سابقه چک های برگشتی و پایین بودن امتیاز اعتباری آن ها از وجود هر گونه تسهیلات بانکی از جمله تسهیلات وام خودرو بی بهره خواهند شد. بانک ایران زمین در همین راستا رو به ارائه تسهیلات بانکی در خصوص وام خودرو آورده است که در ادامه شرایط و ضوابط آن را خواهیم خواند.

 شرایط تسهیلات وام خودرو بانک ایران زمین با امتیاز اعتباری بالا

کلیه افراد حقیقی و حقوقی با امتیاز اعتباری بالا که حساب قرض الحسنه ای در بانک ایران زمین دارند، می توانند از وجود وام خودرویی با سود 22 درصدی بهره مند شوند. آن ها برای استفاده از این وام علاوه بر داشتن امتیاز اعتباری بالا نیازمند 2 ضامن رسمی می باشند تا با آوردن ضامن های رسمی خویش بتوانند تا سقف مبلغ 15 میلیون تومان از تسهیلات بانکی خودرو بهره مند شوند. با توجه به اینکه بانک های مختلفی همواره رو به ارائه تسهیلات بانکی می آورند، برای بهره مندی از این تسهیلات نیاز به امتیاز اعتباری بالایی است که این امتیاز اعتباری بالا با عدم وجود چک های برگشتی و عدم دیرکرد یا تاخیر در بازپرداخت بدهی ها و اقساط بانکی آن ها محقق می گردد که شرکت های اعتبارسنجی آن ها را به طور کامل و دقیق ثبت و ضبط می کنند. بنابراین هر یک از این افراد در صورتی که می خواهند همواره از تسهیلات بانکی بهره مند شوند، می بایست همواره نسبت به بازپرداخت بدهی های خویش متعهد و پایبند باشند. ضمن اینکه شما به عنوان مشتریات بانک ایران زمین می توانید مبلغ وام مندرج در این بانک را در صورت داشتن امتیاز اعتباری بالا حداکثر تا 36 ماه پرداخت نمایید تا همچنان بتوانید امتیاز اعتباری خود را در سامانه ملی اعتبارسنجی ثبت نمایید و آن را ارتقاء بخشید. علاوه بر آن از جمله شرایط تسهیلات وام خودرو در بانک ایران زمین این مسئله است که چک مبلغ وام پس از ارائه دادن پیش فاکتور می بایست تنها در وجه نمایندگی خودروسازان داخلی صادر گردیده باشد. سند خودرو لزومی ندارد که در رهن بانک بماند. ضمن اینکه وام گیرنده نباید تا پیش از این همین وام را استفاده کرده باشد و در صورت بدهکار بودن و سابقه چک برگشتی که سبب کاهش امتیاز اعتباری آن ها می شود، بانک مذکور از هر گونه تسهیلات به آن ها معذور است.

وجود خودرو به عنوان یک وسیله مفید

اتومبیل یک وسیله بسیار کارآمد و مفیدی می باشد که شما می توانید با بهره گیری از آن مایحتاج اولیه زندگی خود را با وسیله زیر پای خویش شخصا صورت دهید تا بتوانید برای سر کار رفتن و خرید های روزمره خویش و نیز رفت و آمد درون و برون شهری به منظور برآورده نمودن نیازهای خود و یا به مسافرت رفتن با جمع دوستان و خانواده خویش بتوانید از وجود این وسیله نقلیه مفید و کارآمد به خوبی بهره مند شوید. داشتن خودرو به عنوان یک وسیله نقلیه در هر خانه ای بسیار مورد نیاز می باشد و شما می توانید با استفاده از آن به زندگی خود سرعت و کیفیت بیشتری القاء کنید. اما همان طور که قطعا می دانید هزینه خودرو بسیار زیاد می باشد و برای خریدن آن می بایست هزینه زیادی را خرج کرد تا بتوان سرانجام وسیله نقلیه مورد نیاز خود را خریداری نمود. با توجه به نوسانات مالی و تحریم های ظالمانه ای که علیه کشورمان صورت گرفته است، روز به روز قیمت خرید خودرو بیشتر می گردد. به همین منظور بانک های خیلی زیادی هستند که شما می توانید با استفاده از وام ها و تسهیلات بانکی که آن ها ارائه می دهند، خودروی مورد نیاز خود را خریداری نموده و از وجود آن در زندگی خویش استفاده به عمل آورید. یکی از بانک های ارائه دهنده وام خودرو، بانک انصار می باشد که شما می توانید درخواست تقاضای وام خودروی خود را پس از استعلام بانکی در سامانه ملی اعتبارسنجی و در صورت داشتن امتیاز اعتباری یا همان رتبه اعتباری بالا ثبت نمایید تا بتوانید با وجود امتیاز اعتباری بالا از این وام برای خرید خودرو استفاده کنید.

