در حال بارگذاری

باورهای اشتباه در مورد اعتبارسنجی اشخاص حقیقی

همانطور که در مطالب قبلی اشاره شد به دلیل پیچیدگی در الگوریتم های محاسباتی رتبه اعتباری مردم عادی دچار باورهای غلط در مورد اعتبارسنجی می شوند که به برخی از آن ها در پایین اشاره می کنیم:

  1. اولین باور غلط این است که چک کردن امتیاز اعتباری (Credit score) رتبه اعتباری ایشان را کاهش می دهد؟

می توان گفت هم بله و هم خیر. اگر تمایل دارید از امتیاز اعتباری خود با خبر شوید می توانید با خیال راحت خودتان را اعتبار سنجی کنید. اعتبار سنجی توسط خود شخص هیچ تاثیری روی امتیاز اعتباری ندارد، حتی اگر شخص هر روز امتیاز اعتباری خود را چک کند. اما اگر این شخص برای گرفتن رتبه اعتباری خود، ظرف مدت کوتاهی (معمولا ۶ ماه) سراغ شرکت های متعددی رفته و به هر کدام از آن ها اجازه دهد تا او را اعتبار سنجی نمایند، به امتیاز اعتباری وی لطمه وارد خواهد شد. این قاعده در مورد اقدام کردن برای وام مسکن، وام دانشجویی یا وام اتومبیل صادق نیست. چرا که ماهیت اقدام برای این وام ها ایجاب می کند تا شخص به سراغ شرکت های مختلف رفته تا بتواند وامی متناسب با شرایط خود را پیدا کند. البته این استثنا نیز زمانی درست خواهد بود که تمامی استعلام های گزارش اعتباری ظرف مدت ۳۰ روز انجام شوند. تمامی موارد بالا در مورد اعتبارسنجی در کشور کانادا می باشد و هنوز در ایران به دلیل تازه بودن بحث اعتبارسنجی و رتبه اعتباری خیلی مشخص نیست.

  1. آیا افزایش درآمد شخص می تواند امتیاز اعتباری او را بالا ببرد؟

پاسخ سئوال منفی است و امتیاز اعتباری به درآمد اشخاص وابسته نمی باشد.

  1. آیا افزایش مبلغ موجودی در حساب بانکی امتیاز اعتباری را افزایش می دهد؟

خیر. مبلغ موجود در حساب بانکی هیچ ارتباطی به امتیاز اعتباری ندارد.

  1. آیا پرداخت بدهی ها بلافاصله امتیاز اعتباری را افزایش می دهد؟

بله و خیر. اگرچه پرداخت بدهی ها به افزایش امتیاز اعتباری کمک شایانی می نماید، اما معمولا ترمیم خسارت های وارد شده به امتیاز اعتباری به زمان طولانی تر و حتی در بعضی موارد به ۶ سال زمان نیاز دارد. به عبارت دیگر اگرچه پرداخت بدهی ها اولین و مهم ترین اقدامی است که هر شخص برای بهبود سابقه اعتباری خود می تواند انجام دهد، اما این اقدام بلافاصله اثر بخش نبوده و نتایج مطلوب آن در طول زمان به ثمر می نشیند. البته در ایران دیده شده که تسویه اقساط عقب افتاده در اعتبار سنجی افراد و افزایش رتبه اعتباری ایشان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

  1. امتناع از پرداخت بدهی تا چند سال روی سابقه اعتباری افراد تاثیر می گذارد؟

چنانچه شما به شرکتی یا بانکی که به "موسسات اعتبار سنجی" گزارش می دهد، بدهی پرداخت نشده دارید و یا بدهی شما به Collection Agency واگذار شده است، سابقه اعتباری شما ۳ تا ۷ سال تحت تاثیر منفی قرار می گیرد (که در اکثر موارد ۷ سال است البته درکشور کانادا). پس از گذشت این زمان، عدم پرداخت شما تاثیری روی سابقه اعتباری شما نخواهد داشت.

