در حال بارگذاری

رتبه اعتباری چیست؟

امتیازی است که از طریق سامانه اعتبار سنجی به هر شخص داده می­شود. این امتیاز نشان‌دهنده ریسکی است که هر فرد وام خود را پرداخت نکند. هرچه امتیاز اعتباری بیشتر باشد. این ریسک کمتر است. امتیاز اعتباری از طریق اطلاعات گذشته بانکی هر فرد به دست می‌آید.

گزارش اعتباری چیست؟

گزارش اعتباری شامل امتیاز اعتباری و نحوه بازپرداخت وام ها مانند تأخیر داشتن می‎باشد. این گزارش با جمع ‌آوری اطلاعات از منابع مختلف و تحلیل این اطلاعات بدست می‌آید.

آیا بانکها در ارتباط با چگونگی پرداخت تسهیلات به همدیگر اطلاع می‌دهند؟

بله، اگر شما به عنوان مثال تسهیلاتی در بانکی داشته باشید این بانک اطلاعات تسهیلاتی شما را با تمام بانکها تسهیم کرده و به اشتراک می‌گذارد. در حال حاضر در ایران طبق آیین‌نامه نظام سنجش اعتبار و بخشنامه مربوطه، همه بانکها موظف به در اختیار قراردادن اطلاعات تسهیلاتی مشتریانشان در سامانه اعتبارسنجی شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران هستند.

چه اطلاعات منفی دیگری از منابع اطلاعاتی کشور و همچنین بانکها با یکدیگر تسهیم می‌شوند؟

چکهای برگشتی یکی از اطلاعات منفی مشتریان است که در سامانه اعتبارسنجی به اشتراک گذاشته می‌شود. مطابق آئین‌نامه نظام سنجش اعتبار سازمان، سازمان امور مالیاتی، مراجع صالح قضایی، اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان ثبت احوال، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکتهای بیمه نیز از جمله تامین‌کنندگان اطلاعات سامانه اعتبارسنجی ملی محسوب می‌شوند.

اگر شما یک وام‌گیرنده خوب باشید، این موضوع چه مزیت‌هایی را برای شما در بردارد؟

اگر شما اقساط تسهیلاتی را که دریافت کرده‌اید بطور منظم و به موقع پرداخت نمایید، این اطلاعات در اختیار تمام بانکها قرار می‌گیرد. این اطلاعات به عنوان جنبه مثبت رفتار اعتباری شما محسوب شده و در رتبه اعتباری شما موثر است. در واقع شما با اصلاح رفتارتان، نوعی وثیقه شهرتی (Reputational Collateral) را ایجاد می‌دهید که بر اساس آن‌ بانک‌ها می‌توانند شرایط دریافت تسهیلات برای مشتری را تسهیل نمایند.

آیا شما می‌توانید به محتوای گزارشها اعتراض نمایید؟

مشتریان حق دارند در صورت مشاهده هرگونه مغایرتی در محتوای اطلاعاتی گزارش اعتباری خود، نسبت به آن اعتراض نمایند. فرایند موضوع به این نحو است که اعتراض دریافتی از طریق کاربر شعبه به نماینده بانک و در نهایت به نماینده سامانه اطلاع داده شده و نماینده سامانه با پیگیری موضوع و در صورت صحیح‌بودن ادعا، زمینه اصلاح آن را در سامانه از طریق بانک ارسال‌کننده اطلاعات فراهم می‌نماید.

آیا من باید اغلب گزارش اعتباریم را چک کنم؟

سوابق اعتباری شما نقش بزرگی را در هنگام درخواست برای گرفتن انواع تسهیلات اعتباری یا وام بازی می‌کند. در اکثر کشورها قانون به افراد جامعه این اجازه را داده است تا گزارش اعتباری خود را از سامانه دریافت کنند. از آنجا که این گزارشها در تصمیم‌گیری بانکها نسبت به شما بسیار مهم است بنابراین به‌روزرسانی اطلاعات و اطمینان از صحت آن برای شما بسیار مهم است. همچنین شما انتظار دارید خطاهای احتمالی در گزارش شما جهت جلوگیری از تصمیم نادرست در هنگام دادن درخواست اعتباری اصلاح شود.