شرایط وام خودرو بانک انصار با وجود امتیاز اعتباری بالا

همان طور که گفته شد؛ لزوم بهره مندی از وام خودرو، داشتن امتیاز اعتباری بالا در سامانه جامع اعتبارسنجی می باشد. بانک انصار نیز پس از درخواست متقاضیان وام خودرو رو به استعلام بانکی آن ها در سامانه اعتبارسنجی می آورد تا پس از داشتن امتیاز اعتباری به درخواست آن ها پاسخ داده و آن ها را از وام خودرو بهره مند سازد. بنابراین کلیه افراد حقیقی و حقوقی با امتیاز اعتباری بالا که حساب قرض الحسنه در بانک انصار دارند، می توانند از وام خودرو با سود 18 درصدی بهره مند شوند. برای این منظور نیاز به دو ضامن رسمی می باشد تا پس از آوردن دو ضامن رسمی بتوانید از وام خرید خودرو تا سقف 15 میلیون تومان بهره مند شوید. شما برای دریافت این مبلغ می توانید تا حداکثر 24 ماه اقساط خود را پرداخت نمایید تا همچنان با امتیاز اعتباری بالا بتوانید از مزایای بانک های مختلف بهره مند شوید و درخواست تسهیلات بانکی از بانک های مختلف کنید. برای ارتقای امتیاز اعتباری می بایست حتی الامکان از بروز چک های برگشتی جلوگیری به عمل آورید تا بدون چک های برگشتی و بدون دیرکرد و تاخیر در بازپرداخت اقساط و بدهی های خود بتوانید از وام های مختلفی بهره مند شوید. شرایط بهره مندی از وام خودرو بانک انصار نیز همین مسئله است که باید امتیاز اعتباری بالایی داشته باشید و سابقه چک های برگشتی هم نداشته باشید.

تعمیرات مسکن

یکی از مسائلی که ممکن است هر چند سال یک بار در زندگی افراد رخ دهد تا زندگی خود را با یک تغییر و تحول جدی مواجه سازند، هزینه های مربوط به تعمیرات مسکن می باشد. به این صورت که ممکن است پدر خانواده به همراه همسر و فرزندان خویش تصمیم به تغییراتی در نقشه ساختمانی خویش آورند تا با خراب کردن یک قسمت و ساخت مجدد آن نقشه ساختمانی منزل مسکونی خویش را به گونه ای باب میل خویش بسازند و طراحی کنند که بتوانند از مساحت زمین خود به خوبی بهره مند گردند و از فضاهای موجود با توجه به نقشه جدید به بهترین نحو ممکن استفاده به عمل آورند. اما مسلما با توجه به گران بودن قیمت مصالح انجام تعمیرات مربوط به مسکن به آسانی میسر نخواهد شد و نیاز به مبالغ بسیار زیادی دارد تا بتوان از نو یک خانه را به شکلی جدید طراحی نمود. برای این منظور بانک ها برای حمایت از این دسته از افراد رو به ارائه تسهیلات بانکی می آورند که از آن به عنوان وام تعمیرات مسکن یاد می شود. یکی از بانک های پیشرو در این زمینه بانک دی می باشد که با توجه به امتیاز اعتباری یا رتبه اعتباری افراد در شرکت اعتبارسنجی و نیز پس از بررسی سامانه استعلام بانک مرکزی و استعلام بانکی در بانک مورد نظر در صورت داشتن امتیاز اعتباری به افراد حقیقی و حقوقی وام تعمیرات مسکن خود را ارائه می بخشند.

