در حال بارگذاری

استعلام معوقات بانکی با کد ملی و پیش بینی شرکت اعتبارسنجی فیچ: کاهش رتبه اعتباری ترکیه

استعلام معوقات بانکی با کد ملی روشی برای اعتبار سنجی مشتریان است اما رتبه اعتباری کشورها توسط موسسه فیچ ارزیابی می شود. موسسه رتبه بندی فیچ یکی از سه موسسه ای در جهان است که در زمینه اعتبارسنجی فعالیت می کند. بر اساس گزارش فیچ ریتینگ رتبه اعتباری ترکیه نشان دهنده ضعف مالی خارجی و نوسانات اقتصادی و تورم بالا در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است. پس از آن تا به اکنون رشد اقتصادی در ترکیه در حال بهبود است. تورمی که از در آن سال ۲۰ درصد بود در آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی کاهش یافته است. آنچه موسسه اعتبارسنجی فیچ برای سال ۲۰۲۱ میلادی برای ترکیه پیش بینی کرده است رشد ۳.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی است که با انعطاف پذیری نسبی بخش های بانکی و شرکتی نسبت به بحرانی که در سه سال اخیر برای آن وجود داشته است زمینه مناسب تری را برای اجرای اصلاحات ساختاری به وجود آورده است.

استعلام معوقات بانکی با کد ملی رتبه اعتباری فرد را گزارش می دهد این معوقات در اقتصاد کلان بسیار تاثیر گذارند. برای مثال آنچه در گزارش های اخیر موسسه اعتبارسنجی فیچ آمده این است که این موسسه ارزیابی خود را نسبت به چشم انداز اعتباری ترکیه در بلند مدت از وضعیت با ثبات به وضعیت منفی تغییر داد و رتبه ی اعتباری ترکیه را «-BB» گزارش کرد. با توجه به گزارش ارائه شده توسط این موسسه عواملی که از نظر اهمیت و اثر گذاری در چشم انداز بلند مدت ترکیه تعیین کننده هستند عواملی همچون عدم وجود سیاست های پولی مناسب، تخلیه ذخیره ی ارز خارجی، کسری حساب های جاری گسترده و اعتبارات تشویقی عظیم می باشند که موجب شده اند شوک های مالی بسیاری به ترکیه وارد شود.

استعلام معوقات بانکی با کد ملی و کاهش رتبه اعتباری ترکیه

در استعلام معوقات بانکی با کد ملی میزان معوقات را مشاهده خواهید کرد که بالا بودن آن اقتصاد کلان کشور دچار آسیب خواهد شد. آنچه در ترکیه وجود دارد متفاوت است. به نقل از موسسه اعتبارسنجی فیچ دولت ترکیه در جهت حمایت از ارزش پولی لیر ترکیه دخالت های زیادی در بازار داشته است. از فروردین امسال تا الان لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا حدود ۱۶ درصد ارزش خود را از دست داده است که به علت خروج سرمایه از کشور و کسری شدید آن در بخش تجاری می باشد. با توجه به این نکته که ذخایر ناخالص ارزی یکی از مهمترین عوامل در مدل های اعتبارسنجی می باشد و این حقیقت که عمده الزامات برای تامین ارزی خارجی توسط بخش خصوصی انجام می گیرد، موسسه اعتبارسنجی فیچ در ارزیابی ها و بررسی های خود به بازار ذخایر ناخالص ارزی ترکیه تاکیدی ویژه داشته است. رشد استعلام وام به رشدی حدود ۲۵ درصد در آخر ماه جولای رسید که نرخ ۳۶ درصدی را برای بانک های دولتی نشان می دهد.

در استعلام معوقات بانکی با کد ملی رتبه اعتباری ترکیه در روش های اعتبارسنجی مشتریان نیز نشان دهنده ی برخی نکات می باشد. این رتبه با اقتصاد بخش خصوصی به صورت پویا و متنوع، وضعیت رو به بهبود تولید ناخالص داخلی، سطح میانگین بدهی خانوار و دولت و شاخص های سهولت در کسب و کار مورد حمایت قرار گرفته است اما آنچه بر رتبه اعتباری ترکیه سایه ی تاریک انداخته است عواملی همچون نرخ تورم بالا، نوسانات شدید در بخش های مختلف اقتصاد، ضعف در تامین مالی ارزی خارجی و ریسک های بالای سیاسی و ژئوپلیتیک می باشند.

منابع:

https://www.fitchratings.com/research/corporate-finance/fitch-downgrades-turkey-rgy-to-b-on-rating-watch-negative-29-04-202

این شرکت اعتبارسنجی در سال ۱۹۹۷ میلادی تاسیس شد و دارای کارشناسانی با اطلاعات جهانی است که آخرین و به روزترین اطلاعات تجاری را عرضه می کنند تا شرکت ها و اعطاکنندگان وام و تسهیلات بتوانند برای تصمیم گیری های مختلف اعتباری به صورت آگاهانه استفاده کنند. این شرکت به عنوان پرکاربردترین شرکت تامین کننده ی اعتبار و گزارش های اعتباری به صورت آنلاین شناخته شده است که اطلاعات آن مربوط به کار و کسب حدود سیصد و بیست میلیون شرکت می باشد. همچنین این شرکت با داشتن هفده دفتر کار در چهارده نقطه از جهان به استخدام حدود هزار و پانصد نفر اقدام کرده است.