چه اطلاعاتی در گزارشهای اعتباری نمی‌آید؟

اطلاعات مربوط به نژاد، علایق مذهبی، سابقه بیماری‌، شیوه زندگی شخصی، اولویتهای سیاسی، اسامی دوستان، سوابق کیفری، میزان درآمد و گردش حساب مشتری، فهرست دارایی‌های شخص و دیگر اطلاعاتی که جزو سوابق محرمانه اشخاص تلقی می‌شود در سامانه جمع‌آوری نمی‌شود.

چه مواردی به عنوان سابقه یا اطلاعات منفی در گزارشهای اعتباری می‌آید؟

اطلاعات منفی شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت منفی بازپرداخت صورت‌حساب‌های شخص از جمله قبوض آب و برق و تلفن و گاز، سابقه چک برگشتی، سابقه منفی بدهی مالیاتی، موارد اثبات شده از جعل و تقلب و احکام دادگاهی، اعلام ورشکستگی و تخلفات مالیاتی و بیمه‌ای، تاخیر در بازپرداخت بدهی‌ها و … می‌باشد.

چه اطلاعاتی در گزارش اعتباری درج می شود؟

اطلاعات شخصی شامل:


– اطلاعات سابقه منفی ورشکستگی و مالیاتها، این اطلاعات از پایگاه داده‌های عمومی ارسال می‌شود.


– اطلاعات خاص در مورد هر یک از تسهیلات اعتباری، دریافتی مانند تاریخ افتتاح حساب، مبلغ وام، نحوه پرداخت اقساط وام در طول یک سال گذشته در گزارشهای اعتباری موجود است. این اطلاعات از طریق بانک‌هایی که از آن‌ها تسهیلات دریافت نموده‌اید به این سامانه ارسال شده و بصورت ماهیانه به‌روزرسانی می‌شود.


– آمار استعلام‌های صورت‌ گرفته از شما از سامانه اعتبارسنجی در طول یکسال گذشته


– نام و نام خانوادگی و آخرین آدرس، شماره تماس، کد ملی، تاریخ تولد، جنسیت، این اطلاعات از درخواستهای شما برای دریافت تسهیلات استخراج می‌شود، بنابراین صحت این اطلاعات به دقت و کامل‌بودن درخواستی که به هنگام تقاضا برای تسهیلات پر می‌کنید ارتباط دارد.

سوالات مطرح شده کاربران

"کد رهگیری" رتبه اعتباری چیست و چه کاربردی دارد؟
شناسه خاص مربوط به هر گزارش می باشد که برای سهولت در انجام پیگیری یک گزارش کارایی دارد.
نمره یا امتیاز اعتباری چگونه نمایش داده می شود؟
عددی است بین 0 تا 900 . که از صفر تا 460 خیلی ضعیف، 460 تا 520 ضعیف، 520 تا 580 کم ریسک، 580 تا 640 خوب و 640 تا 900 عالی می باشد.
گزارش اعتباری، رفتار مالی شخص در چند سال گذشته را نمایش می دهد؟
گزارش اعتباری رفتار مالی شخص در 8 سال گذشته را نشان می دهد.
آیا بعد از 24 ساعت برای دریافت گزارش وجهی باید پرداخت کنیم؟
اعتبار گزارش ها از زمان اخذ، 24 ساعت می باشد. و پس از آن برای دریافت گزارش اعتباری مجددا باید پرداخت صورت پذیرد.
حروف"A, B, C, D, E" در رتبه اعتباری به چه معناست، کدام بازه ها را شامل می شود و اعداد بعد از این حروف در رتبه اعتباری به چه معناست؟
هر کدام از این حروف نشان دهنده رتبه اعتباری است. A عالی، B خوب، C کم ریسک، D ضعیف و E خیلی ضعیف است. و اعداد بعد از آن نیز 1 و 2 و 3 است که هر کدام یک بازه عددی از رتبه اعتباری را شامل می شود.
"خلاصه وضعیت اعتباری" به چه معناست؟
خلاصه وضعیت اعتباری مربوط به اطلاعات تسهیلاتی که شخص دریافت کرده و یا نقش ضامن را داشته است.
منظور از" جمع مبلغ بدهی ها " در قسمت خلاصه وضعیت اعتباری چیست؟
مجموع مبلغ اقساط سر رسید نشده و اقساط معوقه می باشد.
در قسمت خلاصه وضعیت اعتباری، "تعداد قراردادها"، "در جریان" و "خاتمه یافته" به چه معناست؟
تعداد قراردادها یعنی همان تعداد تسهیلات (به عنوان ضامن یا وام گیرنده). در جریان یعنی تسهیلاتی که هنوز اقساطش به اتمام نرسیده. خاتمه یافته یعنی تسهیلاتی که تسویه شده است.
منظور از "قراردادهای اصلی و قراردادهای ضامن" در زیر مجموعه نقش شخص در قرارداد های در جریان چیست؟
قرارداد (تسهیلات) اصلی قراردادی است که شخص خودش دریافت کرده و قرارداد ضامن، قراردادی است که شخص در آن نقش ضامن را داشته است.
در قسمت آمار استعلام، نوع اعتبار دهنده، منظور از "واسپاری" و "سایر" چیست؟
منظور از "واسپاری" شرکت های لیزینگ می باشد و منظور از "سایر" مجموعه هایی هستند که عضو سامانه می باشند و بانک، صندوق، بیمه و لیزینگ نیستند مانند سایت های فروش اقساطی.
در قسمت وضعیت منفی و آمار استعلام، منظور از "وضعیت منفی فعلی قراردادها" چیست و " تعداد قراردادهای منفی" چه معنایی می دهد؟
وضعیت منفی فعلی قرارداد یعنی چند قسط سررسید شده پرداخت نشده در تسهیلات دارد و یا تسویه نشده است. و تعداد قراردادهای منفی یعنی در چند تسهیلات اقساط عقب افتاده دارد
گزارش اعتباری از چه تعداد مجموعه و یا سازمان جمع آوری می شود؟

