نمره اعتباری کسب‌و‌کار در آمریکا چگونه محاسبه می‌شود؟

در آمریکا سه موسسه گزارش‌دهی اعتباری به نام‌های دان و برد استریت، اکسپرین و اکویفاکس نمره اعتباری کسب‌و‌کارها را محاسبه می‌نمایند. اما هر کدام روش‌های خاص خود را برای انجام این کار دارند. در مقاله پیشین نمره اعتباری و گزارش اعتباری شرکت دان و براد استریت بررسی شد در این مقاله به بررسی شرکت‌های اکسپرین و اکویفاکس می‌پردازیم.(برای دریافت نمره اعتباری شرکت خود همین الان اقدام کنید)

شرکت اکسپرین

اکسپرین نمره اعتباری کسب‌و‌کار را کمی متفاوت‌تر از دان و برد استریت محاسبه می‌کند. آن‌ها اطلاعات تعهدات اعتباری شرکت را از وام‌دهندگان و تامین‌کنندگان و پرونده‌های قانونی و هر اطلاعات مرتبط با بنگاه کسب می‌کنند. سپس الگوریتم، ریسک کسب‌و‌کار را بر مبنای اعتبار، سوابق عمومی و اطلاعات دموگرافیک تعیین می‌کند.

نمره اعتباری کسب‌و‌کار اکسپرین

اکسپرین محصولی به نام گزارش نمره اعتباری ارائه می‌دهد که شامل نمره اعتباری کسب‌و‌کار و همچنین اطلاعات دیگر شامل روندهای پرداخت، تاریخچه حساب و سوابق عمومی است. برایان وارد مدیر بازاریابی اکسپرین می‌گوید بررسی این اطلاعات به طور منظم به شناسایی روش‌های ایجاد اعتبار برای شرکت کمک خواهد کرد. این عدد ما بین صفر تا 100 است. نمره اعتباری کسب‌و‌کار اکسپرین متفاوت از نمره پیدکس دان و برد استریت و شاخص پرداخت اکویفاکس است زیرا عوامل مختلفی را به غیر از تاریخچه پرداخت در نظر می‌گیرند.

عواملی که بر نمره اعتباری کسب‌و‌کار اکسپرین اثر می‌گذارند شامل مانده وام‌های معوقه، تاریخچه اعتباری کسب‌و‌کار و روند پرداخت مانند وجود وام، پرونده‌های قضایی برعلیه کسب‌و‌کار، ورشکستگی‌ها و اندازه و سن شرکت است. به طور کلی، حتی به کسب‌و‌کارهای کوچک که با مسئولیت‌پذیری از اعتبار استفاده می‌کنند ریسک متوسط- کم تخصیص داده می‌شود. در حالیکه کسب‌و‌کارهای تثبیت شده با تاریخچه اعتباری محکم آسانتر به رتبه‌بندی ریسک -کم دست خواهند یافت.

نمره اعتباری کسب‌و‌کار در آمریکا چگونه محاسبه می‌شود؟

نمره اعتباری کسب و کار

شرکت اکویفاکس

اکویفاکس روش مخصوص خود را برای محاسبه نمره اعتباری کسب‌و‌کار دارد. اگرچه اکسپرین و اکویفاکس از روش‌های مشابه استفاده می‌کنند. به این صورت که اطلاعات شرکت، تاریخچه پرداخت، داده‌های اعتبار و .. را فراهم و سپس آن را ارزیابی می‌کنند. در هنگام ارزیابی، اکویفاکس روندهای پرداخت، تاریخچه اعتباری کسب‌وکار، سوابق عمومی و دموگرافیک را بررسی می‌کند.

نمرات اعتباری کسب‌و‌کار اکویفاکس

اکویفاکس برای ارزیابی اعتبار شرکت سه نمره اعتباری متفاوت را همراه با گزارش اعتباری کسب‌و‌کار ارائه می‌دهد، این سه نمره اعتباری عبارتند از: نمره شاخص پرداخت (payment index score) ، نمره ریسک اعتباری (credit risk score) و نمره ریسک شکست (failure risk (score.

همانند نمره پیدکس، شاخص پرداخت اکویفاکس عددی ما بین صفر تا 100 در نظر گرفته می‌شود که بیانگر تعداد پرداخت‌های به موقع بنگاه است و داده‌های فروشندگان و اعتبار‌دهندگان را نشان می‌دهد. این نمره برای پیش‌بینی رفتار آینده بنگاه طراحی نشده است اما دو نمره دیگر برای این منظور به کار می‌روند.

نمره ریسک اعتباری کسب‌و‌کار احتمال معوق شدن پرداخت‌ها را در نظر می‌گیرد. دامنه نمره بین 101 تا 992 تعیین شده است و موارد زیر را در تعیین نمره در نظر گرفته شده است:

اندازه بنگاه
حد اعتبار در دسترس حساب‌های اعتباری مانند کارت‌های اعتباری
 عمر قدیمی‌ترین حساب اعتباری افتتاح شده
شواهد تراکنش‌های غیر مالی، مانند فاکتورهای فروشندگان، معوق شدن دو یا تعداد بیشتری گردش حساب
نمره شکست کسب‌و‌کار، احتمال شکست کسب‌و‌کار را در طی 12 ماه می‌سنجد. این نمره از 1000 تا 1610 تعیین شده است. هر چقدر این نمره کمتر باشد احتمال شکست کسب‌و‌کار بیشتر است. در تعیین نمره شکست کسب‌و‌کار موارد زیر در نظر گرفته شده است:

عمر قدیمی‌ترین حساب مالی
مقدار حد اعتبار کارت‌های اعتباری که در سه ماه گذشته مصرف شده است.
وجود حساب‌های معوق یا دیر‌کرد پرداخت در 24 ماه گذشته.
شواهد تراکنش‌های غیر مالی، مانند فاکتورهای تامین کنندگان، معوق شدن دو یا تعداد بیشتری گردش حساب
برای هر دو نمره ریسک اعتباری و نمره شکست کسب‌و‌کار، رتبه صفر ورشکستگی را نشان می‌دهد.

منابع: nerdwallet & fundera

نظر خود را راجع به این مقاله بنویسید.

نظری ثبت نشده است
اولین نظر را شما ثبت کنید.
خودت رو اهلیت سنجی کن !
سامانه اعتبارسنجی آیس
با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خودت و یا دیگران ( البته با تائید خود شخص ) می توانید با چند کلیک ،گزارش اعتباری خود شامل تسهیلات دریافتی ، وجود یا عدم وجود چک برگشتی ،و ضمانتهایی را که برای شخص دیگری انجام شده است را مشاهده کنید.