Credit Safe به عنوان شرکت اعتبارسنجی اطلاعاتی اعتباری درمورد فراتر از سیصد و شصت و پنج میلیون مشاغل مختلف در سراسر جهان اطلاعات بسیار دقیق و به روز را با فرمت های مختلف و آسان در ابعاد و اندازه های گوناگون ارائه می دهد. نمراتی که توسط این شرکت ارائه می شوند به عنوان یکی از مطمئن ترین و قابل اعتمادترین در صنعت شناخته می شوند که می تواند نزدیک به هفتاد درصد از کل پرداخت ها را در کمتر از یک سال پیش بینی کند. گزارش های این سامانه اعتبارسنجی تا حد زیادی ساده است و تقریبا هر شخصی در یک تجارت می تواند با توجه به آن تصمیم گیری کرده و به راحتی از آن استفاده کند.

مدل امتیاز دهی شرکت اعتبار سنجی Credit Safe

مدل امتیاز دهی این شرکت اعتبارسنجی به گونه ای است که می تواند احتمال عدم بازدهی و موفقیت یک شرکت را در کمتر از یکسال پیش بینی کند. این مدل توسط یک تیم تحلیلی متخصص و خبره پایه گذاری شده است و به صورت مداوم به بررسی شرکت هایی می پردازد که در طی یک دوره ی یک ساله دچار ورشکستگی و شکست شده اند و ریسک انواع فعالیت های تجاری آنان دچار افزایش شده است. این تیم در بررسی های خود حدود صد متغیر را گردآوری کرده و هر یک را بطور جداگانه بررسی می کند تا بتواند دلیل و عامل اصلی این شکست را مشخص کند. امتیازهای این شرکت بین بازه ی صفر تا صد قرار می گیرد. این شرکت برای عرضه ی گزارشات درباره ی یک شرکت اطلاعات کامل آن شرکت در زمینه ی مالی در طی پنج سال اخیر را مورد ثبت و بررسی قرار می دهد و این گزارشات بخش های مختلفی را شامل می شود: از جمله می توان به ترازنامه، نرخ های کلیدی و ویژه، صورت نامه ی سود و زیان شرکت، میزان ذخایر آن و سرمایه موجود اشاره کرد.

این شرکت اعتبار سنجی داده های خود را در دو سطح ملی و جهانی تهیه کرده و با محصولات شرکت ترکیب می کند. همچنین Credit Safe اطلاعات محلی مربوط اعم از ثبت ها، انتشارات و منابع گردآوری بدهی و دیگر موارد از فرم های سنجش آنلاین استفاده می کند.

منابع:

www.creditsafe.com

بانک ها برای مشتریان دارنده دستگاه پوز و پایانه فروش خود بخشی را به رتبه اعتباری من اختصاص داده اند. مشتریان این بانک ها بر اساس میانگین ماهانه مانده سپرده ها که از تراکنش های دستگاه ها و پایانه های فروش ناشی می شود رتبه بندی می شوند. در این رتبه بندی به ازای هر صد هزار تومان مانده در حساب یک امتیاز به مشتری تعلق می گیرد. احتمالا شما هم تعجب می کنید بدانید که ایران دومین رتبه را در استفاده از دستگاه های پوز دارد. امروزه استفاده از دستگاه پوز امری جاافتاده است و بیشتر کسبه و مردم از آن استفاده می کنند. استفاده از کارت های بانکی به افزایش این دستگاه ها انجامیده است.

علاوه بر این رتبه اعتباری من از بین انواع سپرده های کوتاه مدت و بلند مدت، حساب سپرده جاری و حساب های قرض الحسنه امتیازدهی صورت می گیرد. در این میان بیشترین میزان امتیاز مربوط به میانگین حساب های جاری متصل به دستگاه های پوز می باشد. برای دارندگان پایانه های فروش از سمت بانک ها مزایا و تسهیلاتی نیز در نظر گرفته شده است. مراحل اعطای وام و تسهیلات به مشتریان از مرحله ی اعتبار سنجی عبور می کند. درخواست کنندگان وام و تسهیلات در ابتدا باید به سامانه ی سنجش اعتبار مراجعه کنند، سپس با وارد کردن کد ملی و شماره ی تلفن همراه کد تایید را دریافت کنند. لازم به ذکر است کد ملی وارد شده باید با کدملی سند تلفن همراه تطابق داشته باشد. پس از دریافت کد تایید به صفحه پرداخت می روند. بعد از پرداخت مبلغ نوشته شده می توانند گزارش اعتباری خود را دریافت کنند.

