در حال بارگذاری

رتبه بندی اعتباری کسب و کارهای الکترونیکی بر اساس میزان رضایت مشتریان

رتبه اعتباری کسب و کارهای الکترونیکی با توجه به پیشرفت روز دنیا

امروزه با توجه به پیشرفت های چشمگیری که دنیا در زمینه تکنولوژی و کسب و کارهای الکترونیکی به خود دیده است، هر یک از افراد انتظار دارند که در زمینه کسب و کارهای الکترونیکی بانکی نیز نظام بانکداری الکترونیکی رضایت آن ها را به جای آورد و نیاز آن ها را به خوبی تامین و برآورده سازد. به همین منظور با توجه به سامانه ملی اعتبارسنجی هر یک از افراد در نظر دارند تا رتبه اعتباری خویش را همواره در اوج خویش نگه دارند و با ارتقاء رتبه اعتباری خویش در نظام بانکداری بتوانند هر گونه تسهیلات و وام های مختلف بانکی را از آن خویش کنند و از آن ها نهایت بهره را ببرند. حال ممکن است این سوال مطرح شده باشد که رتبه بندی اعتباری کسب و کارهای الکترونیکی توانسته اند بر پایه رضایت مندی مشتریان عمل کند؟ یا به عبارت دیگر می توان اینگونه گفت که آیا سیستم بانکداری الکترونیکی توانسته است با امکاناتی که به صورت الکترونیکی در اختیار مشتریان خویش قرار دهد، رضایت طیف گسترده ای از آن ها را به جای آورد تا به صورت اینترنتی و با استفاده از تکنولوژی و سایر وسایل الکترونیکی رتبه بندی اعتباری خویش را بدانند؟ در ادامه به ذکر این مسئله خواهیم پرداخت.

اقدامات بانکداری الکترونیکی بر حسب رضایت مندی مشتریان

با توجه به اینکه مشتریان بانک ها امروزه انتظار دارند تا بانک های آنان بر پایه رضایت مندی آنان کسب و کارهای الکترونیکی را برای آن ها فراهم سازند، به همین منظور نظام بانکداری به گونه ای پیش رفته است که از سیستم سنتی خویش دل بکند و با امکاناتی که در اختیار مشتریان خویش قرار داده است، بتواند تا حد بسیار زیادی میزان رضایت آنان را به خود جلب کند تا بتوانند با فهمیدن رتبه اعتباری خویش در نظام اعتبار سنجی در هر کجا و هر منطقه ای که باشند، رتبه بندی اعتباری خویش را چک کرده و در راستای ارتقاء یا حفظ آن دست به تلاش بزنند. به همین منظور بانکداری الکترونیکی کشور با خدماتی که برای مشتریان خویش ارائه داده است، از جمله گستردگی جغرافیایی طرح های الکترونیک خود در اقصاء نقاط کشور، دسترسی راحت و آسان به دستگاه های خودپرداز در هر کوی و برزن، استفاده و بهره مندی از خدمات الکترونیکی مختلف، طراحی برنامه ها و اپلیکیشن های مختلف و... تا حد بسیار زیادی رضایت مشتریان خویش را به جای آورد و در زمینه گام مثبت و رو به رشدی بردارد تا هر یک از مشتریان آن ها بتوانند رتبه اعتباری خویش را همواره حفظ نموده و از تمامی خدمات الکترونیکی بانک ها به بهترین نحو ممکن استفاده نمایند تا به این منظور هیچ گاه با توجه به فواصل جغرافیایی و نبود امکانات و خدمات بانکی و نیز به علت فقدان برنامه ها و خدمات الکترونیکی بانک ها از قسط های خویش عقب نمانند و رتبه بندی اعتباری خویش را همواره چک نموده تا با حفظ آن بتوانند همواره خود را شامل حال افرادی کنند که مشمول تسهیلات بانکی خواهند بود و می توانند از آن ها با توجه به رتبه اعتباری خویش نهایت بهره را ببرند.

روند رو به رشد پایداری مالی و رتبه اعتباری و تاثیر آن در کاهش ریسک نقدینگی صنعت بانکداری ایران

افزایش رتبه اعتباری در جهت روند رو به رشد پایداری مالی و کاهش نقدینگی

با توجه به اینکه تاثیر ریسک نقدینگی بر پایداری مالی در صنعت بانکداری ایران بسیار مثمر به ثمر و حیاتی به نظر می رسد، سرمایه گذارانی که در بانک های مختلف سرمایه گذاری کرده اند، به جهت حفظ ثبات ریسک رتبه اعتباری خویش می بایست تا جایی که امکان دارد رتبه اعتباری خویش را در نظام اعتبارسنجی حفظ نمایند که این مسئله در صنعت بانکداری ایران می تواند کمک شایان توجهی به پایداری مالی داشته باشد. به واقع می توان گفت در صورتی که سرمایه گذاران حوزه های مختلف بخواهند از بانک های مختلف تسهیلاتی را برای خود دریافت نمایند، می بایست حتما رتبه اعتباری خویش را ارتقاء بخشند. اما با توجه به ریسک های مختلفی که در صنعت بانکداری ایران وجود دارد، این دسته از افراد هم به جهت ارتقاء رتبه اعتباری خویش در سازمان رتبه بندی اعتباری در نزد بانک ها و هم به جهت پایداری مالی می بایست تا حد امکان از هر گونه ریسکی خود را دور نگه دارند تا بتوانند باز هم از مزایای بانکداری و تسهیلات آن بهره مند گردند.