تعداد اعضای سامانه اعتبار سنجی در طول دوران فعالیت این شرکت در حال افزایش بوده و این روند همچنان ادامه دارد. در حال حاضر 105 عضو، مجاز به استفاده می باشند که به تفکیک تعداد 28 بانک، 28 صندوق، 25 لیزینگ، 14 سایز سازمان ها و شرکت ها، 5 موسسه مالی و اعتباری، 3 شرکت بیمه و 2 شرکت کارگزاری می باشد.

28 بانک شامل: بانک های 1) ملی ایران 2) صادرات ایران 3) کشاورزی 4) مسکن 5) پارسیان 6) سامان 7) کارآفرین 8) سینا 9) گردشگری 10) توسعه تعاون 11) انصار 12) اقتصاد نوین 13) دی 14) آینده ( تات ) 15) حکمت ایرانیان 16) ایران و ونزوئلا 17) ایران زمین 18) شهر 19) سپه 20) قرض الحسنه مهر ایران 21) تجارت 22) رفاه کارگران 23) تعاونی اعتبار ثامن 24) ملت 25) صنعت و معدن 26) سرمایه 27) پست بانک و 28) قوامین به عضویت در سامانه در آمده اند.

5 موسسه اعتباری شامل: 1) موسسه اعتباری توسعه 2) موسسه مالی و اعتباری عسکریه ( ملل ) 3) تعاونی اعتباری ثامن 4) موسسه مالی و اعتباری کوثر و 5) موسسه اعتباری کاسپین نیز با صدور مجوز از سوی بانک مرکزی به عضویت سامانه در امده اند.

25 شرکت لیزینگ شامل: شرکت های 1) لیزینگ رایان سایپا 2) جامع سینا 3) بهمن لیزینگ 4) شهر 5) ماشین آلات سنگین ایرانیان 6) اقتصاد نوین 7) مشرق زمین 8) سپهر صادرات 9) صنعت و معدن 10) واسپاری سپهر پارس 11) دی 12) گلدیران نوین 13) امید 14) انصار 15) لیزینگ ایرانیان 16) آریا دانا 17) آتیه الوند 18) واسپاری ملت 19) لیزینگ ایران 20) خودرو غدیر 21) ایران و شرق 22) ارزش آفرین گلرنگ 23) عظیم خودرو 24) لیزینگ ماشین آلات و تجهیزات پاسارگاد و 25) لیزینگ آتیه صبا عضو سامانه می باشند.