شیوه های اعتبار سنجی برای دریافت رتبه اعتباری من

در هنگام دریافت رتبه اعتباری من توسط سامانه سنجش اعتبار عوامل مختلفی وجود دارند که بر روی رتبه اعتباری تاثیر می گذارند و هر یک از این عوامل در رتبه ی نهایی تاثیر گذار هستند. اما لازم است قبل از پرداختن به این عوامل شیوه های این استعلام را توضیح دهیم. سنجش اعتبار به دو شیوه ی سخت و نرم تقسیم می شود. در استعلام سخت رتبه ای که به دست آمده در برگه ی گزارش اعتباری درج و در رتبه نهایی تاثیر می گذارد اما استعلام نرم بر روی رتبه ی نهایی تاثیری ندارد. علاوه بر آن شما باید در هنگام دریافت برگه ی گزارش اعتباری سابقه چک را نیز استعلام کنید. آنچه لازم به ذکر است این است که در ایران اعتبار  سنجی به شیوه ای که در دیگر کشورها وجود دارد نمی باشد و سنجش اعتبار برای اعطای تسهیلات و دیگر موارد بیشتر برای اشخاص حقوقی امکان پذیر است.

یکی دیگر از عواملی که در رتبه اعتباری من تاثیر گذار است استعلام چک در سامانه های سنجش اعتبار می باشد. همانطور که گفته شد در ایران سنجش اعتبار تنها برای افرادی که دارای دسته چک هستند به طور کامل صورت می پذیرد و افرادی که در طول عمر خود هیچ گونه دسته چکی به نام خود ثبت نکرده اند در این سنجش اعتبار جایگاهی نخواهند داشت. چک من و استعلام آن فقط برای افرادی است که از آن استفاده می کنند. چک برگشتی، مانده بدهی و دیگر موارد از این دست رتبه را کاهش می دهد. به طور خلاصه امروزه به علت افزایش استفاده از کارت های بانکی، استفاده از دستگاه های پوز افزایش یافته است و این عامل به مشتریان امکان می دهد تا با تراکنش های بیشتر از مزایای اخذ وام و تسهیلات بانک ها برای مشتریان بهره مند شوند.

اعطای تسهیلات بانکی به افراد مختلف

بانک های مختلف در هر شهر و دیاری معمولا به افراد مختلف تسهیلات بانکی ارائه می دهند. اما برای آنکه این دسته از افراد بتوانند از وجود تسهیلات بانکی بهره مند گردند؛ می بایست رتبه اعتباری بالا و شایان توجهی را در سامانه اعتبارسنجی کسب کرده باشند. با توجه به این مسئله که در شرکت اعتبارسنجی تمامی این مسائل مورد توجه قرار می گیرد؛ با استفاده از روش های اعتبارسنجی مشتریان در باشگاه مشتریان هر یک از بانک های مختلف، رتبه اعتباری افراد را تعیین نموده و فقط در صورت داشتن یک رتبه مناسب به این دسته از افراد تسهیلات بانکی را اعطاء می کنند. با توجه به این مسئله که نظام اقتصادی کشور نیز بر حسب سامانه اعتبارسنجی در نظر گرفته می شود؛ رتبه اعتباری می تواند نشان دهنده اقتصاد نوپا یا رو به افول هر کشوری باشد. از جمله شرکت های اعتبار سنجی مختلفی که در این راستا مشغول به فعالیت هستند؛ شرکت یا سامانه اعتبارسنجی اس اند گلوبال می باشد که این شرکت نتیجه اعتبارسنجی خود را بر حسب فاکتورهای لازم ارائه می بخشد. یکی از نتایجی که از این سامانه اعتبارسنجی مورد توجه قرار گرفته است؛ کاهش رشد اقتصادی هند می باشد که در ادامه به این مسئله پرداخته می شود.

رشد اقتصادی یک کشور با بررسی های سامانه اعتبارسنجی اس اند پی گلوبال

بر حسب نتایجی که پس از بررسی های لازم در سامانه اعتبار سنجی اس اند پی گلوبال از آن برداشت شده است؛ نتایج بررسی های لازم حاکی از آن است که پیش بینی می شود که رشد اقتصادی کشور هندوستان با کاهش چشمگیری در آینده ای نه چندان زیاد رو به رو خواهد شد. چرا که در سامانه اعتبارسنجی نامبرده شده افرادی که تسهیلات بانکی را از بانک های مختلف دریافت می کنند؛ دارای رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری خوبی باشند؛ این مسئله نشان دهنده رشد اقتصادی آن کشور است و برعکس افت اقتصاد کشور، نتیجه نمره اعتباری یا رتبه اعتباری آن کشور است. پس به طور کلی نتایج بررسی شده در این سامانه اعتبارسنجی از اهمیت بسزایی برخوردار است. چرا که بر حسب نتایج بررسی شده در این سامانه، رتبه اعتباری بالا یا پایین افراد در نظام بانکی می تواند نشان دهنده رشد یا افت اقتصادی یک کشور باشد.

