بانک مرکزی اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها را سخت‌تر کرد

در راستای اثبات سلامت مالی و اطمینان خاطر از عمل به تعهدات مالی به بانک‌ها، بانک مرکزی مولفه‌های جدیدی برای اعتبارسنجی مشتریان اضافه کرده که حاکی از سخت شدن دریافت چک و وام برای افراد است.

بانک مرکزی برای نظم بخشی به روند تسهیلات دهی بانک‌ها سامانه‌ای برای اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها طراحی کرد که در این سامانه جزئیات سابقه چک برگشتی، بدهی معوق بانکی، ضمانت افراد برای تسهیلات، وضعیت درآمدی، تعداد و میزان تسهیلات دریافتی سررسید نشده، مورد بررسی قرار می‌گیرد.(همین الان اعتبارسنجی مشتریانت رو با آگاهی و رضایتش دریافت کن)

بانک مرکزی اعتبارسنجی مشتریان بانک‌ها را سخت‌تر کرد

اعتبارسنجی مشتریان

اما در روزهای اخیر گفته‌هایی مطرح شد مبنی براینکه بانک مرکزی قصد دارد تا تعداد مولفه‌های تاثیرگذار بر اعتبارسنجی و در نتیجه دامنه اعتبارسنجی برای دریافت چک و وام را افزایش دهد که این مولفه‌ها شامل موارد زیر است:

۱- محکومیت‌های مالی قضایی: بر این اساس عدد محکومیت مالی در سامانه درج و محاسبه می‌شود.

۲- بدهی‌های مالیاتی: به معنای پرداخت مالیات و میزان درآمد ابرازی برای مالیات.


۳- جرایم رانندگی: به این صورت که تعداد تخلفات و میزان جرایم و پرداخت جرایم در اعتبارسنجی لحاظ می‌شود. این مولفه با هدف ارزیابی ریسک مشتری در نظر گرفته خواهد شد.

۴- بدهی پرداخت عوارض گمرکی.

۵- ثبت سفارش‌های وارداتی که منجر به واردات نشده است.

بدین منظور، پیگیری‌ها از بانک مرکزی در این زمینه حاکی از آن است که افزایش مولفه‌ها برای اعتبارسنجی حتمی است و این امر در جهت اثبات سلامت مالی و اطمینان از عمل به تعهدات مالی افراد انجام می‌شود که سایر کشورها نیز تجربه آن را داشته‌اند./ ایرنا  

منبع: ایرانonline

نظر خود را راجع به این مقاله بنویسید.

محمدسپیده دم نوشت : 1400/04/27
هنوزهیچ اعتبارسنجی برای من انجام نشده است
پاسخ
سجاد نوشت : 1400/04/27
عالی
پاسخ
سجاد نوشت : 1400/04/27
عالی
پاسخ
آرش ترمه چی نوشت : 1400/04/27
جرائم رانندگی؟ یعنی عدم پرداختش یا جریمه شدن؟
پاسخ
آیس نوشت : 1400/05/09
بله عدم پرداخت جرایم رانندگی هم باید امتیاز منفی محسوب بشه! (سیستم های اعتبار سنجی اعتباری) در کل رفتار پرداخت تعهدات افراد رو رصد می کنه و پرداخت به موقع جرایم رانندگی هم نوعی خوش حسابی تلقی میشه!
خودت رو اعتبارسنجی کن !
سامانه اعتبارسنجی آیس
با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خودت و یا دیگران ( البته با تائید خود شخص ) می توانید با چند کلیک ،گزارش اعتباری خود شامل تسهیلات دریافتی ، وجود یا عدم وجود چک برگشتی ،و ضمانتهایی را که برای شخص دیگری انجام شده است را مشاهده کنید.