3 شرکت بیمه شامل: 1) بیمه البرز 2) بیمه تجارت نو 3) بیمه ملت

2 شرکت کارگزاری شامل: 1) کارگزاری امین سهم 2) شرکت کارگزاری پارس نمودگر

14 سازمان شامل: 1)سازمان خصوصی سازی ایران 2) شرکت خدمات رایان اقتصاد نوین 3) اتاق بازرگانی، صنایع، معادن 4) طرحهای فنی و اعتباری امور صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت 5) سامان سرمایه نانو 6) شرکت سنجش فناوری خاورمیانه 7) دادستانی کل کشور 8) گمرک جمهوری اسلامی ایران 9) سازمان جمع آوری و فروش اموال تکمیلی 10) شرکت داده گستر عصر نوین ( های وب ) 11) پرشیا خودرو 12) کاریزان خودرو 13) پیشگام الکترونیک قویم 14) وزارت صنعت معدن و تجارت

با تایید بانک مرکزی 28 صندوق اعتباری شامل: 1) صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران 2) صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک ( صحا ) 3) صندوق توسعه صنایع دریایی 4) صندوق ضمانت صادرات ایران 5) صندوق پژوهشی و فناوری غیر دولتی توسعه فناوری ایرانیان 6) صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون 7) صتدوق توسعه فناوری های نوین 8) صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک 9) صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران 10) صندوق نوآوری و شکوفایی 11) صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی توسعه صادرات و فناوری شریف 12) صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور 13) صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی توسعه صادرات و فناوری نانو 14) صندوق پژوهش و فناوری اصفهان 15) صندوق پژوهش و فناوری یزد 16) صندوق پژوهش و فناوری پرشین داروی البرز 17) صندوق پژوهش و فناوری استان فارس 18) صندوق غیر دولتی پژوهش و فناوری کریمه 19) صندوق رفاه دانشجویان وزرات علوم، تحقیقات و فناوری 20) صندوق حمایت از سرمایه گذاری زیست فناوری 21) صندوق پژوهش و فناوری صنعت برق و انرژی 22) صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی تجهیزات پزشکی 23) شرکت سنجش فناوری خاورمیانه 24) صندوق قرض الحسنه تک شعبه پارسه آیریک 25) صندوق کارآفرینی امید 26) صندوق پژوهشی و فناوری غیر دولتی توسعه فناوری ایران 27) صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی 28 صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت

منظور از "اطلاعات خلاصه مرتبط با قرارداد ها" چیست؟
منظور همان خلاصه ی اطلاعات مربوط به تسهیلات اخذ شده است.
در مجموعه اطلاعات خلاصه مرتبط با قراردادها، منظور از " اعتبار دهنده "، "ارز"، "مبلغ سررسید نشده"، "مبلغ سر رسید شده پرداخت نشده" چیست؟

منظور از اعتبار دهنده آن سازمان یا صندوق یا بانکی است که از آن تسهیلات دریافت شده است. ارز به معنای نوع پول (ریالی، دلاری و ...) می باشد.

مبلغ سر رسید نشده یعنی مجموع مبالغ پرداخت نشده ای از اقساط که هنوز موعد پرداخت آنها نرسیده است. مبلغ سر رسید شده پرداخت شده: یعنی مجموع مبلغی که تا الان در هر تسهیلات مشتری به صورت اقساط پرداخت کرده است مبلغ سر رسید شده پرداخت نشده: یعنی مجموع مبلغ اقساطی از تسهیلات که تاریخ پرداخت آنها گذشته اما پرداخت نشده است.