پیش بینی کاهش رشد اقتصادی هند

با توجه به مسائلی که ارائه شد؛ بر حسب نتایج عاید آمده در سامانه اعتبارسنجی اس اند پی گلوبال نتایج بررسی شده حاکی از کاهش رشد اقتصادی کشور هندوستان می باشد. همین کاهش رشد اقتصادی کشور هند که بر حسب پیش بینی های سامانه اعتبارسنجی اس اند پی گلوبال می باشد؛ به معنای این مسئله است که رتبه یا امتیاز اعتباری افراد دریافت کننده تسهیلات بانکی در این کشور از رتبه اعتباری بالایی برخوردار نبودند و نتوانستند نسبت به تعهدات خویش در نظام بانکداری پای بند و متعهد باشند. به همین دلیل است که رتبه اعتباری افراد در سامانه اعتبارسنجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بنابراین همواره توصیه می شود که نسبت به رتبه اعتباری افراد مختلف توجه و اهتمام ورزیده شود تا به رشد اقتصادی کشور بتوان اطمینان حاصل کرد.

استعلام معوقات بانکی با کد ملی

امروزه تمامی کسانی که می خواهند از بانک های مختلف وام دریافت کنند؛ پیش از دریافت وام به منظور اعتبار سنجی در نزد بانک، مجبور به استعلام معوقات بانکی با کد ملی خواهند شد که در نظام بانکداری در جهت استعلام وام برای بانک این مسئله با استفاده از روش های اعتبارسنجی به راحتی صورت می پذیرد. هر یک از بانک های دولتی و خصوصی در این راستا با بهره گیری از شرکت های اعتبار سنجی که وجود دارد؛ از روش های مختلفی به این کار مبادرت می ورزند تا از رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری افراد مختلف پیش از دریافت تسهیلات بانکی مطلع گردند و سپس تسهیلات خویش را در صورت صلاحدید و عدم چک های برگشتی و معوقات بانکی به آن ها اعطاء سازند. بنابراین آمار و ارقام دقیق ارائه شده در این شرکت ها می تواند به نظام بانکی در اعطاء یا عدم اعطای تسهیلات بانکی کمک کند.

معرفی شرکت اعتبارسنجی  Global credit rating

یکی از شرکت هایی که در زمینه اعتبارسنجی افراد حقیقی و حقوقی سال ها مشغول به فعالیت است؛ شرکت اعتبارسنجی  Global credit ratingمی باشد که با نام اختصاری GCR نیز از آن یاد می شود. این شرکت اعتبار سنجی که بر حسب فاکتورها و معیارهای خاص خود افراد مختلف را اعتبارسنجی می کند تا به نوعی عصای دست نظام بانکداری به حساب آید؛ فعالیت خویش را در سال 1996 در ابتدا به عنوان بازوی آفریقایی داف و فلپس در بورس اوراق بهادار نیویورک آغاز نمود. شرکت اعتبارسنجی نامبرده شده در همان بدو تاسیس توانست خیلی زود جای پای خود را قرص کند تا شاهد رشد سریع و چشمگیری از آن باشیم. دیری نپایید که شرکت اعتبار سنجی  Global credit rating توانست خود را به عنوان یکی از پیشرو ترین و بهترین آژانس های رتبه بندی در آفریقا معرفی سازد و کم کم آوازه جهانی را در این حوزه کاری برای کسب کند. بنابراین امروزه شرکت اعتبارسنجی نامبرده شده را به عنوان یکی از شرکت های مطرح در اقصاء نقاط دنیا در زمینه اعتبارسنجی و دادن رتبه اعتباری به افراد حقیقی و حقوقی مختلف می شناسند که بر حسب فاکتورهای لازم در این زمینه به افراد مختلف رتبه اعتباری درخور نام و شخصیت آن ها با توجه به رفتارهای اقتصادی آن ها اعطاء می کند. بنابراین با توجه به شهرت این شرکت در دنیا و نتایج دقیق و منضبط آن ها می توان به عینه شرکت مورد نظر را به عنوان یکی از بهترین و کارآمدترین شرکت های اعتبارسنجی به حساب آورد که نظام بانکداری توانسته است به نتایج به دست آمده از این شرکت اعتبار سنجی به خوبی اطمینان حاصل کند.

اعطاء یا عدم اعطای تسهیلات بانکی با توجه به نظام رتبه بندی

با توجه به این مسئله که امروزه در شرکت اعتبارسنجی  Global credit ratingاشخاص حقیقی و حقوقی را رتبه بندی می کنند؛ در صورتی که هر یک از این افراد بخواهند تسهیلاتی را از بانک ها دریافت نمایند؛ بانک ها پس از استعلام معوقات بانکی و بررسی رتبه اعتباری آن ها رای به اعطاء یا عدم اعطای تسهیلات بانکی به این دسته از افراد می زند.