  1.  آیا تسویه کامل کارت اعتباری (Credit Card) و بستن آن به افزایش امتیاز اعتباری کمک می کند؟

خیر. این مورد یکی از رایج ترین شایعات در دنیای اعتبارسنجی است. پرداخت کامل کردیت کارت یا لاین-آف-کردیت و بستن آن معمولاً به جای افزایش امتیاز اعتباری، آن را کاهش می دهد. مخصوصاً اگر سقف اعتبار کارت یا حسابی که آن را بستید بالا بوده و یا این کارت یا حساب قدیمی بوده باشد. به خاطر بسپارید که باز کردن حساب کردیت کارت و یا حساب های اعتباری مانند لاین-اف-کردیت و بستن آن ها، هر دو به امتیاز شما لطمه می زنند. بر این اساس هر گاه به شما پیشنهاد باز کردن حساب اعتباری شد، قبل از اقدام کردن، در مورد آن به خوبی فکر کنید. در ضمن توجه داشته باشید که حساب بانکی با حساب اعتباری تفاوت دارند. شما می توانید حساب بانکی خود را هر زمان که اراده کنید بدون تاثیر منفی روی امتیاز اعتباری ببندید.

  1. آیا تعداد کارت های اعتباری متعدد بر رتبه اعتباری ما تاثیر می گذارد؟

خیر. تعدد کارت های اعتباری تاثیری بر رتبه اعتباری نخواهد داشت و فقط میزان استفاده از اعتبار یا بدهی شماست که بر رتبه اعتباری شما تاثیر گذار خواهد بود.

  1. امتیاز اعتباری من پایین است و هیچ موسسه ای به من وام نمی دهد. چگونه می توانم امتیاز اعتباری ام را در این حالت بالا ببرم؟

این مشکل برای تازه واردین در کانادا یا کسانی که به علت بدهی امتیاز پایینی دارند بسیار رایج است. راه حلی که وجود دارد این است که می توانید برای Secured Credit Card اقدام کنید. به این ترتیب بانک مبلغی را که شما تعیین می کنید به عنوان وثیقه در حسابتان بلوکه می کند و به همان مقدار روی کردیت کارت به شما اعتبار می دهد. به این صورت شما صاحب اعتبار شده اید و از این لحظه با پرداخت به موقع قبض های کارت اعتباریتان به تدریج امتیاز اعتباری خود را بالا می برید. در نهایت پس از گذشت یک یا دو سال اگر مشکل جدیدی در سابقه اعتباری تان وجود نداشته باشد، معمولاً بانک مبلغ بلوکه شده را آزاد می کند و شما می توانید کماکان از کارت اعتباریتان استفاده نمایید.

  1. آیا گزارش اعتباری بدون اجازه و تائید من قابل مشاهده است؟

خیر، در ایران بدون رضایت شما، شخص و یا شرکتی نمی تواند به گزارش اعتباری شما دسترسی پیدا کند.

 

 

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد به این نتیجه می رسیم که در کانادا افراد می بایست تلاش کنند تا رتبه اعتباری خود را افزایش دهند. البته این مورد درباره رتبه اعتباری در ایران نیز صادق است. برای افزایش رتبه اعتباری می بایست مواردی را رعایت نمود که در مطالب بعدی این موارد را بازگو خواهیم نمود. البته شما می توانید جهت افزایش رتبه اعتباری خود در ایران از کارشناسان اعتبار یکپارچه سپهر (آیس) مشاوره رایگان بگیرید.

 

 

مزایای رتبه بندی اعتباری برای شرکت‌ها چیست؟

رتبه بندی اعتباری یک ابزار مهم برای وام گیرندگان برای دسترسی به وام‌ها و کارت‌ های اعتباری است. داشتن رتبه خوب اعتباری به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به راحتی از نهادهای مالی یا بانک‌ها وام بگیرند. بانک‌ها معمولا شرایط وام را به صورت تابع اعتبار رتبه بندی شما تعیین می‌کنند؛ این به این معنی است که هرچه رتبه بندی اعتباری بهتر باشد، شرایط گرفتن وام شما بهتر می‌شود. اگر رتبه اعتباری شما ضعیف باشد، بانک ممکن است حتی شما را برای گرفتن وام رد کند.

 

 

رتبه بندی اعتباری

مزایای رتبه بندی اعتباری و سامانه رتبه بندی اعتباری برای شرکت‌ها

در ادامه این مقاله رتبه بندی اعتباری تلاش می‌شود تا مزایای آن بررسی خواهد شد.