ریسک نقدینگی

یکی از ریسک های شایعی که در صنعت بانکداری ایران وجود دارد، ریسک نقدینگی است که این ریسک به علت کمبود و عدم اطمینان در میزان نقدینگی بانک ایجاد می گردند. به همین علت یکی از چالش هایی که همواره بانک ها با آن مواجه گشته اند، مدیریت نقدینگی بوده است که همواره سیستم بانکداری جمهوری اسلامی ایران با این ریسک نقدینگی سر و کار داشته است. حال ممکن است سوال شود که این ریسک چه تاثیری می تواند بر پایداری ملی در صنعت بانکداری ایران بگذارد؟ در ادامه به این مسئله بیشتر خواهیم پرداخت.

تاثیر ریسک نقدینگی در پایداری مالی

با توجه به اینکه سیستم بانکداری ایران همواره با ریسک نقدینگی دست و پنجه نرم می کرده است، بانک ها به جهت پایداری مالی و ارتقاء رتبه اعتباری متقاضیان تسهیلات مختلف در تلاش بوده تا حد امکان این ریسک را کاهش بدهد. چرا که بررسی های در این حوزه نشان دهنده آن است که ریسک نقدینگی به همراه ریسک اعتباری از جمله ریسک هایی به شمار می آمده اند که در طی این چند سال توانسته اند تاثیری بسیار منفی و معناداری بر پایداری مالی بگذارند و رتبه اعتباری افراد را متزلزل کنند. بدین ترتیب که هر چقدر پایداری مالی رو به افزایش برده شود، تاثیر ریسک نقدینگی بر پایداری مالی رو به کاهش برده خواهد شد. به همین جهت است که بانک هایی که در زمینه توزیع پایداری مالی همیشه خود را در دهک های بسیار بالایی می دیده اند، از ریسک نقدینگی و ریسک اعتباری و نیز سایر ریسک های دیگر به مراتب تاثیر کمتری نسبت به بانک هایی گرفته اند که آن ها در زمینه پایداری مالی نتوانسته اند موفق عمل کنند و آن را به سطح بسیار بالایی افزایش دهند. به همین جهت است که با توجه به رتبه اعتباری افراد و نیز با توجه به افزایش پایداری مالی در سیستم بانکداری ایران می توان تا حد امکان از ریسک های نقدینگی کاست.

آزاد سازی سند ملک در نزد بانک مسکن ( طرح رها )

این روزها بانک مسکن طرحی را ارائه کرده است که به طرح رها معروف گشته است تا به این منظور کلی کسانی که درصدد حفظ رتبه بندی اعتباری خویش در نزد شعب مختلف بانک ها هستند و نمی خواهند با اعتبارسنجی و نزول رتبه اعتباری ( امتیاز اعتباری و نمره اعتباری ) خویش وجهه اقتصادی خویش را لکه دار کنند، بتوانند با بهره گیری از این طرح جدید سند مسکن خویش را با طرح رها، به واقع رها سازند یا به اصطلاح ملک خویش را با فک رهن از بانک خارج سازید. در ادامه به معرفی این طرح جدید بانک مسکن در جهت آزادسازی سند مسکن خواهیم پرداخت که به طرح رها از آن یاد می شود.

معرفی اجمالی طرح رها با نگاهی به گذشته

در گذشته های نه چندان دور روال کار در بانک مسکن به منظور حفظ رتبه بندی اعتباری در خصوص سند خانه هایی که با وام این بانک خریداری می شدند، بدین صورت بود که سند این خانه ها به عنوان ضمانت در گرو بانک قرار گرفته می شد. حال در صورتی که صاحب این خانه ها می خواست ملک مورد نظر خویش را به منصه فروش قرار دهد، می بایست در وهله نخست خانه مذکور را در رهن بانک خارج سازد. بنابراین کسانی که پیش از تمام شدن اقساط بانکی خویش می خواستند سند ملک خویش را آزاد نمایند، می بایست حتما کلیه مبلغ بدهی باقی مانده را به طور تمام و کامل تسویه نماید. مسلما اجرای این فرآیند در دنیای اقتصادی امروز بار سنگینی را بر دوش این گونه از افراد می گمارد به گونه ای که حتی آن ها به طور کلی قید فروش ملک مذکور را می زدند. علاوه بر آن رتبه بندی اعتباری آن ها را نیز ممکن است دچار تزلزل نماید. به همین جهت برای حفظ رتبه بندی اعتباری و به منظور کاهش بار سنگین بر روی دوش این گونه از افراد بانک مسکن در فکر یک طرح جدیدی برآمد که از آن به عنوان طرح رها یاد شده است.