وام تعمیرات مسکن بانک دی به افراد با امتیاز اعتباری بالا

بانک دی نیز به مانند سایر بانک ها تسهیلات خویش را فقط به افرادی ارائه می دهد که امتیاز اعتباری بالایی داشته باشند. این بانک پس از استعلام بانکی و در صورت داشتن امتیاز اعتباری رو به ارائه وام تعمیرات مسکن به کلیه افراد حقیقی و حقوقی مشتریان خویش می آورد. سود وام مربوطه 18 درصد می باشد و حداکثر زمان بازپرداخت آن نیز 48 ماه می باشد که در طی این مدت آن ها می بایست به منظور حفظ امتیاز اعتباری خویش نسبت به بازپرداخت بدهی ها و اقساط سررسید بانکی خویش همت بگمارند و آن را به موقع پرداخت نمایند تا بتوانند امتیاز اعتباری خویش را در شرکت های اعتبارسنجی افزایش دهند و خود را در نزد بانک به عنوان یک فرد خوش حساب معرفی سازند. به عنوان ضمانت در نزد بانک نیاز به سند ملک می باشد و سقف وام اعطایی به کلیه افراد حقیقی و حقوقی با امتیاز اعتباری بالا، مبلغ 200 میلیون تومان می باشد که البته شعب مختلف بانک دی ممکن است این سقف را نیز بر اساس شرایط مشتری خویش حتی افزایش هم بدهد. در صورتی که ملک به نام وام گیرنده باشد و وام گیرنده نیز کارنامه خوب و قابل قبولی در شرکت های اعتبارسنجی داشته باشد و هیچ گونه چک برگشتی در کارنامه آن ها ثبت نشده باشد، آن ها می توانند با توجه به همین امتیاز اعتباری بالای خود از وجود وام تعمیرات بهره مند گردند تا با دریافت این مبلغ رو به تغییرات اساسی در منزل خویش آورند و آن را باب میل خود تغییر دهند تا به نقشه ایده آل خود دست یابند.

وجود مسکنی باب میل تمامی افراد منزل

در صورتی که بخواهید مسکنی داشته باشید که باب میل تمامی افراد منزل مسکونی شما باشد، کار سختی پیش رو دارید ولی در عین حال می توانید پس از مدتی زندگی در منزل مسکونی خویش تغییراتی را در آن اعمال دارید که باب میل همه اعضای خانواده شما گردد. بهم ریختن نقشه ساختمان و تغییر و تحولات اساسی در آن نیاز به مدت زمان زیاد و نیز هزینه بسیار زیادی است که می بایست با توجه به قیمت بالای مصالح و نیز هزینه ساخت و ساز تمامی این هزینه ها را پرداخت نمود تا بتوان با استفاده از آن دست به تعمیرات مسکن زد. اما با توجه به هزینه های بالا کلیه افراد حقیقی و حقوقی بانک پارسیان می توانند از مزایای وام تعمیرات مسکن در این بانک بهره مند گردند تا به این منظور در صورت داشتن امتیاز اعتباری یا رتبه اعتباری بالا و نبود چک های برگشتی این دسته از افراد می توانند پس از استعلام معوقات بانکی که تمامی افراد متقاضی وام ها پس از استعلام بانک برای وام از وجود چنین وامی بهره مند شوند و با دریافت مبلغ موجود در آن رو به تعمیرات مسکن خویش آورند.

رتبه اعتباری شرط اعطای تسهیلات

برای دریافت تسهیلات بانکی در هر بانکی اولین شرط وجود رتبه اعتباری بالاست که پس از استعلام بانکی در شرکت های اعتبارسنجی میزان پایبندی افراد حقیقی و حقوقی به پرداخت اقساط خویش را به خوبی آشکار می سازند تا بانک های مختلف در صورت داشتن رتبه اعتباری بالای افراد متقاضی رو به ارائه تسهیلات بانکی به آن ها آورند و در صورت پایین بودن رتبه اعتباری از ریسک اعطای تسهیلات به آن ها جدا باید پرهیز شود. برای دریافت وام تعمیرات مسکن بانک پارسیان نیز روال کار به همین صورت می باشد که با کد اعتبارسنجی و پس از دریافت رتبه اعتباری بالا به این گونه از افراد وامی داده می شود تا بتوانند مسکن خود را تعمیر کنند.

