ابلاغ بخشنامه حذف ضامن از وام های خرد توسط رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در جدیدترین اظهارات خود، بخشنامه حذف ضامن از وام های خرد را به تمامی بانک ها ابلاغ نموده است. جناب آقای علی صالح آبادی به منظور سهولت دسترسی مردم به این وام ها همه بانک ها را مکلف به رعایت سازی آن کرده است. بنابراین هیچ بانکی در این زمینه نباید به مشتریان خود سخت گیری نمایند. چرا که امروزه با اعتبارسنجی، می توان به راحتی به میزان خوش حساب یا بد حساب بودن یک فرد در نظام بانکی، پی برد. پس دیگر جایی برای اعمال سختگیری ها توسط بانک ها برای ارائه وام های خرد به افراد حقیقی و حقوقی باقی نمی ماند. چرا که به جای استفاده از یک یا دو ضامن برای این وام ها و تسهیلات خرد بانکی، بانک ها می توانند از اعتبارسنجی و رتبه اعتباری مشتریان خود استفاده کنند. چرا که استفاده از این روش، برای اشخاص حقیقی و حقوقی با سهولت بیشتری همراه است و معضلات ضامن و وثیقه را ندارد.

ابلاغ بخشنامه حذف ضامن از وام های خرد

رئیس کل بانک مرکزی

ابلاغیه های جدید در راستای حذف ضامن از وام های خرد

در ابلاغیه رئیس بانک مرکزی در راستای تسهیل در پرداخت وام های خرد به مشتریان بانکی، بخشنامه جدیدی هم ارائه شده است. این بخشنامه نیز مبتنی بر وثائق و تضامین به منظور پرداخت انواع وام ها و تسهیلات بانکی است. بخشنامه های جدید رئیس کل بانک مرکزی در نهایت در راستای سهولت در ارائه خدمات بانکی از جمله: وام های خرد به مردم می باشد. بدین ترتیب برای دریافت این تسهیلات، نه نیاز به ضامن است و نه نیازی به ارائه وثیقه در نزد بانک می باشد. تنها پارامتری که در این زمینه مورد نیاز است؛ داشتن رتبه اعتباری A می باشد که نشان دهنده رتبه اعتباری بالای افراد حقیقی و حقوقی در نظام بانکی است. بدین ترتیب هر یک از اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با داشتن یک رتبه خود در سامانه اعتبارسنجی از این وام ها بهره مند شوند. این ابلاغیه های جدید در نتیجه به منظور حذف ضامن از وام های خرد صورت گرفته است.(برای بررسی رتبه اعتباری خودتان وارد شوید)

الزام بانک ها به رعایت بخشنامه رئیس کل بانک مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی در بخشنامه حذف ضامن و وثیقه از وام های خرد، تمامی بانک ها را به اجرای این دستورالعمل ملزم گردانده است. در این بین بانک های قرض الحسنه نسبت به سایر بانک ها عملکرد بهتری را داشته اند و به اصطلاح در این زمینه میان بانک های عامل، پیشرو بوده اند. سایر بانک ها نیز به رعایت ارائه وام بدون ضامن برای تسهیلات و وام های خرد به مشتریان خود ملزم شده اند. بنابراین تمامی بانک ها در آینده ای نه چندان دور می بایست به این بخشنامه های جدید رئیس کل بانک مرکزی، ملزم شده و از آن غافل نشوند. بانک هایی که چنین امکانی را در اختیار مشتریان خود قرار ندهند؛ تخلف نموده اند. بدین ترتیب شما می توانید با بهره مندی از این بخشنامه ها در سریعترین زمان ممکن وام های خرد خود را دریافت کنید. چرا که دیگر زمان زیادی از شما برای دستیابی به ضامن از بین نخواهد رفت.

نظر خود را راجع به این مقاله بنویسید.

حسین جعفرنتاج نوشت : 1401/09/04
با سلام بسیار بخشنامه مفیدی هست که بیشتر مردمی برای نداشتن ضامن از عمل‌و قرص‌و... باعث شده از توانایی هاشون و فلج شدن یا منجر منجر میشه یا خدای نکرده مرگ اتفاق میفتد و الان خدارشکر این مشکل هم حل شد سپاس و تشکر از رئیس‌کل بانک مرکزی
پاسخ
Sahra نوشت : 1401/09/02
سلام خیلی خوبه اگر این ابلاغیه انجام بشه چون کسانی که بیماری صعب العلاج دارند برای وام ۱۰ تا ۵۰ تومنی دو تا ضامن باید داشته باشند که خیلی ها ندارن و نمیتونن به موقع درمان رو شروع کنند که خدایی نکرده به از دست دادن تواتایی هاشون و فلج شدن منجر میشه یا مرگ اتفاق میفتد
پاسخ
مهدی ملک محمدی نوشت : 1401/05/31
بسیار بخشنامه مفیدی بود که خیلی از مشکلات مردم قرارگرفتن وام ضامن بود که خدا رو شکر حل شد ممنون
پاسخ
خودت رو اعتبارسنجی کن !
سامانه اعتبارسنجی آیس
با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خودت و یا دیگران ( البته با تائید خود شخص ) می توانید با چند کلیک ،گزارش اعتباری خود شامل تسهیلات دریافتی ، وجود یا عدم وجود چک برگشتی ،و ضمانتهایی را که برای شخص دیگری انجام شده است را مشاهده کنید.