طرح رها با در نظر گرفتن مشکلات احتمالی ایجاد شده بستری را برای صاحبان این گونه از ملک ها فراهم آورده است تا به این منظور آن ها بتوانند حتی بدون تسویه حساب کامل خانه مذکور آن را از رهن بانک خارج نمایند تا تبعات رتبه بندی اعتباری و فشار اقتصادی طرح های گذشته را از روی دوش صاحب این خانه ها بردارد. بوسیله شرکت اعتبار سنجی می توان استعلام معوقات بانکی با کد ملی را براحتی انجام داد.

شیوه اجرای طرح رها

با توجه به توضیحات داده شده شیوه اجرای طرح رها برای حفظ رتبه بندی اعتباری بدین گونه است که صاحب ملک های مذکور می توانند با استعلام معوقات با کد ملی خود به نزد بانک رفته و با سپرده گذاری 110 درصد اصل مبلغ تسهیلات سند خانه خود را از رهن بانک آزاد نمایند. برای ملموس تر شدن موضوع به یک مثال بسنده می کنیم:

 فرض کنید که اصل تسهیلات شما 100 میلیون تومان بوده است با در نظر گرفتن 110 درصد اصل تسهیلات که در طرح رها مطرح شده بود، متقاضی بانک می بایست 110 میلیون تومان سرمایه گذاری نماید که تا آخرین قسط این مبلغ در نزد بانک محفوظ می ماند. با توجه به نظام اعتبارسنجی در نزد بانک ها افراد متقاضی برای حفظ رتبه بندی اعتباری خویش ملزم به پرداخت قسط های خویش می باشند.

تاثیر تسهیلات بانکی بر ارزش افزوده بخش صنعت و معدن

اعطای تسهیلات بانکی پس از استعلام وام به بخش صنعت و معدن

تسهیلات بانکی از جمله وام های بانکی مختلف بر ارزش افزوده بخش صنعت و معدن مورد بررسی واقع شده است تا اثر این وام ها را بر ارزش افزوده صنعت و معدن مورد تحلیل قرار دهیم. با توجه به اهمیتی که این بخش از اقتصاد دارد، در ادامه به طور آماری به نمونه گیری های دقیق تری در این خصوص پرداخته می شود تا این تاثیر بتواند بیشتر خود را نمود یابد. استعلام وام  از سامانه اعتبار سنجی به افراد متقاضی وام های مختلف از بانک ها خود نشان دهنده این امر است که وام های اعطاء شده بانک توانسته اند بر ارزش افزوده بخش صنعت و معدن تاثیرگذار باشند.

تاثیر وام بانکی پس از استعلام وام بر بخش صنعت و معدن

همان طور که می دانید؛ همواره بخش صنعت در اقتصاد بسیار حائز اهمیت بوده است و این بخش توانسته است به تنهایی بیش از 11 درصد یعنی چیزی حدود 20 درصد از ارزش افزوده کل اقتصاد را به خود اختصاص دهد. از طرفی دیگر بخش معدن نیز توانسته است با توجه به سرمایه گذاری هایی که در سال های اخیر انجام داده است، چیزی حدود یک درصد از ارزش افزوده کل اقتصاد را از آن خویش کند.

گزارش هایی که از این دو بخش مهم در اقتصاد کشور صورت گرفته است، دال بر این موضوع است که ارزش افزوده این دو بخش مهم در اقتصاد کشور روندی رو به رشد به خود دیده اند که بسیار چشمگیر و حائز اهمیت است. به همین منظور است که پس از استعلام وام بانکی در سامانه اعتبار سنجی می توان به خوبی تاثیر وام بانکی را در این دو بخش بسیار مهم در اقتصاد کشور به عینه لمس نمود که تا چه میزان توانسته اند تاثیرگذار باشند.