شرایط وام تعمیرات مسکن بانک پارسیان

بانک پارسیان به مشتریان خویش که رتبه اعتباری بالایی دارند، وام تعمیرات مسکن اعطاء می کند که مدت زمان خواب سپرده 6 ماه می باشد و سود آن نیز 18 درصد می باشد. با توجه به هزینه های بالایی که تعمیر مسکن دربردارد، برای تعمیرات مسکن نیاز به مبلغ بسیار بالایی است که بانک پارسیان در همین راستا تا سقف 200 میلیون تومان وام به افراد حقیقی و حقوقی با رتبه اعتباری بالا اعطاء می سازد که حداکثر زمان بازپرداخت این وام نیز 60 ماه می باشد. البته باید در نظر داشت که این مدت زمان در برخی از شعب دیگر بانک پارسیان تا سقف 36 ماه می باشد. برای ضمانت بانک نیز ضمن دریافت سند ملک، 22 درصد از مبلغ وام مذکور در نزد بانک مسدود می گردد. با در نظر گرفتن تمامی این نکات افراد مختلف با رتبه اعتباری بالا می توانند به منظور تعمیرات اساسی مسکن خویش این وام را از بانک پارسیان دریافت نمایند تا با دریافت آن بتوانند شکل آپارتمان و مسکن خویش را به طور کلی متحول سازند تا به آرامش نسبی در کنار همسر و خانواده خویش دست یابند.

مسکن؛ یکی از شایع ترین مشکلات جوانان

یکی از شایع ترین مشکلات پیش روی جوانان کشور با توجه به نوسانات مالی و تورم های موجود، مشکل مسکن می باشد که آن ها برای گذران زندگی خویش نیاز به یک سرپناهی دارند تا با وجود آن بتوانند به صورت مستقل با همسر و فرزند یا فرزندان خویش به زندگی سرشار از آرامش خود روی آورند. خرید مسکن نیازمند به هزینه های بسیار زیادی است. به همین علت دستیابی به این مهم به آسانی محقق نخواهد شد. یکی از راه های پیش روی جوانان و سایر افرادی که با مشکل نبود سرپناهی مستقل برای خود و خانواده خویش رنج می برند، بهره مندی از وجود وام مسکن می باشد. به این صورت که جوانان و سایر افراد به عنوان افراد حقیقی و حقوقی می توانند پس از استعلام بانک به بانک های اعطاء کننده تسهیلات بانکی مختلف از جمله وام مسکن در صورت داشتن رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری در شرکت های اعتبارسنجی می توانند از وجود این وام ها بهره مند شوند. بانک مسکن به عنوان یکی از بانک های تخصصی در زمینه اعطای وام مسکن می باشد که طرحی را به عنوان وام مسکن جوانان بانک مسکن ارائه نموده است که بر حس این طرح افراد با رتبه اعتباری بالا می توانند پس از استعلام بانکی با کد ملی در بانک مورد نظر از وجود این وام برای خرید مسکن بهره مند شده و مراتب را به جهت خرید مسکن صورت دهند تا بتوانند با پشت سر نهادن این مشکل بر سر راه خویش، به رویای شیرین صاحب خانه شدن دست یازند.