 روش های اعتبارسنجی مشتریان برای دریافت تسهیلات

روش های اعتبار سنجی مشتریان اولین مورد این است که قبل از اینکه شما بتوانید وام یا تسهیلاتی دریافت کنید باید استعلام معوقات بانکی با کد ملی از بانک های مختلف یا هر موسسه ی مالی و اعتباری دیگر را انجام داده باشید تا با اعطای تسهیلات و اعتبار به شما موافقت شود تا مشخص شود آیا شما توانایی بازپرداخت بدهی وام را دارید یا خیر. آن چیزی که در  زمان تصمیم گیری اهمیت می یابد اعتبار شما است. یکی از بهترین روش ها برای بررسی و ارزیابی در این مورد، ارزیابی سوابق اعتباری شما در گذشته است. دریافت گزارش اعتبار از سامانه اعتبار سنجی نشان می دهد که اعطا کننده ی وام چگونه میزان پایبندی به معاهدات مشتری یا متقاضی را تعیین می کند.

روش های اعتبارسنجی مشتریان اولین مرحله و البته شاید سخت ترین مرحله برای دریافت تسهیلات باشد اگر بتوانید این مرحله را پشت سر بگذارید نگرانی دیگری نخواهید داشت. در گزارش های اعتباری موارد مختلفی ارزیابی می شود و رتبه بر اساس آن ها تعیین می شود؛ از جمله این موارد می توان به میزان بدهی، سابقه ی چک برگشتی، تعداد اقساط مانده بدهی، مقدار بدهی که سررسید شده و پرداخت نشده است، استعلام اطلاعات شخصی اشاره کرد. سامانه جامع استعلام بانکی روشی برای دریافت گزارش اعتباری و رتبه ی اعتباری می باشد. شما با ورود به صفحه استعلام بانکی با وارد کرد کد ملی و شماره تلفن همراه می توانید با پرداخت مبلغ ذکر شده گزارش اعتباری خود را دریافت کنید.

معرفی شرکت تسهیلات دهنده در حوزه ساختمان eLE NP

شما با استفاده از روش های اعتبار سنجی مشتریان می توانید گزارش و رتبه اعتباری خود را دریافت کنید و از تسهیلات شرکت eLE NP در حوزه های مختلف ساختمان بهره مند شوید. از متداول ترین مدل های اعتبارسنجی مشتریان می توان به مدل های اکتشافی، آماری و تصادفی اشاره کرد. مدل های اکتشافی اعتبار سنجی مشتریان از طریق پرسشنامه اعتبارسنجی و رتبه بندی کلاسیک، سیستم های خبره و کیفی و در نهایت سیستم منطق فازی صورت می گیرد. در مدل های آماری از تحلیل های چند متغیره تفکیک شده، مدل های رگرسیونی و از شبکه های هوش مصنوعی استفاده می شود و در نهایت در مدل های تصادفی به مدل های نقدینگی و قیمت گذاری می پردازند. لازم به ذکر است که این مدل ها به صورت ترکیبی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

روش های اعتبارسنجی مشتریان توسط سامانه های اعطای گزارش اعتباری و اعتبارسنجی های بانکی که در جهان با نام اعتبار سنجی شناخته می شوند صورت می گیرد. این سامانه با سهیم شدن و مشارکت در اطلاعات سازمان هایی که وضعیت و رتبه اعتباری اشخاص حقیقی و حقوقی را دارند شکل می گیرد.  افراد عضو سامانه ی اعتبارسنجی مشتریان باید مطابق با استاندارد های معین و مشخصی اطلاعات و رتبه اعتباری افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی در قالب یک پایگاه داده به صورت منسجم گردآوری و  ذخیره نمایند. سپس اطلاعات به دست آمده با مدل های مختلف فوق الذکر ارزیابی شده و در نهایت رتبه اعتباری فرد مشخص می شود. اگر رتبه اعتباری فرد مناسب و بالا باشد آنگاه می تواند برای اخذ تسهیلات از شرکت های مختلف اقدام کند و اعطا کننده ی وام متناسب با رتبه اعتباری فرد در رابطه با سایر تعهدات تصمیم گیری خواهد کرد.

منابع:www.ele.com 

روش های اعتبار سنجی مشتریان اولین و مهمترین مرحله برای اعطای تسهیلات به متقاضیان می باشد. که به دو نوع سخت و نرم تقسیم می شود. در استعلام سخت زمانی است اعطا کننده ی اعتبار از دریافت کننده ی آن گزارشی تحت عنوان اعتبار سنجی درخواست نماید. استعلام سخت در گزارش اعتباری نوشته شده و بر نمره ی اعتبار اثر می گذارد. در استعلام نرم شخص گزارش اعتباری خویش را استعلام می نماید. این نوع از استعلام در گزارش ها ذکر نشده و بر نمره ی اعتبار تاثیری ندارد.