استعلام بانک از سامانه اعتبارسنجی

با توجه به اینکه امروزه به راحتی و از طریق سامانه اعتبارسنجی می توان رو به استعلام وام بانکی آورد؛ پس بر حسب همین استعلام وام بانکی می توان تاثیر وام های بانکی گرفته شده را بر ارزش افزوده دو بخش صنعت و معدن به عینه مشاهده نمود. بنابراین بانک ها می توانند با یک استعلام وام به راحتی به این موضوع پی ببرند که وام هایی که به دو بخش صنعت و معدن از جمله بخش های بسیار مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور می دهند، تا چه میزان می تواند بر ارزش افزوده این دو بخش تاثیر خود را بگذارند پس می بایست در این دو بخش سرمایه گذاری بیشتری اعمال گردد و با اعطای تسهیلات بانکی به این دو بخش و نیز تشویق های مالی بتوان در روند خاتمه دادن به طرح های صنعتی و معدنی نیمه تمام در کشور تا حد بسیار زیادی کمک شایانی نمود تا با سرعت بیشتری بتوانند به طرح های نیمه تمام خویش روی آورند. استعلام وام بانکی و نیز دادن تسهیلات به این دو بخش می تواند با رویکرد تامین نیازهای داخلی و نیز توسعه صادرات کشور اقدامات بسیار جالب و شایان توجهی را برای کشور رقم بزنند که بسیار می تواند برای مردم این کشور حائز اهمیت و مثمر به ثمر واقع گردد.

مدل سازی ریسک اعتباری سبد تسهیلات بانک بر حسب مدل سازی اکچوئری

روند اعطای تسهیلات بانکی به افراد متقاضی با رتبه اعتباری بالا

با توجه به اینکه روند اعطای تسهیلات بانکی می بایست با دقت نظر خاصی طی گردد به گونه ای که هیچ مشکلی برای بازپرداخت قسط های آن صورت نپذیرد، بانک ها در تلاش هستند تا تسهیلات خویش را در اختیار افرادی با رتبه اعتباری بالا در شرکت اعتبارسنجی پرداخت نمایند که خیالشان از بازپرداخت بدهی ها و قسط های آنان راحت و آسوده خاطر باشد. به همین منظور از مدل سازی های بسیار زیادی در این حیطه استفاده می کنند تا بتوانند به آمار دقیق تری در خصوص رتبه اعتباری و اعتبارسنجی افراد دست یابند تا وام و سایر تسهیلات را در اختیار آنان قرار دهند. به همین منظور است که از ریسک اعتباری به عنوان سبد تسهیلات اعتباری بانک با استفاده از مدل سازی های مختلفی بهره می برند که مطالعه موردی ما در این برگ نوشته بر اساس مدل سازی اکچوئری می باشد. در ادامه به معرفی هر یک از این اصطلاحات خواهیم پرداخت و موضوع را بازتر خواهیم نمود تا هر کس بر حسب رتبه اعتباری خویش بتواند با توجه به رتبه بندی اعتباری و استعلام بانک مرکزی وام و نیز سامانه استعلام معوقات بانکی بتواند بر حس آمارهای دقیق و منضبط مشمول تسهیلات بانکی گردد پس با ما همراه باشید.

ارائه تعریف دقیق ریسک اعتباری

ریسک اعتباری بدین معنا و مفهوم است که احتمال عدم بازپرداخت تمامی وجوه نقدی حاصل از وام های بانکی و اوراق بهاداری را در سامانه استعلام معوقات بانکی و استعلام بانک مرکزی وام توسط یک نهاد مالی از جمله بانک نگهداری می کند. به همین منظور است که بانک ها به عنوان یک نهاد مالی می بایست ریسک اعتباری هر یک از بدهکاران خویش را برآورد نمایند تا با در نظر داشتن رتبه اعتباری آنان در سایت اعتبارسنجی رو به ارائه تسهیلات بانکی یا عدم ارائه تسهیلات بانکی به آنان آورند. بنابراین روند اعطای تسهیلات بانکی می بایست بر حسب ریسک اعتباری و با توجه به رتبه اعتباری افراد متقاضی صورت گیرد که در این بین بانک ها از مدل سازی های مختلفی بهره می برند که یکی از آن ها مدل سازی اکچوئری می باشد که در ادامه به توضیح آن نیز خواهیم پرداخت.

بهره مندی از مدل سازی اکچوئری برای تسهیلات بانکی به افراد با رتبه اعتباری بالا

بانک ها برای اعطای تسهیلات از داده های مختلفی بهره می بردند تا با توجه به رتبه اعتباری افراد به آنان وام و سایر تسهیلات خویش را اعطاء کنند. امروزه از مدل سازی های پیشرفته تری در این راستا بهره می برند که یکی از آن ها مدل سازی اکچوئری می باشد که بر اساس این مدل سازی میانگین و انحراف معیار و همچنین نوع توزیع به گونه ای کاملا دقیق تر و منضبط تر برآورد می گردد تا بر حسب آمارهای ریاضی، بتوان رتبه اعتباری افراد را دقیق تر برآورد نمود تا روند اعطای تسهیلات بانکی را به افراد متقاضی بیشتر میسر گرداند و آن ها بتوانند با خیالی راحت تر و به دور از استرس به کار خویش ادامه ندهند و نگران این مسئله نباشند که افراد متقاضی نسبت به بازپرداخت بدهی های خویش تاخیر یا دیرکردی در نظر داشته باشند.