وام مسکن جوانان بانک مسکن به افراد با رتبه اعتباری بالا

وام مسکن جوانان به افراد با رتبه اعتباری بالا در بانک مسکن به ای صورت می باشد که شما می بایست در ابتدای امر در بانک مذکور حساب قرض الحسنه ای باز کنید که میزان سپرده شما بستگی به زمان خواب سپرده دارد که حداکثر زمان خواب سپرده از اولین سپرده گذاری 180 ماه معادل 15 سال می باشد. میزان سپرده در سال اول 38 هزار تومان، سال دوم: 41هزار و سال سوم 44 هزار تومان است و به همین ترتیب تا سال 15 ام این مبلغ به 80 هزار تومان می رسد. افراد حقیقی و حقوقی متقاضی وام مسکن جوانان می توانند پس از ارتقای رتبه اعتباری خود  و نیز  استعلام بانکی در بانک مورد نظر از وام مسکنی با سود 9 درصدی بهره مند شوند که این نرخ بر طبق مصوبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می گردد. این دسته از افراد با رتبه اعتباری بالا می توانند تا سقف 250 میلیون تومان تسهیلات بانکی به منظور وام مسکن جوانان در بانک مسکن استفاده بهینه ای ببرند و با این مبلغ و نیز مبالغی که به عنوان پس انداز برای خود داشته اند، می توانند در نهایت صاحب خانه شوند. البته این میزان بر حسب موقعیت جغرافیایی افراد حقیقی و حقوقی با رتبه اعتباری بالاست. به این صورت که شهروندان تهرانی در پایان سال پانزدهم می توانند نهایتا تا سقف 250 میلیون تومان، شهرهای بزرگ دیگر از جمله: کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم و شیراز نیز تا سقف 177 و سایر شهرها هم تا سقف 142 میلیون تومان از این وام استفاده نمایند. برای دستیابی به این وام بانک مسکن به نام وام مسکن جوانان همانطور که گفته شد؛ نیاز به رتبه اعتباری بالا در شرکت های اعتبارسنجی است.

چک های برگشتی و تنزل رتبه اعتباری

با توجه به این مسئله که در سال های اخیر چک های برگشتی یکی از معضلاتی به شمار می آمده است که در بازارهای اقتصادی کشور با رشد زیاد آن مواجه شده ایم؛ همواره قانون های جدیدی برای صدور چک لحاظ می گردد تا به این ترتیب افراد حقیقی و حقوقی نسبت به عدم برگشت خوردن چک های خویش بیشتر اهمیت قائل شوند تا رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری آن ها در سامانه جامع اعتبارسنجی لکه دار نگردد. چرا که هر چقدر آمار چک های برگشتی فردی بالا باشد، شرکت های اعتبارسنجی آن ها را به طور کامل و دقیق لحاظ می کنند و رتبه اعتباری افراد را بر اساس آن ها تعیین می سازند. بانک های مختلف نیز در همین راستا در صورت اعطای تسهیلات بانکی خویش پس از استعلام بانکی از این شرکت های اعتبارسنجی به محضی که با رتبه اعتباری پایین و صدور چک های برگشتی بسیار زیاد و بیش از حد یک نفر مواجه گردند، از هر گونه تسهیلات بانکی به آن ها امتناع می کنند. موضوعی که باعث شده است افراد حقیقی و حقوقی نسبت به چک های خویش توجه و اهتمام بیشتری بورزند تا رتبه اعتباری آن ها دستخوش تغییرات سویی نگردد.

ممنوعیت صدور چک در وجه حامل از آذر سال 1399

در سال 1399 قرار است تا تغییراتی در خصوص صدور چک ها لحاظ گردد تا افراد حقیقی و حقوقی نسبت به آن ها پایبند باشند و رتبه اعتباری خود را در سامانه های اعتبارسنجی متزلزل نسازند. طبق تغییرات اخیری که قرار است در تاریخ 21 آذر ماه سال 1399 لازم الاجراء گردد، یازده تغییر اساسی جدید در مورد چک ها اعمال خواهد شد. بر اساس این تغییرات صدور و انتقال چک در وجه حامل ممنوع خواهد شد. علاوه بر آن در سال پیش رو بستری فراهم شده است تا بتوان استعلام بانکی آخرین وضعیت صادر کننده چک از جمله: سقف اعتبار مجاز، آخرین سابقه چک برگشتی آن ها در سه سال اخیر، میزان تعهدات تسویه نشده آن ها به طور کلی برای دریافت کننده چک لحاظ گردد تا به این منظور بانک های مختلف پس از استعلام بانکی و با علم به رتبه اعتباری افراد حقیقی و حقوقی به عنوان مشتریان خویش نسبت به خوش حساب بودن و بد حساب بودن آن ها با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم گیری در خصوص اعطای تسهیلات بانکی یا عدم اعطای تسهیلات به آن ها را اعمال دارند. بنابراین کلیه افراد حقیقی و حقوقی به منظور بهره مندی از تسهیلات بانکی باید در نظر داشته باشند که علاوه بر رتبه اعتباری از آذر ماه سال جاری تغییراتی در صدور چک صورت می گیرد که می بایست نسبت به این تغییرات متعهد و پایبند باشند تا رتبه اعتباری آن ها در شرکت های اعتبارسنجی متزلزل نگردد و آن ها بتوانند از تسهیلات مختلف بانکی خود بیشترین بهره وری را داشته باشند. با این وجود از صدور چک های برگشتی نیز تا حد زیادی جلوگیری به عمل آورده می شود تا با عدم چک های برگشتی بتوان رتبه اعتباری خود را در سامانه های اعتبارسنجی ارتقاء داد و خود را همچنان مشمول تسهیلات مختلف بانکی نمود.