روش های اعتبار سنجی مشتریان در زمان دریافت تسهیلات با استفاده از سفته الکترونیک نیز به همان روش صورت می گیرد. نسخه های الکترونیکی سفته شامل اطلاعاتی است که مربوط به سری، مبلغ تمبر و سریال آن و مبلغ سقف تعهد می باشد که به وسیله ی اداره کل با دستورالعمل های گفته شده به بانک ها واگذار می شود. بانک ها موظف هستند سایر موارد لازم را مطابق با موارد مطرح شده در مواد سیصد و هفت و سیصد و هشت قانون اساسی تجارت در ارتباط با سفته در زمان استفاده از نسخه الکترونیکی سفته ها به صورت الکترونیکی رعایت کرده و تکمیل نماید.

روش های اعتبار سنجی مشتریان در سامانه ی ملی اعتبار سنجی به وسیله ی ارائه ی گزارش های اعتباری صورت می گیرد. بانکداری از طریق این سامانه با عرضه ی خدماتی همچون استعلام های بانکی و چک برگشتی به شما کمک می کند تا خطر معاملات اعتباری را کاهش دهید. این سامانه با ارائه ی یک کارنامه برای افراد که سال یک رتبه و یک نمره به عنوان گزارش اعتباری شناخته می شود. اعتبار سنجی مشتریان بانک برای اعطای وام و تسهیلات توسط این سامانه صورت می گیرد.

روش های اعتبار سنجی مشتریان؛ اعطای تسهیلات مربوط به کرونا

برای اعطای تسهیلات مربوط به کرونا از طریق سفته الکترونیک نیز روش های اعتبار سنجی مشتریان انجام می شود. طبق آخرین اطلاعات در اعطای تسهیلات حدود بیست هزار فقره تسهیلات از این طریق صورت گرفته است و با این اقدام و بصورت سفته الکترونیک مراجعات حضوری به بانک ها تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. این عامل به عنوان یکی از موارد مطرح شده در طرح اقتصاد هوشمند بوده است که برای راهبرد این طرح صورت گرفته است. اگر چه این طرح از بانک ملی برای تسهیلات مربوط به کرونا به بهره برداری رسید اما بانک ملی تنها بانک در این طرح نیست و در حال حاضر تمامی بانک ها با استفاده از این فرصت می توانند تسهیلات خود را به مشتریان و متقاضیان خود اعطا کنند.

نمونه فرم اعتبار سنجی مشتری در روش های اعتبار سنجی مشتریان شامل ورود با شماره تلفن و کد ملی است. لازم به ذکر است که در زمان درخواست فرم گزارش اعتباری باید شماره تلفنی که در سامانه ی مربوطه وارد می کنید متعلق به خودتان باشد و کد ملی وارد شده با کد ملی سند مربوط به خط تلفن همراه با هم مطابقت داشته باشند. پس از وارد کردن کد ملی و شماره تلفن وارد صفحه ای با عنوان پرداخت می شوید و پس از پرداخت مبلغ گزارش کد چهار رقمی را برای تایید شماره تلفن همراه وارد می کنید. پس از تایید شدن شماره تلفن همراه می توانید گزارش اعتباری خود را دریافت کنید.

اعتبار سنجی برای پرداخت تسهیلات بانک ها در سال ۹۹

در ابتدا لازم است از فرایند اعتبار سنجی که یکی از مهم ترین مراحل در اعطای تسهیلات بانکی از جمله مالی و اعتباری می باشد مطلع شویم. با وجود مقررات و شرایط سخت واگذاری و اعطای تسهیلات با کمی تاخیر صورت می گیرد اما هنگامی که گام نخست در غربالگری ها انجام شود نگرانی های مختلف در مورد عدم وصول تا حدود بالایی برطرف می شود زیرا وصول این مطالبات تحت تاثیر اعتبار سنجی بانکی متقاضیان برای اخذ تسهیلات است. ریسک اعتبار متقاضی گام ویژه در این فرایند می باشد. در این فرایند علاوه بر توانمندی های مالی ظرفیت ها و شایستگی افراد به عنوان ملاک عمل در نظر گرفته می شود.

هدف اصلی از اعتبارسنجی برقراری عدالت برای افراد، کاهش ریسک اعتباری، مرجوع شدن سریع سرمایه ها و ایجاد شرایط مطمئن تر برای دریافت کنندگان و اعطاکنندگان تسهیلات و سرمایه می باشد. استفاده از این گونه سیستم ها در کل دنیا رواج یافته است. روش های اعتبار سنجی مشتریان با استفاده از مدل های اماری صورت می گیرد. آنچه قابل ذکر است اینست که در ایران این فرایند تنها برای مشتریان حقوقی و شرکت ها انجام می پذیرد و برای مشتریان حقیقی چنین فرایندی در نظر گرفته نشده است زیرا وقتی افرادی در طول عمر خود از دسته چک  استفاده نکرده اند و یا وام بدون ضامن نگرفته اند این فرایند بر اساس چک برگشتی و اندازه ی نکول وام ها راه مناسبی برای سنجش نمی باشد.