در قسمت سابقه وضعیت منفی قرارداد، منظور از "تاریخ اعلام وضعیت" چیست؟
تاریخ اعلام وضعیت: یعنی تاریخی که که بانک آخرین وضعیت را به بانک مرکزی اعلام کرده است، وضعیت منفی قرارداد: اطلاعات اقساط عقب افتاده می باشد.
تفاوت " سابقه وضعیت منفی قرارداد " و " سابقه وضعیت منفی شخص" چیست؟
سابقه وضعیت منفی قرارداد مربوط به تسهیلات می شود که چه تعداد اقساط تسهیلات پرداخت نشده و مجموع مبالغ آن چقدر است. سابقه وضعیت منفی شخص در مورد وضعیت چک هست که آیا شخص چک برگشتی دارد یا نه.
منظور از " قراردادهای در جریان " چیست؟
قرارداد تسهیلاتی هستند که شخص در حال پرداخت اقساط آن است.
منظور از "تاریخ شروع "، "مبلغ کل قرارداد (اصل و فرع)"، "تعداد اقساط سر رسید پرداخت نشده" و "تعداد اقساط سر رسید نشده"در قسمت قراردادهای در جریان چیست؟
تاریخ شروع: تاریخ اولین قسط تسهیلات. مبلغ کل قرارداد (اصل و فرع): اصل، یعنی مبلغ تسهیلاتی که دریافت کرده و فرع، سود تسهیلات است. تعداد اقساط سر رسید شده پرداخت نشده: تعداد اقساطی از تسهیلات که تا الان به تسهیلات دهنده پرداخت نکردند. مبلغ بدهی سررسید نشده: مجموع مبالغ باقی مانده که باید به تسهیلات دهنده پرداخت شود تعداد اقساط سر رسید نشده: تعداد اقساط باقی مانده نوع: اصلی ( شخص مستقیما تسهیلات دریافت کرده ) یا فرعی ( شخص در تسهیلات نقش ضامن را داشته. ) تعداد قسط: تعداد کل اقساط
منظور از "ضمانت های در جریان" در قسمت جزئیات مربوط به قراردادهای در جریان و خاتمه یافته چیست؟
یعنی تسهیلاتی که در آن شخص نقش ضامن را داشته و اقساط تسهیلات به صورت کامل پرداخت نشده است.
آیا اطلاعات ثبت احوال در گزارش اعتباری وجود دارد؟
فعلاً خیر
اطلاعات مربوط به قوه قضائیه در گزارش اعتباری موجود است؟
فعلا خیر
منظور از دارایی واقعی چیست؟
دارایی واقعی همان دارایی فیزیکی است. مانند خودرو، املاک و مستغلات، لوازم منزل و ... .
اموال منقول و غیر منقول چه دارائی هایی هستند؟
اموال غیر منقول یعنی اموالی که قابل جاجایی فیزیکی نباشند مانند زمین، باغ و ... . اموال منقول اموالی که قابل جابجایی است مثل لوازم منزل.
دارائی غیر منقول ملکی و غیر ملکی چیست؟
غیر منقول ملکی یعنی دارائی که ملکی است و غیر قابل انتقال مانند زمین، آپارتمان و ... غیر منقول غیر ملکی یعنی قابل جابجایی فیزیکی نیست و ملکی هم نیست مانند آینه دیواری، کمد دیواری، کانال کولر، لوله و ....
اگر مشتری مطابقت کد ملی و شماره همراه را تائید کند، در چه مرحله ای به ایشان اطلاع داده میشود که عدم تطابق وجود دارد؟
بعد از پرداخت. در صورت عدم تطابق یکبار به مشتری فرصت داده می شود تا شماره ای که با کد ملی اش مطابقت دارد را مجدداً وارد کند.
نحوه دریافت گزارش شرکت ها (اشخاص حقوقی) به چه صورت است؟
در حال حاضر امکان پذیر نیست به زودی راه اندازی می شود.
"سررسید مشکوک الوصول" در وضعیت منفی قرارداد - قسمت سابقه وضعیت منفی قرارداد نمایانگر چیست؟
یعنی بیش تر از 18 ماه است که اقساط تسهلات پرداخت نشده است و از زمانش گذشته است.
تسهیلات سر رسید گذشته و معوق به چه معنا هستند و با یکدیگر چه تفاوتی دارند؟
تسهیلات سر رسید گذشته یعنی بیش از دو ماه و کمتر از شش ماه اقساط پرداخت نشده است. تسهیلات معوق یعنی اقساط بیشتر از شش ماه و کمتر از 18 ماه پرداخت نشده است.
مسئولیت آیس در قبال اطلاعات گزارش چیست؟
در صورت مشاهده هرگونه ایراد و اشکال در محتوای گزارش باید با شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران تماس گرفته شود و سامانه آیس تنها ارائه دهنده گزارش اعتباری می باشد.
پس از پرداخت مبلغ گزارش چند بار و تا چه تاریخی می توان گزارش را مشاهده کرد و آیا نیاز به پرداخت مجدد هزینه خواهد بود؟
تا 24 ساعت بعد از پرداخت میتوان با استفاده از لینک ارسال شده گزارش را مشاهده نمود.
در صورت اعتراض کاربر نسبت به مغایرت اطلاعات گزارش چقدر زمان می برد که این اطلاعات اصلاح گردد؟
اگر مغایرت اطلاعات هویتی باشد، (مانند تاریخ تولد) با ارائه مستندات همان لحظه قابل اصلاح است اگر اطلاعات نیاز به مستندات نداشته باشد مانند جنسیت همان لحظه انجام می شود. در مورد اطلاعات بانک مانند اشتباه در اقساط و یا چک با تماس با نماینده آن بانک و ارسال اطلاعات در اولین فرصت اطلاعات اصلاح خواهد شد.
چند نوع گزارش داریم و هر کدام دارای چه محتوایی است؟

گزارش اعتباری نوع 1: این نوع گزارش دارای اطلاعاتی کامل مربوط به گزارش رتبه اعتباری است که اطلاعاتی نظیر: رتبه اعتباری، اطلاعات هویتی، سابقه رفتار مالی از هشت سال تا یک ماه گذشته را نمایش می دهد.