گزارشی از بررسی افزایش اعطای تسهیلات بانک مرکزی در سال 98

ارتباط هزینه های سرسام آور زندگی امروزی با تسهیلات بانکی

با توجه به هزینه های سرسام آور این روزهای زندگی روزمره ما بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور سهولت در زندگی افراد به فکر افزایش اعطای تسهیلات در سال 98 افتاده است تا به این منظور تمامی کسانی که با حفظ رتبه اعتباری خویش توانسته اند در سازمان اعتبارسنجی مشتریان بانک از خود نام و رسمی را به میان بگذارند، بتوانند از این امکان ویژه بهره مند گردیده و تسهیلات بیشتری را از بانک دریافت نمایند تا با بهره مندی از آن بتوانند هزینه های خود را به راحتی پرداخت نمایند. البته افزایش اعطای تسهیلات هم به نوبه خود ممکن است دردسرساز باشد. چرا که هر چقدر مبلغ این تسهیلات بالاتر باشد، ممکن است افراد نتوانند قسط آن ها را درست سر موعد مقرر شده خویش پرداخت نمایند. چرا که مسلما با افزایش تسهیلات، قسط های آن هم زیاد می شود. بنابراین کسانی که به فکر امتیاز اعتباری خویش یا همان رتبه اعتباری خود هستند، می بایست نسبت به این امر دقت عمل بیشتری به خرج دهند تا نمره اعتباری خود را در نظام اعتبارسنجی متزلزل نسازند.

گزارشی از بررسی افزایش اعطای تسهیلات بانک مرکزی در سال 98

طبق گزارشی که از بررسی افزایش تسهیلات بانک مرکزی در سال 98 صورت گرفته است، نتایج حاکی از آن است که مبلغ این تسهیلات روند به رشدی به خود دیده است و افراد متقاضی وام می بایست رتبه اعتباری مناسبی برای خود رقم زده باشند تا مشمول این تسهیلات گردند. با گزارش هایی که در این بین صورت گرفته است؛ به عنوان مثال مبلغ وام ازدواج که در سال 97 حدود 15 میلیون تومان بود، در سال 98 با 30 میلیون تومان افزایش قیمت مواجه گشته است تا زوج های جوانی که در این سال تصمیم به ازدواج گرفته اند، بتوانند از مبلغ مورد نظر نهایت بهره را برای خرید جهیزیه و سایر هزینه های خود پیش از عروسی ببرند. البته با توجه به افزایش مبلغ وام افرادی می توانند از این امتیاز اعتباری بهره مند گردند که رتبه اعتباری مناسب و درخوری داشته باشند تا بتوانند خود را مشمول دریافت وام ها کنند و علاوه بر آن در صورتی که باز هم آن ها بخواهند از وام های بخش ها دیگر بانک نیز بهره مند گردند، بتوانند با حفظ یا ارتقای رتبه اعتباری خویش از آن ها نیز بهره مند گردند.

حفظ رتبه اعتباری علی رغم افزایش مبلغ تسهیلات

با توجه به اینکه مبلغ تسهیلات داده شده بانک به متقاضیان وام های مختلف افزایش یافته است، افراد متقاضی وام ها می بایست طبق این شرایط هم رتبه اعتباری خویش را حفظ کنند. چرا که هر گونه دیرکرد در پرداخت قسط ها و بدهی های بانکی خود به منزله تزلزل در رتبه اعتباری افراد می باشد. به همین جهت است که این گونه افراد می بایست با توجه به افزایش مبلغ تسهیلات، قسط های بیشتری را پرداخت کنند که این خود نشان دهنده آن است که ممکن است فشار بیشتری روی این گونه افراد متقاضی وام ها آورده شود. ولی باز هم طبق این شرایط می بایست نسبت به پرداخت قسط های خویش متعهد بوده و آن ها را به موقع پرداخت نمایند تا رتبه اعتباری آن ها در نظام اعتبارسنجی متزلزل نگردد.

گزارشی درباره وضعیت سپرده ها و دریافت تسهیلات در استان ها

حفظ رتبه اعتباری به منظور بهره مندی از تسهیلات بانکی مختلف

با توجه به اهمیت وجود آمار در برنامه ریزی های مختلف، گزارشی درباره وضعیت سپرده ها و دریافت تسهیلات در استان های مختلف می توان طرح ریزی کرد که در این گزارش ها با توجه به استعلام معوقات از بانک مرکزی، میزان سپرده ها و دریافت تسهیلات مختلف از بانک های جمهوری اسلامی ایران را می توان به تفکیک استان ها نشان داد تا به این منظور میزان استفاده از سپرده و دریافت تسهیلات در هر یک از استان ها را بتوان به راحتی تشخیص داد. با توجه به رتبه اعتباری در میان افراد متقاضی وام های مختلف و نیز تسهیلات بانکی پس از استعلام بانک مرکزی، این دسته از افراد همواره به فکر ایجاد چاره ای بوده اند تا درست در موعد مقرر شده قسط های بانکی خویش، آن ها را پرداخت کرده تا وجهه خویش را در رتبه بندی اعتباری نظام اعتبارسنجی ننگین نسازند و در عین حال در یک شرکت اعتبارسنجی، رتبه اعتباری خوب و شایسته ای را برای خود رقم زده باشند. در ادامه به تفکیک استان ها در خصوص میزان دریافت تسهیلات بانکی و سپرده های مختلف خواهیم پرداخت تا به شکل آماری با این میزان بیش از پیش آشنا گردید.