روش های اعتبارسنجی

لازم به ذکر است که اعتبار سنجی بانک ها در ایران به صورت استعلام سخت و نرم صورت می پذیرد که شامل چک من، برگشت خوردن آن، بدهی های آنها می باشد و پرداخت تسهیلات به شرط نداشتن بدهی های غیرجاری و چک های برگشتی می باشد. اگر چه بعضی از بنگاه در این موارد مستثنی شده اند. آنچه به عنوان رایج ترین مدل اعتبارسنجی در امریکا شناخته می شود روش FICO می باشد که عوامل مختلفی در نمره ی مشتریان اثرگذار است؛ از جمله تاریخچه بازپرداخت و میزان سود به دست آمده ی فرد از تسهیلات، درخواست ها و تاریخ شروع اعتبار و تسهیلات و سوابق ورشکستگی فرد می باشد. اما در ایران این فرایند بر اساس سابقه چک من برای افراد بدون دسته چک امکانپذیر نیست. با این حال بر اساس آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی برای میزان پرداخت تسهیلات از فروردین تا آخر مرداد سال ۹۹ به بخش اقتصادی مبلغی حدود ۵۰۶۰.۸ میلیارد ریال بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

فارغ از اعتبارسنجی آنچه به عنوان تسهیلات در قالب سرمایه در پنج ماهه سال پرداخت شده است ۳۰۷۴.۶ هزار میلیارد ریال بوده است. بابت تامین سرمایه در بخش صنعت و معدن این مبلغ حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد بوده است. ذکر این نکته ضروری است که کنترل تورم را نیز باید در این مسیر در نظر گرفت و مراقب قدرت یافتن پتانسیل های مربوط به تورم که از فشار تقاضا ناشی می شود نیز بود. به همین علت از ابزاری های مهم در تامین اعتبار مالی اقتصادی افزایش توان مالی بانک ها با افزایش سرمایه و بهبود آن، کاستن از تسهیلات غیرجاری، تامین تسهیلات و سرمایه برای تولیدی ها می باشد.

شرکت اعتبار سنجی فیچ یکی از معدود موسسات معتبر در جهان است که در زمینه ی سنجش اعتبار فعالیت می کند؛ این موسسه اخرین گزارشی به روز از چشم انداز و پیش بینی اقتصاد دنیا منتشر کرده است. بر اساس گزارش ارائه شده توسط موسسه رتبه بندی فیچ اقتصاد آینده دنیا در سال آینده با رشدی حدود ۴ درصدی روبرو خواهد شد. این موسسه در سال گذشته پیش بینی کاهش ۴.۴ درصدی داشت که پس از گذشت چند ماه از سال مشخص شد که روند رشد کمتر در نظر گرفته شده بود.

در اعتبار سنجی به دست آمده توسط موسسه جهانی رتبه بندی فیچ روند رو به بهبود رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی گزارش شده است. بر اساس پیش بینی این موسسه در گزارشی که در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ میلادی انجام گرفت، به دنبال کاهشی که در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۳.۹ درصد وجود داشت در سال آینده اقتصاد جهانی شاهد رشد تا حدود ۴ درصد خواهد بود اما لازم به ذکر است که روند رشد در کشور های مختلف یکسان نبوده و در برخی کشورها نسبت به سایر کشورها این روند رشدی سریع تر خواهد بود. بر اساس سابقه اعتباری به دست آمده و پیش بینی ها کشورهایی مانند ژاپن، مکزیک، روسیه و اسپانیا که با چالش های بسیاری در زمان شیوع کرونا رو به رو بوده اند در سال آینده روند رشد ضعیف تری خواهند داشت.

شرکت اعتبارسنجی فیچ: روند رو به رشد اقتصاد در سال ۲۰۲۱

در مقابل بر اساس گزارش شرکت اعتبار سنجی فیچ بازارها و اقتصاد هایی که دچار چالش های کمتری بوده اند و ریسک سطوح پایین تری در موضوعات سیاسی و بهداشتی داشته اند از اقتصاد رو به رشد بهره ی بیشتری خواهند برد و در طی سال آینده رشد بیشتری را نسبت به سایر کشور ها خواهند داشت. کشور هایی همچون کره جنوبی، لهستان، ویتنام، امارات متحده عربی و مالزی که از اقتصاد بازار های چین تاثیر پذیری بیشتری دارند بهبود رشد پرقدرت تری خواهند داشت. رتبه اعتباری من و شاخص های موجود برای بررسی رشد و بهبود کشور ها نشان دهنده ی این است که رشد در کشور ها به طور متوالی پیش می رود و به اعتقاد متخصصان و کارشناسان این موسسه در ماه های اخیر روند رشد نسبت به ۲۰۲۰ آغاز شده است.