1-گرفتن وام با هزینه‌ی کمتر

یک شرکت با امتیاز بالای رتبه بندی اعتباری و نیز رتبه اعتباری بالادارای فرصتی می‌شود تا هزینه‌های وام گرفتن را از طرف مردم با دادن سود کمتر نسبت به سپرده‌های ثابت یا اوراق قرضه یا سهام کاهش دهد. زیرا سرمایه گذاران حاضرند به جای سرمایه گذاری در اوراق قرضه با ریسک بالا و سود بالا در دادن وام به شرکت‌های دارای رتبه اعتباری بالا با ریسک پایین اما سود کمتر سرمایه گذاری کنند.

2- دسترسی به مخاطبان گسترده تر برای وام گرفتن و اخذ تسهیلات:

اهمیت رتبه بندی اعتباری در این است که یک شرکت دارای رتبه‌ی خوب اعتباری و گزارش اعتباری مناسب می‌تواند از طریق مطبوعات و رسانه‌های دیجیتال سرمایه گذاران بیشتری را در پروژه‌های خود جذب کند. سرمایه گذاران در اقشار مختلف جامعه می‌توانند به وسیله ابزار امتیاز اعتباری و رتبه اعتباری بالاتر آن شرکت جذب شوند زیرا سرمایه گذاران تمایل دارند در جایی سرمایه گذاری کنند که پرداخت به موقع بهره و بازگشت اصل مبلغ سرمایه گذاری توسط آنها تضمین شده است.

 

 

 

3-رتبه بندی اعتباری به عنوان ابزاری برای بازاریابی:

رتبه بندی اعتباری شرکت ها می‌تواند به ابزاری برای بازاریابی برای ایجاد تصویر بهتر در برخورد با مشتریان و افزایش اعتماد به نفس آنها در تولید و عرضه‌ی محصولات و کالاهای‌شان و افزایش کسب درآمد و سود آنها شود.

 

رتبه بندی اعتباری

4-کاهش هزینه‌های عمومی:

یک شرکت دارای رتبه‌ی اعتباری بالا می‌تواند با حداقل هزینه میزان جذب سرمایه گذاران را افزایش دهد. این شرکت از پرداخت هزینه‌های مربوط پوشش رسانه‌ای، کنفرانس‌ها و تبلیغات در رسانه‌های مختلف معاف شود. رتبه بندی اعتباری در پول و زمان شرکت‌ها صرفه جویی می‌کند. یک شرکت پخش می تواند رتبه اعتباری مشتریان خرد و کلان خودرا دریافت کرده و برمبنای امتیاز اعتباری آن شرکت به وی کالا و خدمات اعتباردهد.

5-رتبه بندی اعتباری انگیزه‌ای برای رشد و پیشرفت:

رتبه بندی اعتباری می‌تواند برای شرکت‌های مختلف برای رشد و پیشرفت انگیزه ایجاد کند، زیرا رقیبان در تلاش هستند با افزایش اعتماد به نفس خود از طریق این رتبه بندی تشویق شوند تا عملیات یا پروژه‌های جدیدی بر عهده بگیرند و از شما جلو بیفتند. با نمایش تصویر بهتر و ایجاد رتبه اعتباری بالاتر، شرکت می‌تواند با نشان دادن انضباط و شفافیت مالی از منابع دولتی و شرکت‌های خصوصی یا بانک‌ها پس از ارزیابی موفق، وام و کمک‌های مالی خوبی دریافت کند.

6- عرضه کننده ناشناخته:

رتبه اعتباری، باعث به رسمیت شناختن عرضه کننده می‌شود، در حالی که وارد شدن به بازار از طریق مبنای سرمایه گذار گسترده‌تر است که بر اساس رتبه بندی به جای «تشخیص نام» تکیه می‌کند.

 

7- مزایای رتبه بندی اعتباری برای کارگزاران و واسطه‌های مالی:

اعتبار شرکت‌هایی که به شدت ارزیابی می‌شوند، به نفع کارگزارانی است که می‌خواهند آنها را پذیرش کنند، چرا که تلاش کمتری برای مطالعه‌ی وضعیت اعتبار شرکت‌ها برای متقاعد کردن مشتریان خود برای انتخاب پیشنهاد سرمایه گذاری در این شرکت‌ها انجام می‌دهند.

منابع:

investtopmedia

yourarticlelibrary