مشاغل مختلف فعال در کشور

کسب و کارهای مختلف در بازار به عنوان فعالان اقتصادی روزانه حجم قابل توجهی از محصولات خریداری شده را به منصه فروش می رسانند و از این طریق دست به سودآوری می زنند. این دسته از افراد برای خرید کالاهای مختلف به صورت عمده گاهی مجبور به استفاده از اسناد مهم بانکی از جمله چک و سفته می شوند که می بایست نسبت به بازپرداخت آن ها در موعد مقرر متعهد گردند تا به این ترتیب بتوانند امتیاز اعتباری خود را در شرکت های اعتبارسنجی حفظ نمایند. شرکت های اعتبارسنجی مشتریان در این بین تمامی چک های برگشتی آن ها را به صورت دقیق و جامع ثبت و ضبط می کند تا در صورت بروز هر گونه چک برگشتی یا عوامل دیگر رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری آن ها کاهش نیابد. یکی از همین شرکت های اعتبارسنجی، شرکت اعتبارسنجی مودیز می باشد که این شرکت از جمله شرکت های بسیار معروف در زمینه اعتبارسنجی به شما می آید. با همه گیر شدن ویروس کرونا در جوامع بشری و ضربات مهلکی که به کسب و کارهای مختلف وارد آورده است، این شرکت اعتبارسنجی به بررسی تاثیر ویروس کرونا روی مشاغل و کسب و کارهای مختلفی آورده است که در ادامه نتایج این گزارشات بیان خواهد شد.

شرکت اعتبارسنجی مودیز در طی جدیدترین گزارشی که از خود ارائه داده است، به بحث و بررسی در خصوص ریسک های احتمالی در مشاغل مختلف در منطقه آسیا- اقیانوسیه و آفریقا پرداخته است. این شرکت اعتبارسنجی نتایج بحث و بررسی های خود را در سه گروه ریسکی مختلف شامل: حداقل ریسک، ریسک میانه و حداکثر ریسک ابراز داشته است و مشاغل مختلفی را در هر یک از این زیر گروه ها آورده است. بر حسب گزارش هایی که از شرکت اعتبارسنجی مودیز در خصوص تاثیرپذیری مشاغل مختلف با توجه به بحران جهانی ویروس کرونا صورت گرفته است؛ نتایج حاکی از آن است که مشاغل مختلفی از جمله: خطوط هواپیمایی، صنعت خودروسازی، بازی‌ها و سرگرمی‌ها، خرده فروشی‌ها، نفت و گاز و حمل و نقل جهانی جزء مشاغل پر ریسک به شمار می آیند که می بایست در پی شیوع ویروس کرونا این کسب و کارها و مشاغل را به طور کامل تعطیل نمود و از هر گونه فعالیت ها در این زمینه سر باز زد تا بتوان جلوی ویروس کرونا را گرفت. از جمله مشاغل با ریسک میانه نیز می توان به بازار املاک و مستغلات، معادن و فلزات، صنعت فولاد، کشاورزی، املاک تجاری، خدمات میادین نفتی، تولیدات انواع نوشیدنی، تولیدات شیمیایی، محصولات طبیعی و بازاریابی و پالایش اشاره داشت و مشاغل مختلفی از جمله: خدمات شبکه و اینترنت، شرکت‌های تجاری (ژاپن)، تولید محصولات صوتی و تصویری، شرکت های مهندسی ساخت و ساز، کلیه محصولات مصرفی، شرکت ‌های سرمایه‌گذاری مختلف، کنگلومرها و نیز بسته بندی کالاهای مختلف طبق شرکت اعتبارسنجی مودیز جزء مشاغل با ریسک کم یا حداقل ریسک ممکن به شمار می آیند که البته این بدان منزله نیست که این دسته از مشاغل مختلف هیچ گونه ریسکی ندارند و نباید هیچ گونه احتیاطی نمود، بلکه به این معناست که نسبت به سایر مشاغل مختلف بر طبق گزارش های شرکت اعتبارسنجی مودیز از ریسک پایین تری برخوردار است.