گزارشی از وضعیت کل مانده سپرده ها و تسهیلات بانکی در سال 98

در سال جاری یعنی در سال 1398 وضعیت کل مانده سپرده ها و نیز تسهیلات ریالی و ارزی بانک ها و سایر موسسات اعتباری به تفکیک استان ها مشخص گردیده است که گزارش ها حاکی از آن است که تا پایان مهرماه امسال، مانده کل سپرده ها چیزی بالغ بر6/725 23 هزار میلیارد ریال بوده است که در نوع خود مبلغ بسیار بالا و چشمنوازی است. چرا که نسبت این مبلغ درست تا پایان مهرماه سال پیش چیزی حدود2/356  5 هزار میلیارد ریال یعنی حدود 2/29 درصد و نسبت به پایان سال پیش حدود2/052 3  هزار میلیارد ریال یعنی چیزی حدود 8/14 درصد روند رو به جلو و افزایشی به خود دیده است.

گزارش هایی که به تفکیک استان صورت گرفته است، نشان دهنده آن است که بیشترین مبلغ سپرده ها در این بین مربوط به استان بزرگ تهران می باشد که حدود 4/843 12 هزار میلیارد ریال و کمترین آن نیز مربوط به استان کهگیلویه و بویر احمد بوده است که مبلغی معادل بر 0/63 هزار میلیارد ریال بوده است.

اما در خصوص مانده کل تسهیلات نیز می توان گفت که مانع کل تسهیلات نیز بالغ بر8/947 16 هزار میلیارد ریال می باشد که همین مبلغ در مهر ماه سال پیش معادل8/093 3 هزار میلیارد ریال یعنی حدود 3/22 درصد و نسبت به پایان سال پیش6/857 1 هزار میلیارد ریال یعنی حدود 3/12 درصد روند افزایشی به خود دیده است که در این بین باز هم بیشترین مبلغ تسهیلات را استان تهران به خود اختصاص داده است و کمترین آن را استان کهگیلویه و بویر احمد از آنِ خویش کرده است. آمارها حاکی از آن است که کسانی که به فکر رتبه اعتباری خویش می باشند، می بایست در استان تهران با توجه به بیشترین مانده تسهیلات و سپرده ها بیش از سایر استان ها به فکر رتبه اعتباری خویش باشند تا بتوانند از تسهیلات بانکی بهره مند گردند.

ضمن اینکه خالی از لطف نیست که رقم بالای تسهیلات و سپرده ها در تهران منوط بر وجود دفاتر مرکزی بسیار زیادی از شرکت ها و موسسات تولیدی در این استان می باشد که همشهریان تهرانی می بایست به فکر رتبه اعتباری خویش باشند.

تاثیر تسهیلات بانکی بر اشتغال زایی در کشور

اخذ شرایط لازم دریافت وام با ارتقاء رتبه اعتباری خویش

با توجه به این که سیستم بانکداری جمهوری اسلامی ایران با دادن وام های مختلف به بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و ... به افراد متقاضی وام ها آن ها را یاری می رساند، در صورتی که این تسهیلات خود را به افراد متقاضی وام ها اعطاء سازد، می بایست هر یک از افراد متقاضی شرایط لازم را برای دریافت وام یا تسهیلات بانکی داشته باشند که یکی از مهمترین آن شرایط رتبه اعتباری این گونه از افراد می باشد که می بایست حتما در شرکت اعتبارسنجی از خود تا پیش از دریافت تسهیلات بانکی رتبه اعتباری خوب و شایسته ای را به ثبت رسانده باشند. اجرای این فرآیند سبب خواهد شد تا آنان در نزد بانک ها از اعتبار بسیار بالایی بهره مند بوده باشند و اعتبارسنجی آنان به خوبی در نزد بانک ها ثابت شده باشد.

تسهیلات بانکی به افراد متقاضی با رتبه اعتباری بالا

با توجه به اینکه تسهیلات بانکی به افراد متقاضی وام بدون داشتن یک رتبه اعتباری خوب و شایسته امکان پذیر نخواهد بود، این دسته از افراد همواره در تلاش هستند تا با حفظ رتبه اعتباری خویش در شرکت اعتبارسنجی شرایط لازم را برای دریافت تسهیلات بانکی در نزد بانک ها احراز نمایند. بنابراین رتبه اعتباری به نوبه خود سبب شده است تا افراد متقاضی وام های مختلف برای بهره مندی از تسهیلات بانکی هیچ گاه قسط های خویش را عقب نیندازند و نسبت به پرداخت معوقات خویش همواره در تلاش باشند تا وجهه آنان در نزد بانک لکه دار نگردد و همواره رتبه اعتباری خویش را در سطح قابل توجهی بالا نگه دارند تا در صورت ممکن باز هم بتوانند از تسهیلات بانکی مختلف بهره مند شوند.

