رتبه اعتباری کشورها چگونه و توسط چه شرکت‌هایی انجام می‌شود؟

رتبه اعتباری ارزیابی اعتبار یک وام گیرنده به طور کلی یا با توجه به بدهی یا تعهد مالی خاص است. رتبه بندی اعتباری را می‌توان به هر بانک و موسسه اعتباری که تقاضای وام گیرندگان را برای اعطای وام و تسهیلات بررسی می‌کنند، ارائه داد.  وام یک بدهی است - در واقع یک قول، غالبا قراردادی و رتبه بندی اعتباری احتمال اینکه وام گیرنده قادر باشد و مایل به بازپرداخت وام در محدوده زمانی و مبلغ اقساط وام باشد را بدون پیش فرض تعیین می‌کند. رتبه اعتباری بالا، احتمال بازپرداخت وام را به طور کلی و بدون هیچ مشکلی نشان می‌دهد. رتبه اعتباری ضعیف نشان می‌دهد که وام دهنده در گذشته در بازپرداخت وام مشکل داشته و ممکن است در آینده از همین الگو پیروی کند. رتبه بندی اعتباری بر شانس شرکت برای تایید تقاضای وام گیرنده معین یا دریافت شرایط مطلوب برای دریافت وام مذکور تاثیر می‌گذارد.(همین حالا می تونی رتبه اعتباری خودت یا دیگران رو بررسی کنی)

چه شرکت‌هایی رتبه اعتباری را تعیین می‌کنند؟

رتبه اعتباری را یک شرکت‌ اعتبارسنجی تعیین می‌کنند. یک شرکت اعتبار سنجی از طریق جمع آوری داده‌ها و اطلاعات مالی و اعتباری مشتریان بانک‌ها و از طریق فناوری و راهکارهای خود نمره و رتبه اعتباری آنها را تعیین می‌کند. هر موسسه ای که وام می‌دهد – بانک‌ها و شرکت‌های مالی و اعتباری می‌توانند از نمره و  رتبه اعتباری استفاده کنند تا تقاضای مشتریان برای دریافت وام و تسهیلات ارزیابی کنند و آنها را اولویت بندی کنند.

رتبه اعتباری کشورها چگونه و توسط چه شرکت‌هایی انجام می‌شود؟

رتبه اعتباری

چگونه می‌توانید رتبه اعتباری خود را بهبود بخشید؟

برای بهبود رتبه اعتباری اقدامات زیر را باید انجام دهید.

1 – پرداخت اقساط را به موقع انجام دهید.

آیا قبلا در گزارش‌های اعتباری خود پرداخت دارای تاخیر داشتید؟ پرداخت‌های دیر هنگام بر نمره و رتبه اعتباری شما تاثیر منفی می‌گذارند. با پرداخت به موقع اقساط وام و تسهیلات دریافتی می‌توانید قدمی مثبت برای بهبود آن بردارید.

2 - مانده حساب کارت اعتباری را پرداخت کنید.

وقتی بدهی کارت اعتباری خود را کاهش می‌دهید، به بهبود نمره و رتبه اعتباری خود کمک می‌کنید. استفاده کمتر از کارت اعتباری ممکن است تاثیر مثبتی مثبتی بر روی نمره اعتباری شما بگذارد.

3 - از یک شرکت اعتبارسنجی کمک بخواهید.

اگر می‌خواهید به بانک و موسسه مالی و اعتباری خاصی تقاضای دریافت وام و تسهیلات ارائه دهید، قبل از آن می‌توانید با کمک یک شرکت اعتبارسنجی از نمره و رتبه اعتباری خود مطلع شوید. اگر ببینید که حد نصاب لازم برای دریافت وام و تسهیلات از یک موسسه مالی و اعتباری و یک بانک را ندارید، باید هر چه زودتر نسبت به بهبود آن اقدام کنید.

4 - اضافه کردن یک حساب اعتباری جدید را در نظر بگیرید.

در تلاش برای بهبود نمرات و رتبه‌های اعتباری نباید حساب‌های جدیدی را که به آنها احتیاج ندارید، باز کنید. با این وجود، اگر فقط در گزارش اعتباری خود کارت اعتباری دارید، اضافه کردن حساب اعتباری دریافت وام ممکن است به نفع شما باشد. برعکس آن نیز صادق است.

5 – استعلام از حساب اعتباری خود را محدود کنید.

خوب است گزارش اعتباری خود را هر زمان که دوست دارید بررسی کنید. انجام این کار هرگز به نمره اعتباری شما آسیب نمی‌رساند. اما فقط باید به وام دهندگان اجازه دهید اعتبار شما را استعلام بگیرند، وقتی واقعا به چیزی احتیاج دارید.

منبع: self

نظر خود را راجع به این مقاله بنویسید.

نظری ثبت نشده است
اولین نظر را شما ثبت کنید.
خودت رو اهلیت سنجی کن !
سامانه اعتبارسنجی آیس
با وارد کردن کد ملی و شماره موبایل خودت و یا دیگران ( البته با تائید خود شخص ) می توانید با چند کلیک ،گزارش اعتباری خود شامل تسهیلات دریافتی ، وجود یا عدم وجود چک برگشتی ،و ضمانتهایی را که برای شخص دیگری انجام شده است را مشاهده کنید.