اعطای وام با توجه به رتبه بندی اعتباری

همان طور که می دانید برای اعطای وام به افراد حقیقی و حقوقی نیاز به رتبه بندی اعتباری شرکت ها یا رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری افراد در شرکت های اعتبارسنجی می باشد تا در صورت داشتن رتبه بندی اعتباری مناسب بتوانند به آن ها وام ببخشند. رتبه بندی اعتباری برای شرکت ها و نهاد های خاص می باشد که آن ها نیز به مانند افراد عادی در شرکت های اعتبارسنجی مورد ارزیابی و سنجش قرار می گیرند تا در نهایت پس از معیارهای مختلف و ارزیابی های گوناگون رتبه بندی اعتباری شوند. این شرکت ها پس از رتبه بندی اعتباری در صورت بالا بودن امتیاز اعتباری خود و جای گرفتن در مکان های بالا می توانند از وام های کلان بسیار زیادی بهره مند گردند. آن ها می توانند با وام های کلانی که دریافت می کنند، نیازهای خود را در شرکت یا نهاد خاص خود برطرف نمایند. اما با شیوع ویروس کرونا و در پی خسارت هایی که به جمهوری اسلامی ایران وارد آمده است، مذاکراتی میان صندوق بین المللی پول با مقامات ایران صورت گرفته است که در خصوص مسئله اعطای وام با توجه به رتبه بندی اعتباری می باشد که در ادامه بیشتر در خصوص آن سخن به میان خواهد آمد.

با همه گیر شدن ویروس کرونا و ایجاد خسارت های جدی به کشورمان، ایران جدیدا از صندوق بین المللی پول درخواست وامی با مبلغ 5 میلیارد دلار نموده است که یکی از مقامات مسئول در صندوق بین المللی پول نیز از این گفتگو میان صندوق بین المللی پول با مقامات ایران پرده برداشته است و خبر از آن داده است. البته هنوز این مبلغ به ایران اعطاء نشده است و گفتگوها فقط در حد مذاکره بوده است و اینکه آیا این مبلغ به مقامات ایرانی برای جبران خسارت های ناشی از بیماری کوید 19 یا همان کرونا داده می شود یا خیر؟ هنوز در هاله ای از ابهام است و مشخص نیست که آیا این مبلغ را صندوق بین المللی پول به ایران اعطاء می سازد یا خیر؟ برای دریافت این مبلغ نیاز است که به سهم ایران در صندوق بین المللی پول یا رتبه بندی اعتباری آن توجه شود که در این زمینه آمریکا سهم بسیار بیشتری در صندوق بین المللی پول نسبت به ایران دارد. حال این سوال پیش می آید که با وجود سهم پایین تر ایران در صندوق بین المللی پول نسبت به آمریکا صندوق بین المللی پول درخواست ایران را مبنی بر دریافت مبلغ 5 میلیارد دلاری برای جبران خسارت های ناشی از کرونا رد می کند و یا برعکس با درخواست ایران موافقت می کند و این مبلغ کلان را به عنوان وام به مقامات ایرانی اعطاء می سازد تا به وسیله آن بتوانند با خرید لوازم بهداشتی و ضد عفونی کننده و نیز جبران کسب و کارهای مختلف خسارت دیده در پی شیوع کرونا کمک شایان توجهی به مردم کشور خود سازند. توضیح اینکه ایران در بین کشورهای آسیای غربی از جمله خسارت دیده ترین کشور به شمار می آید.