در اعتبارسنجی افراد توسط سامانه ملی سنجش اعتبار کشور یکی از موارد لازم رجوع به سامانه جامع استعلام بانکی می باشد. یکی از مشکلات موجود در شبکه های بانکی کشور معوقات مشتریانی است که تسهیلات دریافت کرده اند. لازم به ذکر است که امروزه استعلام معوقات به علت کاهش زمان دیرکرد و تاخیر در زمان بازپرداخت صورتحساب ها و بدهی ها صورت می گیرد. اما با توجه به آمارهایی که در این زمینه وجود دارد این معوقات دارای رقم های بسیار بالا می باشند به همین دلیل بهتر است که برای این مورد راه چاره ای اندیشیده شود زیرا نتایج وجود چنین معوقاتی برای اقتصاد کلان کشور بسیار آسیب زاست. از جمله اینکه سطح ریسک اعتباری افزایش خواهد یافت؛ روند اخذ تسهیلات پیچیده تر خواهد شد؛ سیستم بانکی دچار افت کیفی خواهد شد؛ ناامیدی نسبت به آینده اقتصادی بالاتر خواهد رفت. به صورت کلی هر چه سخت گیری ها در این زمینه بیشتر باشد اقتصاد کشور بهره ی بیشتری خواهد برد.

منابع:

www.marketwatch.com

www.fitchratings.com

مشاغل مختلف فعال در کشور

کسب و کارهای مختلف در بازار به عنوان فعالان اقتصادی روزانه حجم قابل توجهی از محصولات خریداری شده را به منصه فروش می رسانند و از این طریق دست به سودآوری می زنند. این دسته از افراد برای خرید کالاهای مختلف به صورت عمده گاهی مجبور به استفاده از اسناد مهم بانکی از جمله چک و سفته می شوند که می بایست نسبت به بازپرداخت آن ها در موعد مقرر متعهد گردند تا به این ترتیب بتوانند امتیاز اعتباری خود را در شرکت های اعتبارسنجی حفظ نمایند. شرکت های اعتبارسنجی مشتریان در این بین تمامی چک های برگشتی آن ها را به صورت دقیق و جامع ثبت و ضبط می کند تا در صورت بروز هر گونه چک برگشتی یا عوامل دیگر رتبه اعتباری یا امتیاز اعتباری آن ها کاهش نیابد. یکی از همین شرکت های اعتبارسنجی، شرکت اعتبارسنجی مودیز می باشد که این شرکت از جمله شرکت های بسیار معروف در زمینه اعتبارسنجی به شما می آید. با همه گیر شدن ویروس کرونا در جوامع بشری و ضربات مهلکی که به کسب و کارهای مختلف وارد آورده است، این شرکت اعتبارسنجی به بررسی تاثیر ویروس کرونا روی مشاغل و کسب و کارهای مختلفی آورده است که در ادامه نتایج این گزارشات بیان خواهد شد.

شرکت اعتبارسنجی مودیز در طی جدیدترین گزارشی که از خود ارائه داده است، به بحث و بررسی در خصوص ریسک های احتمالی در مشاغل مختلف در منطقه آسیا- اقیانوسیه و آفریقا پرداخته است. این شرکت اعتبارسنجی نتایج بحث و بررسی های خود را در سه گروه ریسکی مختلف شامل: حداقل ریسک، ریسک میانه و حداکثر ریسک ابراز داشته است و مشاغل مختلفی را در هر یک از این زیر گروه ها آورده است. بر حسب گزارش هایی که از شرکت اعتبارسنجی مودیز در خصوص تاثیرپذیری مشاغل مختلف با توجه به بحران جهانی ویروس کرونا صورت گرفته است؛ نتایج حاکی از آن است که مشاغل مختلفی از جمله: خطوط هواپیمایی، صنعت خودروسازی، بازی‌ها و سرگرمی‌ها، خرده فروشی‌ها، نفت و گاز و حمل و نقل جهانی جزء مشاغل پر ریسک به شمار می آیند که می بایست در پی شیوع ویروس کرونا این کسب و کارها و مشاغل را به طور کامل تعطیل نمود و از هر گونه فعالیت ها در این زمینه سر باز زد تا بتوان جلوی ویروس کرونا را گرفت. از جمله مشاغل با ریسک میانه نیز می توان به بازار املاک و مستغلات، معادن و فلزات، صنعت فولاد، کشاورزی، املاک تجاری، خدمات میادین نفتی، تولیدات انواع نوشیدنی، تولیدات شیمیایی، محصولات طبیعی و بازاریابی و پالایش اشاره داشت و مشاغل مختلفی از جمله: خدمات شبکه و اینترنت، شرکت‌های تجاری (ژاپن)، تولید محصولات صوتی و تصویری، شرکت های مهندسی ساخت و ساز، کلیه محصولات مصرفی، شرکت ‌های سرمایه‌گذاری مختلف، کنگلومرها و نیز بسته بندی کالاهای مختلف طبق شرکت اعتبارسنجی مودیز جزء مشاغل با ریسک کم یا حداقل ریسک ممکن به شمار می آیند که البته این بدان منزله نیست که این دسته از مشاغل مختلف هیچ گونه ریسکی ندارند و نباید هیچ گونه احتیاطی نمود، بلکه به این معناست که نسبت به سایر مشاغل مختلف بر طبق گزارش های شرکت اعتبارسنجی مودیز از ریسک پایین تری برخوردار است.