اهمیت امتیاز یا نمره اعتباری برای هر یک از افراد حقیقی و حقوقی

در یک گزارش اطلاعات اعتباری که در سامانه های اعتبارسنجی به صورت به روز اعلام می گردد؛ نمره اعتباری برای هر یک از افراد حقیقی و حقوقی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. چرا که با استفاده از همین امتیاز یا نمره اعتباری است که فردی مشمول بهره مندی هایی همچون انواع وام و تسهیلات و خرید اقساطی محصولات مختلف می شود و شخص دیگری از بهره مندی هر یک از این مزایا محروم می ماند. بنابراین بهتر است همواره هر یک از افراد به فکر رتبه اعتباری خود باشند. رتبه یا نمره اعتباری هر یک از افراد حقیقی و حقوقی وابسته به عملکرد خویش در نظام بانکی است. بانک ها نیز بر اساس گزارش های اعتباری از سامانه های اعتبارسنجی است که آن ها را ملاک عمل قرار داده تا مشتریان خوش حساب خود را از مشتریان بدحساب خویش جدا سازند. ملاک ها و عوامل مختلفی روی کاهش یا افزایش رتبه اعتباری هر فردی تاثیرگذار هستند که بهتر است به هر یک از آن ها توجه ویژه ای ورزیده شود تا هر یک از افراد بتوانند رتبه یا نمره اعتباری خویش را ارتقاء دهند و از مزایا و تسهیلات بانکی به خوبی بهره مند گردند. با توجه به اهمیت قائل شدن رتبه اعتباری درج شده در هر یک از این گزارش های اعتباری و اعطاء یا عدم اعطای تسهیلات بانک ها بر اساس نمره اعتباری مشتریان، ممکن است فردی نسبت به رتبه اعتباری خود اعتراض داشته باشد که در ادامه در خصوص نحوه اعتراض به گزارش اعتباری توضیحاتی آورده می شود.(همین الان با دریافت گزارش اطلاعات اعتباری، نمره اعتباری و سابقه رفتار اعتباریت رو بررسی کن)

 

نحوه اعتراض به گزارش اعتباری

اعتراض به گزارش اعتباری

 

نحوه اعتراض به گزارش اعتباری

همان طور که گفته شد؛ در صورتی که نمره اعتباری شما با آنچه در گزارش های اعتبارسنجی آمده است؛ دارای مغایرت باشد؛ شما حق اعتراض دارید تا از حق خود در این زمینه به خوبی دفاع کنید. به طور کلی نحوه اعتراض مشتریان بانکی به عنوان افراد حقیقی و حقوقی به رتبه اعتباری خود بدین شرح است که ابتدای امر در صورت وجود مغایرت می توانند در شعبه مورد نظر اعتراض خود را وارد سازند تا کارمند آن شعبه، اعتراض شما را در نزد نماینده بانک و نماینده بانک نیز در سامانه جامع اعتبارسنجی به ثبت برسانند. نماینده سامانه مورد نظر نیز موظف است تا پیگیری های لازم را در خصوص این موضوع صورت بخشیده و در صورتی که ادعای شما مبنی بر وجود مغایرت در رتبه اعتباری شما با گزارش های اعتباری صحیح باشد؛ ساز و کارهای لازم را برای اصلاح نمره اعتباری شما در سامانه مربوطه از طریق بانک ارسال کننده اطلاعات فراهم می نماید. بدین ترتیب نمره اعتباری شما اصلاح می گردد و به صورت آنی و لحظه ای، رتبه اعتباری جدید اصلاح شده شما در گزارش های بعدی اعتبارسنجی به دست کارمند شعبه مورد نظر می رسد. بنابراین جایی هم برای اعتراض به گزارش های اعتباری مبنی بر وجود مغایرت نمره اعتباری شما با آنچه در گزارش های اعتباری آمده است؛ پیش روی شما قرار دارد تا شما بتوانید طبق این مراحل اعتراض خود را به ثبت برسانید و آماده اصلاح آن در سامانه باشید.

نظر خود را راجع به این مقاله بنویسید.


حجت اله نوشت : 1400/06/05
عالی
پاسخ
حجت اله نوشت : 1400/06/05
برنامه عالی واقعاادرم راحت میشه ازمعطلی توبانکها
پاسخ
زینب طالبی نوشت : 1400/06/05
OK 👍 👌 فقط سریعتر مشخصاتمو اوکی کنین خیلی سپاسگذرارم
پاسخ
زینب طالبی نوشت : 1400/06/05
لطفا شماره منو سریعتر تغییر بدین وثبت کنین وچکمو رو هم اوکی کردم ممنون میشم اعتبارم درست کنین میخوام وام بگیرم لطفن و دسته چک
پاسخ
آیس نوشت : 1400/06/05
زینب عزیز، بهبود رتبه اعتباری امری زمانبر است. سه ماه بعد از رفع سو اثر چک برگشتی و یا پرداخت اقساط سررسید گذشته رتبه اعتباری روند بهبود را آغاز می کند.
خودت رو اعتبارسنجی کن !
سامانه اعتبارسنجی آیس
با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خودت و یا دیگران ( البته با تائید خود شخص ) می توانید با چند کلیک ،گزارش اعتباری خود شامل تسهیلات دریافتی ، وجود یا عدم وجود چک برگشتی ،و ضمانتهایی را که برای شخص دیگری انجام شده است را مشاهده کنید.