گزارش اعتباری نوع 2: این گزارش مربوط به افرادی است که اطلاعات هویتی ایشان در بانک مرکزی ذخیره شده و به همراه سابقه رفتار مالی ایشان نمایش داده می شود. اما به دلیل انکه در یک سال گذشته فعالیت بانکی در مراکز نداشته اند دارای رتبه اعتباری نمی باشد.

گزارش اعتباری نوع 3: این گزارش مربوط به افرادی است که در شبکه بانکی هیچگونه رفتار مالی ای از قبیل چک، تسهیلات و .. نداشته اند ولی اطلاعات هویتی دیگر ایشان در بانک مرکزی ذخیره شده است.

گزارش اعتباری نوع 4: مربوط به افرادی است که در شبکه بانکی هیچگونه رفتار مالی ای از قبیل چک، تسهیلات و .. نداشته اند و به غیر از کد ملی اطلاعات هویتی ایشان نظیر نام، تاریخ تولد و .. موجود نمی باشند.

در گزارش اعتباری آیا تعداد چک های برگشتی و جزئیاتشان نمایش داده می شود؟
خیر، فقط اطلاع داده می شود که شخص چک برگشتی دارد یا ندارد و تاریخ آخرین چک برگشتی که به بانک مرکزی اعلام شده است نمایش داده می شود.
منظور از عبارت "ضمناً به اطلاع می رساند اشخاصی که سوابق اعتباری مثبت نزد بانک ها و موسسات مالی و اعتباری داشته باشند، برای آنان نمره اعتباری محاسبه می گردد و اشخاص می توانند با کسب نمره اعتباری مثبت، اهلیت اعتباری خود را افزایش دهند." در پایان گزارش اعتباری چیست؟
اگر شخص اقساط تسهیلات خود را به موقع پرداخت کرده باشد اهلیت اعتباری خود را افزایش می دهد و دارای سوابق اعتباری مثبت نزد بانک یا بانک هایی که تسهیلات را دریافت کرده می شود.
فرصت دریافت گزارش اعتباری آیس از اپلیکیشن های پات و همراه کارت و ... پس از پرداخت چقدر است یعنی تا چه زمانی گزارش اعتبار دارد؟
24 ساعت
منظور از رتبه اعتباری و امتیاز اعتباری چیست؟
در بعضی از موارد دو اصطلاح رتبه اعتباری و امتیاز اعتباری به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌روند. اما تفاوت آشکاری بین این دو اصطلاح وجود دارد. رتبه اعتباری و نمره اعتباری هر دو بیانگر اعتبار کسب‌و‌کارها و افراد هستند اما رتبه اعتباری به صورت حروف انگلیسی نمایش داده می‌شود در حالیکه نمره اعتباری یا امتیاز اعتباری را به صورت عدد نمایش می‌دهند.
تفاوت بین گزارش اعتباری و استعلام بانکی چیست؟
استعلام بانکی هم مانند گزارش اعتباری می‌باشد اما استعلام بانکی مانند یک عکس اطلاعات پراکنده و مقطعی و جزئی و تنها براساس اطلاعات موجود در یک بانک خاص را ارائه می‌دهد. اما گزارش اعتباری حکم همان آلبوم عکسی را دارد که اطلاعات را به صورت جامع و یکپارچه در اختیار متقاضی خود قرار می‌دهد و علاوه بر آن بر اساس هر گزارش اعتباری، رتبه اعتباری و نمره اعتباری‌ای تعیین می‌شود که از مزیت‌های گزارش اعتباری نسبت به استعلام بانکی است.
گزارش اعتباری هر شخص شامل چه قسمت هایی است؟

خلاصه وضعیت قراردادهای اصلی شخص

وضعیت منفی و آمار استعلام

اطلاعات خلاصه مرتبط با قراردادها

سابقه وضعیت منفی قرارداد

سابقه وضعیت منفی شخص

قراردادهای در جریان

ضمانت نامه های در جریان

قراردادهای خاتمه یافته

اطلاعات هویتی شخص شامل نام و آدرس و تلفن ( البته اگر در شبکه بانکی ثبت شده باشد.)