تاثیر تسهیلات بانکی بر اشتغال زایی در کشور

تاثیر تسهیلات بانکی در اشتغال زایی در کشور می تواند با توجه به رتبه اعتباری بالا بسیار مثمر به ثمر و مفید تلقی گردد. مهمترین دلیل این امر ذکر این مسئله است که هر چقدر افراد بتوانند در حوزه های مختلف از تسهیلات بانکی بهره مند شده باشند، می توانند پول وام گرفته شده خود را در بخش های مختلفی سرمایه گذاری کنند و برای خود اشتغال زایی کنند. بنابراین به منظور اشتغال زایی در کشور هم که شده طیف وسیعی از مردم به منظور دریافت تسهیلات بانکی از بانک های مختلف کشور سعی بر ارتقاء رتبه اعتباری خویش در شرکت اعتبارسنجی می کنند تا به این ترتیب بتوانند شامل حال تسهیلات بانکی شوند که بانک های مختلف به افراد متقاضی وام ها به شرط بالا بودن رتبه اعتباری به آنان تقدیم می سازد تا به این منظور این افراد بتوانند با پیاده نمودن وام های کلان بانکی در سرمایه های مختلف برای خود اشتغال زایی نمایند و با همین شغلی که برای خود دست و پا کرده اند، می توانند پول های بسیار زیادی را به دست آورند. به گونه ای که به راحتی بتوانند پول قسط های بانک خویش را پرداخت کرده و برای خود سرمایه هایی هم کنار بگذارند تا روز و روزگار خویش را به خوبی بگذرانند و در عین حال با پرداخت به موقع قسط های خویش به بانک رتبه اعتباری خویش را همچنان تقویت کنند تا در مراحل آتی نیز باز هم تسهیلات بانکی شامل حال آن ها گردد. بنابراین تسهیلات بانکی می تواند تاثیر بسیار مفیدی در روند اشتغال زایی در کشور داشته باشد.

چرخه تولید چین به عنوان رتبه اعتباری نخست در جهان

رتبه اعتباری شرکت های تولیدکننده در سراسر جهان

با توجه به روند رو به رشد تولیدکنندگان چینی در آسیای مرکزی و در کل دنیا در این بخش برآن شده ایم تا جایگاه چین را در رتبه اعتباری تولیدکنندگان جهان مورد بررسی قرار دهیم که امتیاز اعتباری و نمره اعتباری آن ها پس از اعتبارسنجی در چه اندازه ای قرار دارد. شرکت اعتبارسنجی متولی اعطای رتبه اعتباری به شرکت های تولیدکننده است که بر حسب پارامترهای خاص خود رو به رتبه اعتباری شرکت ها آورده است که در این بین ما به جایگاه چین به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر در جهان خواهیم پرداخت تا به اطلاعات مفیدی در این باره دست یابیم. پس با ما همراه باشید تا به شما یادآور سازیم که چین چگونه توانسته است در طی سال های اخیر بازار اقتصاد دنیا را در دست بگیرد؟!!!

رتبه اعتباری شرکت ها بر حسب میزان تولید و فروش

با توجه به اینکه رتبه اعتباری شرکت ها را بر حسب میزان تولید و فروش و نیز پارامترهای گوناگون دیگر می سنجند، هر یک از شرکت های مختلف از اقصاء نقاط کشور سعی بر افزایش بی رویه خط تولید خود در محصولات مختلف می کنند و بر این اساس با بالاتر بردن کیفیت محصولات خویش بر آن هستند تا میزان رضایت مشتریان را به جا آورده و اقتصاد را در دست خویش قرار دهند. چیزی که تا دهه گذشته در دست آمریکا بود ولی به یکباره بازار چین کل دنیا را تسخیر نمود و با فروش فوق العاده محصولات خویش در سراسر این گیتی توانست رتبه اعتباری نخست را از آن خویش کند. به این صورت که در سال 2010 آمریکا رتبه نخست رتبه اعتباری در دنیا بود ولی پس از گذشت هشت سال رتبه نخست رتبه اعتباری در دنیا را چین از آن خود کرد.

جایگاه چین در رتبه اعتباری تولیدکنندگان دنیا

جایگاه چین در رتبه اعتباری در زمینه تولید محصولات مختلف در طی سالیان گذشته به گونه ای پیش رفته است که رتبه نخست دنیا را از آن خوش کرده است. آمارها حاکی از آن است که میزان تولید چین به گونه ای پیش رفت تا 30 درصد از کل اقتصاد کشور را در سال 2018 به خود اختصاص داده است که در نوع خود بسیار جالب توجه است. بنابراین تمامی آمارها نشان دهنده آن است که کشور چین توانسته است با اتخاذ یک رتبه اعتباری شایان توجه به رشد و بالندگی تولیدات خویش بیفزاید و خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده در جهان معرفی سازد. کشور چین با رشد بی نظیر انواع کالاهای مختلف توانسته است به چنین جایگاهی برسد. بنابراین تمامی شرکت ها می توانند با رشد و توسعه بازار کار و خطر تولید خویش میزان رضایت مشتریان خویش را در سراسر کشور برآورده نموده و محصولات خویش را در اختیار آن ها قرار دهند تا به این منظور خود را به یک ابرقدرت اقتصادی در دنیا معرفی سازند. کاری که چین در طی این سال ها انجام داده است و رتبه اعتباری بسیار جالب توجهی را از آن خویش کرده است تا همگان این کشور را به عنوان یک قدرت اقتصادی برتر در سراسر جهان بشناسند.

لغو لایحه اخذ مالیات از سود سپرده و سود سهام

گذشته لایحه اخذ مالیات از سود سپرده و سود سهام تاکنون

در گذشته های نه چندان دور روند کار بدین صورت بود که به سود سپرده و سود سهام مالیات گرفته می شود که این طرح به نوبه خود طرفداران و مخالفانی را در پی داشت. اما هر چقدر جلوتر رفتیم وزیر اقتصاد به این فکر افتاد که لایحه ای را تصویب نماید که در آن اخذ مالیات از سود سپرده و سود سهام را حذف کنند که با هم فکری های که اعمال شد، سرانجام لغو لایحه اخذ مالیات از سود سپرده و سود سهام عملی شد تا کلیه متقاضیان وام و تسهیلات مختلف از بانک ها بتوانند در سامانه جامع استعلام بانکی، رتبه اعتباری خویش را حفظ نموده و با یک رتبه اعتباری خوب و شایسته ای به روند کارهای بانکی خویش در نظام اعتبار سنجی ادامه دهند چرا که هر گونه مالیات اعمال شده از آن ها می توانست به نوبه خود سود سپرده های بانکی و سهام های آن ها را کمتر سازد و آن ها نتوانند بودجه لازم را برای پرداخت قسط های خویش درست سر موعد مقرر شده خویش فراهم سازند و در نتیجه رتبه بندی اعتباری آن ها دچار تزلزل می گشت. اما با این لایحه ای که لغو گردید، آن ها می توانند رتبه اعتباری خویش را همچنان حفظ نمایند.

اجرایی شدن طرح حذف مالیات از سود سپرده و سهام و تاثیر آن در رتبه اعتباری

پس از کش و قوس های فراوان وزیر اقتصاد کشور توانست طرح حذف مالیات را از سود سپرده های بانکی و سود های ناشی از سهام های افراد مختلف پیاده سازی نماید تا به این منظور کلیه متقاضیان بانکی بتوانند همچنان در رتبه بندی اعتباری، جایگاه شایسته ای را برای خود ثبت و ضبط نمایند که امکان گرفتن تسهیلات مختلف را همچنان از بانک های مختلف داشته باشند. بنابراین طرح اجرایی شدن حذف مالیات سبب گردیده است تا این گونه افراد با خیالی راحت قسط های خویش را مدیریت نموده تا دچار دردسر در نوع پرداخت آن ها نگردند و رتبه بندی اعتباری خویش را خدشه دار ننمایند. بنابراین در یک کلام می توان گفت که این طرح تاثیر به مراتب زیاد و چشمگیری در حفظ رتبه اعتباری افراد در نظام اعتبارسنجی در پی داشته است.

تاثیر رتبه اعتباری در دریافت تسهیلات بانکی

با توجه به اینکه افراد متقاضی وام های بانکی و سایر تسهیلات مربوط به بانک های مختلف در سراسر کشور می بایست حتما رتبه خوبی را در رتبه بندی اعتباری خویش در سازمان اعتبارسنجی به خود اختصاص داده باشند، این افراد همواره در تلاش هستند تا مبادا با تاخیر یا دیرکرد در نوع پرداخت و وصولات خویش به بانک ها رتبه اعتباری خویش را خدشه دار نمایند. به همین منظور رتبه بندی اعتباری، تاثیری بسیار چشمگیر در نوع دریافت کردن تسهیلات بانکی دارد و با طرحی که اخیراً اجراء شده است که در آن دیگر از سود سهام و سپرده های بانکی هیچ گونه مالیاتی گرفته نمی شود، می توان گفت: بستری برای این گونه افراد فراهم آمده است تا به این منظور بتوانند با خیال راحت قسط های خویش را پرداخت کرده و رتبه اعتباری خود را همچنان در اوج نگه دارند.